Vision board, czy też po polsku – tablica marzeń, jej zadaniem jest pomoc w określeniu naszych potrzeb i celów. Na dobrą sprawę jest to graficzne przedstawienie tego, co chcielibyśmy osiągnąć w danym roku, miesiącu, okresie czy w całym życiu.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Serio.

To wszystko pięknie brzmi, jednak gdy ktoś zapyta Cię – o czym tak naprawdę marzysz? – jesteś w stanie tak z miejsca odpowiedzieć? I, co ważne, być tego w 100% pewnym/ą?

Poniżej znajdziesz 8 kroków, dzięki którym uda Ci się zrobić to nie tylko ładnie i fajnie, ale przede wszystkim tak, żeby działało :)

Dziś kolejny krok Maratonu Minimalisty. Jeśli jesteś tu po raz pierwszy i nie wiesz o co chodzi – patrzymy tutaj :)

 

Tablica marzeń – co to jest i do czego służy?

Tablica marzeń to tak naprawdę sposób na graficzne zobrazowanie naszych marzeń, celów i pragnień.

To taki trochę komunikat skierowany do nas samych i naszej podświadomości, podany w najbardziej przejrzystej formie – obrazów, zdjęć, krótkich haseł i przede wszystkim emocji, które im towarzyszą.

Tego typu tablicę zwykle tworzy się na rok,  ale równie dobrze możesz ją stworzyć raz na całe życie, lub na pewien określony okres. Tak naprawdę zależy to od tego, na ile Twoje pragnienia są aktualne i co udało Ci się już osiągnąć. Oraz czy nie pojawiły się jakieś nowe pomysły i plany.

Sama technika jej stworzenia jest jak najbardziej dowolna. Poniżej przedstawiam jednak 8 kroków, które pomogą Ci zrobić to naprawdę dobrze :)

1. Zacznij od koła życia.

Tego typu grafikę bez problemu znajdziesz w google. Możesz również użyć tej poniżej.

Przedstawia ona obszary życia, na których zwykle chcemy się skupić, albo w których chcemy coś zmienić lub naprawić. Oczywiście nie musimy się zajmować wszystkimi, a już na pewno nie trzeba skupiać się na wszystkich naraz. Decyzja, jak zawsze, należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Dzięki takiemu wykresowi na pewno nic Ci nie umknie podczas planowania.

mapa marzeń -Koło_życia

2. Bądź tak precyzyjny/a jak tylko się da.

Tworząc swoją wizję przyszłości bądź super precyzyjna/y. I tak: jeśli myślisz o miłości, określ dokładnie o co Ci chodzi – romans, małżeństwo, związek partnerski, przelotny flirt, czy dłuższa przygoda.

Ciężko będzie Ci osiągnąć coś, co jest jedynie mgliście zarysowane. Wtedy nie do końca wiesz, w jakim kierunku podążać i których okazji się chwytać.

Jeśli jednak dokładnie określisz o co Ci chodzi, będziesz w stanie skupić całą swoją energię na osiągnięciu tego konkretnego celu.

jak zrobić tablicę marzeń

3. Zapisuj swoje przemyślenia.

Zanim zaczniesz tworzyć “tablicę właściwą” polecam zapisywać sobie to, co przychodzi Ci do głowy. Możesz poświęcić na to kilka dni, a nawet tygodni – w końcu robisz plany na dłuższy okres w swoim życiu, warto więc zrobić to porządnie.

Zapisuj wszystko – później zajmij się ewentualnym edytowaniem czy wykreślaniem.

Pamiętaj, aby podczas tworzenia takiego planu, wspomagać się kołem życia po to, by o niczym nie zapomnieć.

mapa marzeń pomysły

4. Skąd brać zdjęcia?

Ja polecam 2 źródła: ulubione magazyny i oczywiście… internet ;)

Może się okazać, że wcale nie będzie trzeba daleko szukać. Prawdopodobnie inspiracje odnośnie rzeczy, które Ci się podobają, już zgromadziłaś/eś. Jak? W postaci wycinków z gazet lub zdjęć zapisanych na dysku, Pintereście czy innym portalu. Zwykle zupełnie podświadomie wybieramy to, czego naprawdę pragniemy.

Często wystarczy je jedynie przejrzeć i wybrać to, co najlepiej oddaje nasze myśli. Pamiętaj, tutaj też najważniejsza jest precyzja przesłania.

Jeśli są rzeczy, o których marzysz, a których nie udało Ci się znaleźć w już posiadanym zbiorze inspiracji – poszukaj brakujących elementów w sieci. Potem wystarczy tylko wszystko wydrukować i jest gotowe do użytku.

Najłatwiej jest pracować używając już istniejących zdjęć i ilustracji w połączeniu z nożyczkami i klejem. Oczywiście jeśli mamy zdolności rysunkowe czy kaligraficzne, jak najbardziej powinniśmy wykorzystać je podczas tworzenia swojej tablicy marzeń.

tablica marzeń jak zrobić

5. Pogrupuj podobne elementy.

Ułóż podobne elementy w pobliżu siebie, tak aby Twoja tablica nie przypominała jednego, wielkiego chaosu. Możesz użyć w tym celu siatki bagua, znanej co niektórym z feng shui. Oczywiście nie musisz się na niej opierać – grupuj sobie jak chcesz, byle tylko miało to dla Ciebie sens.

mapa marzeń siatka

6. Najlepiej zrób wszystko od razu.

Na wyklejenie, przyczepienie czy innego rodzaju przymocowanie swoich inspiracji do tablicy najlepiej wygospodaruj sobie kilka godzin jednego dnia. Postaraj się zrobić całość za jednym zamachem.

Wszystko po to, by jak najlepiej skupić się na tym, co robisz i całkowicie się temu poświęcić.

Przylepianie po kilka obrazków dziennie i rozciąganie tego na kilka dni/tygodni/miesięcy sprawia, że tracimy cały swój zapał i wiarę w to, że wszystko uda się zgodnie z planem.

Uczyń sobie z tego całego procesu taki mały rytuał, siadasz, odprężasz się, robisz to, co do Ciebie należy i nic poza tym Cię nie obchodzi.

7. Nie spiesz się.

To że Twoim celem jest zrobienie wszystkiego podczas jednego posiedzenia, wcale nie oznacza, że możesz to zrobić byle jak. W końcu jest to rzecz, która ma zostać z Tobą na dłużej. I przede wszystkim – musisz mieć OGROMNĄ przyjemność z samego patrzenia na nią.

Działaj zgodnie ze swoim poczuciem estetyki i niczym się nie przejmuj i nie sugeruj. W tekście przewijają się inspiracje odnośnie tego jak MOŻE wyglądać taka tablica marzeń – głównie od strony technicznej – możesz się inspirować, mimo wszystko jednak twórz to, co Tobie najbardziej się podoba.

vision board jak zrobić

8. Co zrobić z taką tablicą?

Twoja tablica powstała po to, by pomóc Ci osiągnąć to, co sobie wymarzysz. A pomoże wtedy, kiedy będziesz na nią patrzeć. Przynajmniej od czasu do czasu.

Co do tego gdzie należy ją umiejscowić, zdania są podzielone – możesz dumnie jak paw wywiesić ją sobie nad kominkiem, przygotuj się jednak wtedy na to, że przyjaciele, znajomi, rodzina i wszyscy, którzy przekroczą próg Twojego domu zapytają co to i po co.

Jeśli więc chcesz uniknąć tego typu tłumaczeń – rozważ bardziej intymne miejsce: w sypialni czy nad biurkiem. Znam również osobę, która taką tablicę zawiesiła… wewnątrz szafy :) chcąc nie chcąc – patrzy na nią co rano ;)mapa marzeń

Zdjęcia pochodzą z mojego dysku, gdzie znalazły się w ramach poszukiwania inspiracji. Jeśli znacie autorów – dajcie znać w komentarzu!
 Wszystkie pozostałe kroki Maratonu Minimalisty znajdziesz tutaj :)

Kolejne 52 kroki maratonu zostały wydane w formie książki:

Miej umiar z dedykacją

(Visited 15 896 times, 6 visits today)
(Visited 15 896 times, 6 visits today)


Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku


Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.


 

(Visited 15 896 times, 6 visits today)

(Visited 15 896 times, 6 visits today)
 • Ewka

  Tablica/mapa marzeń jest super rzeczą do zrobienia, dzięki za ten wpis tłumaczący prosto co i jak :)
  Swoją drogą ciekawe, wczoraj myślałam na ten temat ^^

 • Crispy

  Nie jestem pewna gdzie napisać ten komentarz, więc robię to pod najnowszym postem. Otóż bardzo się cieszę, że do ciebie trafiłam. W natłoku bylejakości i pustych słów w końcu natrafiłam na miejsce, gdzie celebrowane jest prawdziwe życie, a nie tylko jego powierzchowność. Bardzo dziękuję ci za teksty z maratonu minimalisty. Na prawdę wiele mi dały do myślenia. Zwłaszcza słowa o jedzeniu, bo mam problem z kompulsywnym obadaniem się. Dzięki tobie znowu mam siłę i wizję na to by to zmienić i w końcu żyć zdrowo. Pozdrawiam

 • Wnętrze szafy to pierwsze miejsce, o którym pomyślałam, gdy zastanawiałam się, gdzie można ją powiesić :). Rozpiskę pielęgnacji twarzy też mam zamiar powiesić wewnątrz szafki :). Nie zaśmieca widoku, a trudno pominąć :).

  • ww

   rozpiskę pielęgnacji twarzy? daj znać skąd bierzesz takie cuda :) nie mogę znaleźć w sieci wartościowych informacji tak skupionych, żebym mogła gdzieś to sobie wydrukować i powiesić ;)

   • Sama sobie tworzę na kartce :). Piszę i naklejam – kiedy peeling, kiedy miodowa maseczka itp. – inaczej bym się pogubiła i nie byłoby regularnie :).

    • ww

     wow, ja na to nie wpadłam. fajny pomysł :) pozdrawiam :)

    • Ósmy Dzień

     Bardzo fajny pomysł. :)

    • Ewka

     O, rzeczywiście ciekawy pomysł :)

 • Zaczęłam pracę nad swoją tablicą miesiąc temu, wciąż brakuje jej trochę do doskonałości, ale pracuje się o wiele przyjemniej spoglądając na nią od czasu do czasu. :)

 • Od kilku dni robię swoją tablicę więc Twój post pojawił się w idealnym momencie :)

 • Izabela K.

  Kiedyś już myślałam o takiej tablicy, ale jej nie zrobiłam. Ciekawe, czy to faktycznie działa, chyba się nie dowiem, dopóki nie spróbuję ;-)

 • Kiedyś już zrobiłam jedną, niestety nie zauważyłam, żeby coś z niej się zamanifestowało w rzeczywistości. A może po prostu nie umiałam tego dostrzec?

 • chyba przekonałaś mnie do zrobienia czegoś takiego ;D

 • Ewe

  Też mam taką tablice marzeń- a konkretnie z podróżą, którą planowałam od długiego czasu, a już niedługo ją zrealizuje ! <3 rozwiesiłam ją na szafie, która stoi na przeciwko łóżka, jak wstaje to od razu ją widzę ;) rozpisałam sobie po kolei zadania, które przybliżą mnie do osiągnięcia celu i końcowy "wynik" :)

Close