Za nami właśnie ostatnie chwile spędzone w ashramie. Szykujemy się w dalszą drogę, jeszcze 3 dni zostaniemy w Rishikesh, ale już nie w szkole jogi.

Na pożegnanie nasz nauczyciel zachęcał do kontynuowania praktyki. Niestety  wiadomo, że w normalnym życiu ciężko jest znaleźć codziennie kilka godzin, które poświęcimy tylko na jogę.

Jest jednak wiele rzeczy, które możemy zrobić dla siebie, bez rozciągania doby. Dobrze jest pomyśleć o nich już dziś. Nie jutro, nie pojutrze i nie od poniedziałku.

Daj sobie czas, daj sobie uwagę, daj sobie radość, daj sobie spokój. W końcu jeśli nie żyjesz dla własnej radości i satysfakcji to… dla czyjej?

1. Daj sobie spokój z przeszłością

Z przeszłością i z przyszłością trochę też. W sensie – warto mieć jakiś tam pomysł, obraz, generalny kierunek, w którym chcemy zmierzać, jednak one nie powinny przyćmiewać nam tego, co dzieje się teraz.

Teraz to wszystko co mamy, z przyszłością nigdy nic nie wiadomo – będzie, albo nie będzie.

Co do przeszłości, warto zostawić ją za sobą. Co wcale nie znaczy uciekać! Zakończ to, co Ci nie służy, by z czystą kartą ruszyć dalej. Nie rozmyślaj o tym, co nie wyszło. I tak nie jesteś już w stanie tego naprawić, jedyne co możesz robić, to DZIŚ działać tak, żeby mieć z tego radość i satysfakcję.

2. Wybacz sobie błędy i potknięcia

Każdy robi błędy, to zupełnie normalne. Jest to dla nas najlepsza forma nauki.

Co ciekawe – zwykle zdecydowanie łatwiej jest nam wybaczać błędy, które popełniają inni niż te, które popełniamy sami.

Warto zmienić nieco to podejście i uświadomić sobie, że bez błędów nie ma rozwoju, w końcu:

Jeśli wszystko ci się udaje, znaczy, że nie robisz niczego nowego. 

Wybacz sobie błędy z przeszłości, potraktuj je jako lekcję, wyciągnij wnioski i po prostu pozwól im odejść. Nie nastawiaj się również na to, że od tej pory wszystko będzie idealnie i że na pewno już nigdy w niczym się nie pomylisz, bo po prostu tak nie będzie. Każde potknięcie to jedynie informacja zwrotna dla nas, dotycząca tego, co warto poprawić.

3. Wybacz innym dla… własnego dobra

Złoszcząc i obrażając się na innych wyrządzasz krzywdę jedynie sobie.

Wybacz, odpuść, zapomnij, nawet jeśli wiązałoby się to z tym, że to Ty musisz wyciągnąć rękę.

To jednak wcale nie oznacza, że musisz nadstawiać drugi policzek. Tak jak powyżej – to również jest lekcja. Być może dotycząca tego, jakich ludzi chcesz unikać w swoim otoczeniu?

4. Zwróć uwagę na to, jak oddychasz

Zwracamy uwagę na to, co jemy, co nakładamy na twarz, jaką aktywność fizyczną wybieramy. Oddychanie zaś traktujemy jako coś, co po prostu jest.

Sposób w jaki oddychamy, ma na nas ogromny wpływ, jak mówią Hindusi:

“Short breaths – short life, long breaths – long life”

Każdego dnia staraj się wziąć kilka głębszych oddechów. Może otwórz szeroko okno rano i napawaj się przy okazji wschodzącym słońcem?  Może w autobusie lub w samochodzie w drodze do pracy, zamiast narzekać na korki, skup się na oddychaniu? Przed jedzeniem, by się uspokoić. Po jedzeniu, by lepiej trawić. Każdy czas jest dobry.

Uważny i głęboki oddech to nie tylko lepsze zdrowie, ale również doskonały sposób na zakorzenienie się w teraźniejszości, na trenowanie umysłu, by był tu i teraz a nie gdzieś w przeszłości/przyszłości.

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

  • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
  • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
  • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

5. Traktuj siebie tak, jak chcesz by inni Cię traktowali

Często narzekamy na to, jak traktują nas inni. Na to że nie poświęcają nam czasu, uwagi, albo stawiają nas na ostatnim miejscu.

Być może warto zastanowić się – jak my traktujemy samych siebie? Czy stawiamy się chociażby na równi z innymi? A może zawsze wydaje nam się, że na coś nie zasługujemy? Że czas poświęcony tylko dla własnej przyjemności jest zwykłym marnotrawstwem?

Jeśli nie traktujesz siebie dobrze i z miłością, nie możesz oczekiwać, że zrobią to inni. Bądź dla siebie tym, kim chcesz by byli również inni – przyjacielem, partnerem, wsparciem.

6. Spodziewaj się dobrego

Sprawa prosta a jednocześnie najtrudniejsza – oczekuj dobrego, a ono po prostu przyjdzie. Czasem prędzej, czasem później.

Często wystarczy tylko otworzyć oczy i zobaczyć całe dobro i piękno wokoło. I przede wszystkim – dobro i piękno w sobie. Dawaj światu to, co masz w sobie najlepszego i miej pewność, że to dobro powróci.

7. Praktykuj wdzięczność

Łatwo powiedzieć – bądź wdzięczny, trudniej jednak jest naprawdę wprowadzić to w życie. Wdzięczność jest taką samą praktyką jak joga, gimnastyka czy siłownia. Jeśli nie mamy jej “we krwi” możemy się jej uczyć. Nikt nie rodzi się atletą, jednak są ludzie, którzy nimi zostają. Z wdzięcznością jest tak samo.

Dostrzegaj małe pozytywne aspekty swojego życia i ciesz się z nich, doceniaj. A potem powoili obserwuj rezultaty. W myśl zasady:

Wdzięczność jest jak magnes. Im bardziej wdzięczny jesteś, tym więcej masz rzeczy, za które możesz być wdzięczny.

Iyanla Vanzant

 

 

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

  • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
  • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
  • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close