“Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.” – Frank Zappa.

Otwarty umysł to pierwszy z 52 kroków maratonu minimalisty. Wyjaśnienie możemy znaleźć tutaj. Zgodnie z zasadami w niedzielę pojawia się wpis z jednym z kroków :)

Chcąc zmienić cokolwiek w naszym życiu musimy być otwarci na modyfikacje. Nie chodzi tu wcale o wywrócenie całego naszego życia do góry nogami w przeciągu jednego tygodnia, ale o nienegowanie tego co nadchodzi. Los często stawia przed nami różnego rodzaju szanse i nowe rozwiązania, jednak to od nas zależy czy będziemy chcieli z nich skorzystać.

Otwarty umysł pomaga nam akceptować rzeczy takimi, jakimi są. Jeśli jesteśmy bardzo zacietrzewieni w swoich przekonaniach i niezmiennie pewni co do słuszności swoich racji, wszystko co idzie nie do końca po naszej myśli, powoduje u nas frustrację. Zaczynamy się irytować i złościć, zamiast szukać pozytywnych możliwości w tym, co serwuje nam los. Otarcie umysłu na to co nowe i niespodziewane, pomoże nam płynąć przez życie tak, by jak najlepiej wykorzystać wszystko to, co napotykamy na swojej drodze.

Zastygły umysł ze wszystkich sił pragnie trzymać się tego, co już mamy. Dąży do takiego stanu rzeczy, do jakiego przywykliśmy. Nie pozwala nam wyjść ze swojej strefy komfortu. Ze strachu przed nieznanym, stara się za wszelką cenę utrzymać nas w pozycji w której jesteśmy. Jeśli cokolwiek potoczy się inaczej, niż to sobie wyobrażaliśmy, zamiast dostrzegać inne możliwości, skupia się na tym, że coś poszło nie tak. Dopóki nie nauczymy się otwierać naszego umysłu na zmianę, nic w naszym życiu się nie zmieni. A nawet jeśli, ciężko nam będzie to docenić.

otwarty umysł

Otwieranie umysłu jest sposobem na zwrócenie się ku wszystkiemu co do nas w życiu przychodzi. Przygotowuje nas na każdą nową sytuację i pozwala cieszyć się zmianą. Zwróć uwagę na to, że często nie akceptujesz jakiejś zmiany w swoim życiu tylko dlatego, iż nie pasuje do dokładnego planu czy schematu który masz w swojej głowie. Trzymamy się wersji naszego życia takiej, jaką sobie zaplanowaliśmy i jaka jest dla nas najbardziej komfortowa. Nie dopuszczamy do siebie myśli że inaczej może być też dobrze, a może nawet lepiej.

Jeśli otworzymy się troszkę bardziej, okazuje się, iż żadna zmiana sama w sobie nie jest zła. Jest po prostu troszkę inna od tego, co skrupulatnie zaplanowaliśmy. Zamiast więc narzekać, że nie wszystko układa się po naszej myśli, szukajmy możliwości w tym co przyniósł nam los. Nic nie dzieje się w życiu bez przyczyny. Nauczmy się rozwijać naszą zdolność do podążania za zmianą, do bycia elastycznym i upraszczania wielu rzeczy.

otwarty umysł

Otwarty umysł możemy bardzo łatwo rozwijać za pomocą prostych ćwiczeń.

1. Obiecaj sobie, że przez tydzień nie będziesz skupiać się na rzeczach które cię frustrują, irytują czy nawet smucą. Ponadto – nie krytykuj. Nie ważne jak bardzo czyjeś poglądy lub zachowanie różnią się od Twoich, nie skreślaj ich. Możesz próbować je zrozumieć, jednak wystarczy zaakceptować.

2. Zrób wszystko aby pamiętać o swoim postanowieniu. Niektórzy ustawiają tapetę na pulpit (moja propozycja do ściągnięcia na dole postu) inni przyklejają karteczki na lodówce, jeszcze inni zakładają bransoletki czy zawiązują specjalne sznureczki. Cokolwiek działa w Twoim przypadku, na pewno będzie najlepszym rozwiązaniem :)

3. Zastanów się co lub kto wywołuje u Ciebie negatywne emocje. Może jest to mlaskanie przy stole, spóźnialstwo Twoich współpracowników, czy niespodziewany wyjazd zupełnie bez planu. Może tak naprawdę niespodzianki losu traktujesz jak przeszkody?

4.Kiedy na Twojej drodze stanie ktoś lub coś, co zupełnie nie pasuje do Twojego szablonu, nie denerwuj się. To że coś jest inaczej, wcale nie oznacza, że jest gorzej. Staraj się znaleźć jak najwięcej pozytywnych aspektów tej sytuacji. Być może korek zmusił Cię do wybrania innej drogi i dzięki temu poznasz nową część miasta?

Jeśli bardzo chcesz, możesz wyobrażać sobie jak ta sytuacja powinna wyglądać według Ciebie. Traktuj to jednak jako jedno z możliwych rozwiązań. Nie irytuj się, nie krytykuj.

5. Kontynuuj to, co robisz. Żyj tak, jak żyjesz. Bez wściekłości, bez heroicznych prób utrzymania swojego życia w ryzach i zmieniania zaistniałej sytuacji za wszelką cenę. Daj się ponieść prądom życia, pozwól sobie na odkrycie czegoś nowego. Bądź elastyczny.

Postaraj się wytrwać w swoim postanowieniu cały tydzień. Oczywiście nie będzie to łatwe i często zdarzy nam się zapomnieć. Jednak mamy to szczęście, że zawsze możemy zacząć od nowa :)

Pamiętajmy, że otwarty umysł to wyzwanie nie tylko na tydzień. Powinno zostać z nami przez cały rok i towarzyszyć pozostałym krokom z maratonu minimalisty. A potem zostać z nami na całe życie :)

Spróbujmy otworzyć się na wszystko co nas spotyka, cieszmy się zmianami,  które nadchodzą, bądźmy gotowi na każdą sytuację.


Tapeta “przypominajka” na pulpit do ściągnięcia tutaj:

|  1400×1050 czyli 4:3 |

|  1920×1080  czyli 16:9 |


Wszystkie pozostałe kroki Maratonu Minimalisty znajdziesz tutaj :)


Kolejne 52 kroki zostały wydane w formie książki:

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

  • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
  • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
  • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close