Słowo upcycling przewija się obecnie coraz częściej. Świadomość ekologiczna wzrasta, a wraz z nią zwiększa się również ilość pomysłów i sposobów na ograniczenie produkcji śmieci. Coraz częściej więc obok znanego już dobrze recyclingu pojawia się również coś takiego jak upcycling.

Jaka jest między nimi różnica? I jak można je sprytnie wykorzystać w celu ograniczenia produkcji odpadów i… sporej oszczędności?

Zanim zaleje nas plastik

Plastik ma taką dziwną właściwość, że… nie znika. A tak zupełnie serio – nasze śmieci są obecnie tak zaawansowane technologicznie, że ziemia nie jest w stanie przyjąć ich z powrotem i przetworzyć na materię organiczną. W związku z czym zalegają na śmietniskach (to i tak lepiej niż w lasach i rowach!) na bardzo, bardzo długo. Na tak bardzo długo, że w sumie to… nawet nie wiemy do kiedy, bo żaden plastik się jeszcze nie rozłożył.

Dlatego właśnie warto o tym myśleć i mieć świadomość, że wszystkie nasze decyzje niosą za sobą określone konsekwencje. Śmieci nie znikają w magiczny sposób. To, że nie ma ich już w koszu pod zlewem, nie znaczy jeszcze, że nie ma ich wcale. Są nadal, tyle że w innym miejscu.

Nie jestem zupełnie zero waste, o czym mówiłam i pisałam Wam już nie raz. Nie jestem idealna. Zdarza mi się kupić wodę w butelce, wziąć reklamówkę przy kasie, kupować rzeczy w plastikowych opakowaniach. Sklepy w których możemy kupić wszystko na wagę wcale nie są jeszcze powszechne, Gdynia niestety takiego nie ma (albo przynajmniej ja o nim nie wiem).

Niemniej jednak staram się. I wychodzę z założenia, że to że nie jestem w czymś bardzo dobra, nie oznacza, że muszę sprawę totalnie olać. Daję z siebie tyle, ile na tę chwilę mogę.

Lesswaste, przemyślane zakupy i upcycling

Dlatego właśnie uwielbiam podejście w stylu less waste. Co oznacza dla mnie ograniczanie ilości produkowanych śmieci na tyle, na ile mogę.

Były takie czasy, w których człowiek obrabiał materię na tak podstawowym poziomie, że wszystko, nawet odpadki, miało postać na tyle organiczną, że bez problemu wracało do przyrody i prawie natychmiast się z nią stapiało. W niektórych krajach nadal pakuje się produkty w liście albo je śniadanie z miski zrobionej z kokosa. To zdecydowanie lepsze niż plastik, ponieważ prawie błyskawicznie zamieniają się w składową gleby.

Dziś już nie jest tak łatwo i na rozłożenie naszych śmieci często możemy czekać w nieskończoność. Tu właśnie idealnym ratunkiem wydają się być recycling i upcycling.

W myśl zasady:

„Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci.”

Nasze działania nie mogą obciążać innych.

Upcycling a recycling – czym się różnią?

Słowo upcycling zaczęło pojawiać się już w latach ’90. Cała koncepcja polega na tym, żeby po przetworzeniu jakość materiału wzrosła, a nie zmalała. Jest więc ulepszoną wersją recyclingu i downcyclingu. Co dokładnie stoi za wszystkimi tymi pojęciami?

Wszystkie odnoszą się do redukcji odpadów jednak występują między nimi znaczące różnice.

Recycling znają zapewne wszyscy. W tym kierunku działa się już na skalę przemysłową, a proces polega na przetwarzaniu zużytych produktów na nowe materiały. Czyli na przykład przetwarzanie butelek, pozyskiwanie gumy z rozdrobnionych opon, powtórne wykorzystanie makulatury czy szkła.

Downcycling to również forma przetwarzania. Z tą różnicą, że przedmioty wykonane z odpadów mają niższą jakość od samego odpadu. Czyli np zmiana foliowej reklamówki w worek na śmieci albo książki na papier toaletowy.

Upcycling to moim zdaniem trochę forma artystycznej ekspresji. Przerabiany odpad nie tylko nabiera na wartości, ale również staje się niepowtarzalny i unikatowy. Przy odrobinie fantazji ze śmieci można zrobić praktycznie wszystko – elementy dekoracji wnętrza, meble, ubrania czy przedmioty codziennego użytku. Idealnym przykładem upcyclingu będzie chociażby przerabianie europalet na meble. Czasem nazywa się go recyclingiem 2.0.

Oczywiście ocena mniejszej/większej wartości jest w dużej mierze subiektywna.

Upcycling jest dość powszechnym zjawiskiem w krajach trzeciego świata, gdzie to co my uznajemy za śmieci zyskuje (siłą rzeczy) swoje drugie życie. W Indiach wielokrotnie widziałam “domy” budowane ze skrzynek, starych plandek i billboardów. W krajach uprzemysłowionych upcycling jest kwestią wolnego wyboru i chęcią artystycznego wyrażenia siebie. Wielu artystów tworzy swoje dzieła ze zużytych butelek czy innych śmieci.

Upcycling jest więc działaniem łączącym w sobie możliwość kreowania i dbania o środowisko.

Stare na nowo

Uwielbiam starocie i wcale się z tym nie kryję. Kocham targi staroci i naprawdę dużo pracy nad sobą pochłonęło przekonanie siebie samej do tego, by traktować je bardziej jak galerię sztuki niż możliwość zrobienia kolejnych zakupów. Bo niestety często mam wrażenie, że najchętniej przygarnęłabym z nich wszystko. Tu na szczęście wkracza zdrowy rozsądek, który mówi, że nie będę miała gdzie tego pomieścić :)

Bardzo lubię również vintage shopy i lumpeksy. Jak się nad tym zastanowić, to jakie 90% mojej garderoby pochodzi właśnie ze sklepów tego typu.

A poza tym mam ogromną słabość do starych budynków. Uwielbiam kamienice i wiejskie domki z drewnianą konstrukcją. Właśnie dlatego tak bardzo cieszyła mnie nasza ostatnia miejscówka warsztatowa na Mazurach. I tak sobie myślę, że być może i na nas przyjdzie pora i zamieszkamy sobie w takim małym drewnianym domku na wsi. 

Czy upcycling może być piękny?

Moim zdaniem upcycling jest szalenie ładny i kreatywny. I wcale nie jest tak, że przez niego nasz dom zacznie wyglądać jak śmietnisko. Przykładem może być hotel w Niemczech, którego wystrój w dużej mierze został wykonany ze zużytych butelek.

 upcycling doniczka z butelki upcycling wieszak z butelek

źródło zdjęć

Upcycling – pomysły DIY do wykorzystania w domu

Poniżej zebrałam masę upcyclingowych inspiracji do wykorzystania w swoim domu.

Torba na zakupy ze starych ubrań

upcycling torba na zakupy

Tutorial tutaj >>>

Pojemniki do przechowywania suchych produktów

Moim zdaniem genialny pomysł – tutorial w tym linku >>>

Stojak na noże ze starych książek

źródło

Stare grabie zamienione na kuchenny wieszak

źródło  

Zegar ze starego koła rowerowego

źródło

Meble łazienkowe ze starej maszyny do szycia

źródło

Krzesło jako galeria zdjęć

źródło 

Upcycling z plastikowych butelek

Żeby nie było, że upcyclingować można tylko rzeczy “z duszą” – poniżej to, co otacza nas zdecydowanie częściej, czyli plastikowe butelki. Tutoriale do ich wykonania są w źródle zdjęcia.

Doniczka z butelek

źródło

Pojemnik na drobiazgi z butelek

źródło

Wiszące doniczki

źródło

Organizer na buty

źródło

 

Pojemnik na suche produkty

źródło

Samopodlewające się doniczki z plastikowych butelek

źródło

Jak dekorować butelki w upcyclingu?

Zdaję sobie sprawę z tego, że sam pomysł przechowywania czegoś w zużytej plastikowej butelce, nie brzmi za dobrze. A już na pewno nie kojarzy się z czymś ładnym.

Na szczęście butelki plastikowe możemy w bardzo łatwy sposób ozdobić, dzięki czemu zaczynają wyglądać jak małe dzieło sztuki.

Można owinąć je sznurkiem

źródło 

A do sznurka dodać chwosty – wtedy mamy już prawdziwe cudo.

źródło

Można naciągnąć na nie stary sweter…

źródło

… lub nawet skarpetkę. Na zdjęciu akurat puszki – je również śmiało można wykorzystywać.

źródło

Można je też ozdobić gałązkami.

źródło 

Albo po prostu pomalować.

źródło

Kosmetyki Love Beauty And Planet

Marką, która wpisuje się w idee recyclingowo-upcyclingowe są nowe na naszym rynku kosmetyki Love Beauty And Planet.

Marka postawiła przed sobą szereg wytycznych, których chcą się trzymać i całkiem dobrze im to wychodzi. Składniki dodawane do kosmetyków pochodzą z certyfikowanych źródeł i są pozyskiwane w zrównoważony sposób- mowa np. o oleju kokosowym i rozmarynie. Dodatkowo olejki eteryczne w kosmetykach pozyskiwane są etycznie.

Butelki, w których sprzedawane są produkty, pochodzą z recyclingu i nadają się do powtórnego przetworzenia. Nie są przez to idealnie przezroczyste, ale… gdybym nie dowiedziała się tego na spotkaniu, wcale bym tego nie zauważyła.

Globalnie marka Love Beauty and Planet jest Cruealty Free czyli jej produkty nie są testowane na zwierzętach na żadnym etapie produkcji. Przyznam szczerze, że jeszcze kilka lat temu sama nie miała pojęcia o tym, że Cruelty Free i nie testowane na zwierzętach to wcale nie to samo.

W przypadku drugiego pojęcia mówimy jedynie o tym, że końcowy produkt nie był testowany na zwierzętach. Gdy mamy do czynienia z produktem Cruelty Free oznacza to, iż firma gwarantuje, że ani oni ani dostawcy składników nie prowadzą, nie zlecają ani nie płacą za jakiekolwiek testy na zwierzętach na żadnym etapie produkcji.

Love Beauty And Planet to szeroki wybór produktów do każdego rodzaju skóry. Jest aż 5 różnych kolekcji zapachowych o różnych właściwościach.

Wariantem, który obecnie testuję jest taki trochę mix. Wybrałam kolekcję rozmaryn i wetiweria do włosów. Do ciała zaś masło muru muru i olejek różany – piękny zapach.

Szampon ma ciekawy zapach i działa odświeżająco, odżywka zaś nie obciąża włosów i skutecznie nawilża.

Balsam ma słodki zapach, delikatnie różany, ale nie nachalny. Szybko się wchłania i skutecznie nawilża.

Kosmetyki Love Beauty And Planet są dostępne w drogeriach Rossmann i to w całkiem przystępnych cenach :)

A opakowania po zużytych produktach można recyclingować – tu dodatkowym plusem są bardzo łatwo odklejające się od nich etykiety. Można je również wykorzystać w celach upcyclingowych.

W upcyclingu fantazja nie zna granic

Na koniec, żeby nie było nudno, dowód na to, że jedyne co nas ogranicza w upcyclingu, to nasza fantazja.

Ze starej łodzi można zrobić sobie kanapę, bo… czemu nie? ;)

źródło 

A stare widły i łopatę z powodzeniem można przerobić na krzesła. Nie wiem tylko jak w z wygodą użytkowania ;)

źródło

Nikt nie powiedział również, że starego telewizora nie możemy sobie zmienić w akwarium :)

źródło

Żyjemy w czasach kiedy szybko zmieniająca się moda i możliwość ciągłych zakupów sprawia, że życie wielu przedmiotów jest naprawdę krótkie. Tymczasem wiele rzeczy, które pozornie nadają się tylko na śmietnik, można ponownie wykorzystać. Trzeba tylko uruchomić wyobraźnię :) by nadać im nową funkcję i nową wartość.

 

Patronem wpisu jest marka Love Beauty And Planet.

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

  • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
  • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
  • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

 

No more articles
Close