Dziś zapraszam Was na podróż historyczną. Historia ta będzie dotyczyła jogi, a konkretnie jej postrzegania w Polsce na przestrzeni lat.

Pisałam wam już na samym początku naszego “wprowadzania się” do nowego mieszkania, że mamy tu dużo tu historycznych znalezisk. Tu poniżej możecie zobaczyć, jak to wyglądało:

Życie w świecie retro, czyli pierwsze wrażenia z naszego mieszkania >>>

I jednym z takich znalezisk jest gazeta z 1973 roku, w której jest piękny artykuł o jodze. Postanowiłam go tutaj zacytować, bo myślę, że jest warty uwagi.

Swoją drogą to szalenie fascynujące. Wiem, że poprzednia właścicielka tego mieszkania (świętej pamięci już), była lekarką. W związku z czym na półkach została masa książek medycznych a pomiędzy nimi… te o jodze, bioenergoterapii, akupunkturze.

Bardzo sobie cenię taką otwartość!

Artykuł o JODZE z 1973

Wracając jednak do artykułu – całą jego treść znajdziecie poniżej.


JOGA – recepta na zdrowie

Joga – to nie tajemniczy mistycyzm. To tylko sposoby ćwiczenia siły woli i opanowania oraz nakazy higienicznego trybu życia. Złożyły się nań tysiącletnie doświadczenia i mądrości ludów Wschodu. I jakkolwiek do dziś jeszcze wiele spraw z systemu jogi nie jest do końca wytłumaczonych, to jednak nawet i lekarze twierdzą, że ćwiczenia jogi przedłużają młodość, pozwalają zachować pełnię sił fizycznych i psychicznych do późnych lat życia.

Zapracowany i zasiedziały współczesny człowiek zapomniał już prawie całkowicie o znaczeniu dla zdrowia ruchu fizycznego. Bardzo niewiele osób – jak wynika z ankiet i sondaży – regularnie uprawia sporty lub co najmniej ranną gimnastykę. Tłumaczy się to zazwyczaj brakiem czasu, brakiem sprzętu lub miejsca. W rzeczywistości jest to tylko opór psychiczny przed wysiłkiem fizycznym. Zawsze t wygodniej odpoczywa się przy telewizorze lub na tapczanie. Lekarze jednak twierdzą, że właśnie ten rodzaj wypoczynku – biernego – przynosi duże szkody, zmniejsza sprawność narządów ruchu, zmniejsza odporność układu oddechowego i krążenia na choroby.

ZASADY JOGI

Podstawowym nakazem jogi jest prawidłowe odżywianie się i zachowywanie odpowiednich proporcji między czasem snu a czasem pracy. Klasyczna joga indyjska zabrania jeść mięso. W jodze uprawianej obecnie w celach zdrowotnych na całym świecie dopuszcza się spożywanie mięsa, ale w ograniczonych dawkach. I choć nakaz ten wywodzi się z zakazu zabijania oraz tropikalnych warunków Indii, a więc zakazów nie dotyczących np. Szwedów czy Finów, to jednak nawet i ten nakaz jogi nie jest pozbawiony racji. Najnowsze badania wykazały bowiem, że spożywanie mięsa i tłuszczów zwierzęcych ma swój wpływ na powstawanie wielu chorób. Nie do odparcia jest też powszechnie znany argument wegetarianów – goryl, zwierzę stojące w ewolucji najbliżej człowieka, nie je mięsa, a mimo to posiada olbrzymią siłę fizyczną.

Do najprostszych ćwiczeń jogi należą tzw. asany, czyli podstawy oraz ćwiczenia oddechowe. Asany uważane są za ćwiczenia sprzyjające “rozruszaniu” stawów, wzmacniające poszczególne grupy mięśni. Mają one również wpływ na pracę podstawowych organów i układów wewnętrznych. Stanowią np. dobry trening naczyń krwionośnych kończyn oraz narządów jamy brzusznej i klatki piersiowej. Wykonując ćwiczenia jogi “wyciska się” bowiem krew z mięśni, która odpływa w tym czasie do wewnętrznych organów, powodując lepsze ich ukrwienie. Część ćwiczeń ma z kolei na celu uzyskanie rozluźnienia mięśni, co wpływa na zmniejszenie napięcia psychicznego. Przeprowadzone w Związku Radzieckim badania udowodniły, iż wykonanie kilku odpowiednich ćwiczeń jest skuteczniejszym środkiem na uzyskanie równowagi psychicznej niż proszek uspokajający. Ćwiczeniami można też usunąć zmęczenie fizyczne.

HATHA JOGA

Hatha joga jest częścią jogi – systemu filozoficznego Indii, dążącego do doskonałości. Joga jest jedyną filozofią, która bierze pod uwagę fizjologię człowieka traktując go jako nierozerwalną całość całość psychofizyczną. Z filozofii tej wynika wielka mądrość – jeśli nie masz dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego, nie udadzą ci się żadne próby samoopanowania, rozwijania swoich zdolności, wytrwania w zamiarach. Zdrowie jest fundamentem, na którym trzeba się oprzeć, żeby osiągnąć założone cele. Joga jednak nie przeczy, że ludzie o wybitnie silnej psychice mogą zrekompensować braki fizyczne. Hatha joga to właśnie dążenie przez ćwiczenia fizyczne i oddechowe do pełnego rozwoju osobowości. Dosłownie termin ten oznacza harmonię między dobrą i złą stroną człowieka, harmonię miedzy ciałem i duchem, uzyskaną poprzez samokontrolę. Nie jest to sprzeczne nawet w świetle najnowszych wyników naukowych. Współczesna bowiem medycyna psychosomatyczna również zakłada, że istnieje ścisła współzależność między równowagą psychiczną człowieka a jego zdrowiem.


Co się zmieniło na przestrzeni lat?

Z jednej strony artykuł nie traci na aktualności i na upartego mógłby być opublikowany na łamach prasy i dzisiaj. Ale… jest jednak kilka zmian i niestety niekoniecznie tych dobrych.

Podoba mi się to, że w tym artykule o jodze mówiło się szerzej. Jest wzmianka o tym, że asany to podstawy, a nie całość procesu. Dziś często sprowadza się jogę do fitnessu, a pozycje (zwłaszcza te najtrudniejsze) traktuje się jako istotne trofea do zdobycia. I to jest niestety bardzo smutne i ograniczające.

Patrząc na to, jaka to gazeta – mamy pewność, że odbiorcami tekstu są zwykli ludzie, którzy kupują codzienne czytadełko. To nie jest literatura fachowa, jednak artykuł jest utrzymany na dobrym poziomie. I to jest ekstra.

Cieszę się, że tu joga przedstawiana jest bardziej w kontekście filozofii i stylu życia a nie ćwiczeń fizycznych.

Poza tym jak dla mnie – wiele rzeczy w tym artykule wygląda jak dziś. Zwłaszcza fragmenty o braku ruchu i braku czasu ;)

Cieszy mnie tez to odwołanie się do badań oraz poruszenie kwestii psychosomatycznych. Od wielu lat już chodzi mi po głowie stworzenie fundacji, która dawałaby możliwości dalszych i szerszych badań nad leczniczymi właściwościami jogi. I przede wszystkim – dawałaby chorym możliwość skorzystania z takich form leczenia. A dla zdrowych – byłaby formą prewencji.

Marzy mi się, marzy… zobaczymy, co z tego będzie :)

Dajcie znać, jakie są Wasze odczucia dotyczące tekstu i w ogóle :)

A z rzeczy na dziś to dzielę się taką WIELKĄ dla mnie informacją. Kończę przygotowania Kursu Medytacji dla Was!

Już teraz można się zapisać na listę osób zainteresowanych. Będę wysyłała newsletter z informacją o premierze i sporą zniżką dla pionierów, tak że dobrze jest tu być :)

Formularz poniżej:

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

  • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
  • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
  • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

  • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
  • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
  • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

 

No more articles
Close