Dbanie o siebie jest fundamentem każdej relacji. A już na pewno każdej zdrowej i budującej nas relacji. Jeśli jesteśmy w stałym związku, troszczymy się o siebie nawzajem, okazujemy sobie w ten sposób miłość.

Niezależnie zaś od tego, czy jesteśmy w związku, czy też nie – troskę i miłość powinniśmy okazywać (przede wszystkim!) sobie.

W związku i bez związku

Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że nie żałuję żadnego związku czy relacji w której na jakimś etapie swojego życia byłam. Nie żałuję również tego, że się skończyły – co nie zawsze łatwo było stwierdzić bezpośrednio po rozstaniu.

Niemniej jednak zawsze miałam coś takiego jak celebracja bycia sama ze sobą, czyli taka poetycka nazwa bycia po prostu singlem. Nigdy nie mogłam zrozumieć koleżanek, które ledwo zdążyły zakończyć jeden związek (albo nawet jeszcze nie zakończyły!) i od razu wskakiwały w kolejny. Albo po prostu były z kimś z przyzwyczajenia, z nudów, albo z obawy, że nikt inny się nie znajdzie. Słabe. Ale musicie przyznać, że bardzo często się zdarza.

Lubiłam cieszyć się wolnością (którą czasem przeciągałam nawet na kilka lat) i po prostu wykorzystywałam ten czas na lepsze poznanie siebie i swoich potrzeb. Mi trochę zajęło określenie tego, czego w życiu szukam.

Być może u Ciebie też tak jest? Może przyda Ci się czas na celebrowanie po prostu siebie?

A może wcale nie, może już dokładnie wiesz, czego Ci trzeba.

Już jestem pełnią

Jest jedna rzecz, której ja totalnie nie kupuję. Chodzi konkretnie o teorię, w której każdy z nas jest połówką jabłka i szuka sobie tej drugiej, żeby tworzyć całość.

Zupełnie to do mnie nie przemawia.

Sama czuję się całością w związku z czym wiedziałam, że mężczyzną mojego życia może być taki, który również czuje się pełnią. Po to by stworzyć związek, w którym nasze samopoczucie nie będzie zależne od temperatury związku. Tak abyśmy wspólnie mogli budować zupełnie nową jakość.

Dopóki nie pokochasz siebie, nie zaakceptujesz w pełni, nie nauczysz się walczyć z własnymi lękami i ułomnościami, wciąż będziesz szukać w innych swoich brakujących elementów. Albo przynajmniej czegoś, co zagłuszy wszystko w Tobie. Na takiej podstawie nie da się stworzyć szczęśliwego i udanego związku. Bo żeby to zrobić, najpierw trzeba być szczęśliwym samemu ze sobą.

Być może to przekonanie zbudowałam sobie właśnie podczas tej celebracji bycia sama ze sobą.

I do takiej właśnie celebracji Was dziś namawiam. Przy czym od razu zaznaczam, że to absolutnie nie jest propozycja kierowana tylko do singli. Celebracja przebywania tylko ze sobą i spełniania swoich zachcianek przyda się każdemu na KAŻDYM etapie życia.

Podrzucam 10 pomysłów na rozpieszczanie sobie, do których śmiało możecie dorzucać kolejne.

1. Pogadaj ze sobą

Można porozmawiać ze sobą na głos, bo czemu nie. Ale generalnie chodzi o to, aby dać sobie czas i przestrzeń na to, by określić swoje aktualne potrzeby i pragnienia.

Spytaj siebie:

  • Jak się czujesz?
  • Na co masz dziś ochotę?
  • Czego najbardziej Ci teraz potrzeba?
  • Na czym warto się skupić?

I na tej podstawie skonstruuj swój wieczór/dzień/weekend.

Możesz również w tym celu wykorzystać medytację.

Zatrzymaj się na chwilę, wycisz się, skup się sobie na odpuszczaniu. Po prostu oddychaj i bądź tu, gdzie jesteś.

2. Mów do siebie dobrze

Skoro już jesteśmy przy rozmowach ze sobą, to skupiaj się na tym i ucz się tego, by mówić do siebie dobrze,by mówić z miłością. Dokładnie tak jak mówimy do osób, które kochamy, albo do przyjaciół.

Patrząc w lustro nie mów (nie myśl) o sobie, że jesteś gruba, krzywa, z pryszczem czy niesfornymi włosami. U swoich bliskich i przyjaciół nie widzisz takich niedoskonałości. Ba! To nie jest nawet tak, że ich nie widzisz, ale uważasz, że są urocze i że to właśnie one są piękną częścią tej osoby. Postaraj się przekuć to również na grunt patrzenia na siebie.

3. Włącz ulubioną muzykę i przygotuj sobie prywatną dyskotekę

Tańczyć wcale nie trzeba w parach. A tym bardziej nie trzeba tego robić w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Włącz swoją ulubioną muzykę i tańcz tak, jak lubisz po prostu we własnym domu. Masz ten komfort, że nikt na Ciebie nie patrzy, więc możesz robić totalnie co chcesz.

Tutaj mogę polecić Wam kilka melodii, które siedzą mi w głowie i które przydają się do takich domowych tańców:

4. Zapisz się na masaż lub inne przyjemności

Dbając o swoje ciało i robiąc dla niego coś dobrego, również dajesz sobie sygnał miłości i zaopiekowania.

Umów się do fryzjera, odśwież kolor lub zmień fryzurę. Zafunduj sobie masaż. Wybierz się na maseczkę lub jakiś inny zabieg na twarz. Pomaluj paznokcie. Takie małe babskie rzeczy umilają życie.

Nie wiem, co będzie dobrym odpowiednikiem w wersji męskiej ;)

5. Zrób sobie długą, gorąca kąpiel

Jeśli nie lubisz, gdy ktoś obcy Cię dotyka lub robi różne zabiegi na Twoim ciele – zatroszcz się o siebie samodzielnie.

Zrób sobie gorącą kąpiel z muzyką, świecami i dzbankiem zielonej herbaty. Do tego peeling, maska na włosy, maseczka na twarz.

6. Kup świeże kwiaty

Kup dla siebie świeże, przepiękne kwiaty, włóż je do wazonu i postaw w najważniejszym miejscu swojego mieszkania. Tak żeby można było je podziwiać i cieszyć się nimi.

Kwiatami można obdarować się samodzielnie, nie trzeba czekać na królewicza lub na specjalną okazję.

7. Przygotuj swoje ulubione danie

Przygotuj sobie to, co najbardziej lubisz i zjedz po królewsku – skorzystaj z najładniejszej zastawy i serwetek. Traktuj siebie jak wyjątkowego gościa.

A jeśli nie lubisz gotować – zawsze możesz zamówić coś na wynos.

8. Czytaj i oglądaj to, co lubisz

Korzystaj z tego, że możesz oglądać filmy, które zupełnie nie zainteresowałyby partnera czy partnerki. U mnie np. takim umilaczem była Bridget Jones.

Bo będąc w związku to już jest niestety walka o to, co oglądamy ;) Często trzeba iść na ustępstwa i szanować raz męski raz babski wybór.

9. Przygotuj się jak na prawdziwą randkę

Spędzanie czasu ze sobą wcale nie musi oznaczać przesiadywania w dresach. Ubiór i wygląd w dużej mierze wpływa na nasze nastawienie. Zamiast tłustych włosów i rozciągniętych dresów można postarać się o zgrabnego koka i wygodne, ale całkiem eleganckie, ubranie.

Można też iść o krok dalej i naszykować się jak na randkę. Makijaż, fryzura, sukienka, perfumy – nawet jeśli siedzisz w domu, po prostu poczuj się elegancko i wyjątkowo.

10. Idź do kawiarni lub restauracji i delektuj się jedzeniem we własnym towarzystwie

Albo zrób jeszcze jeden krok na przód i w tym randkowym wydaniu naprawdę wyjdź na randkę.

Idź do restauracji lub kawiarni, zamów to, co najbardziej Ci się spodoba i delektuj się jedzeniem, rozkoszuj się każdym łykiem kawy. To czas który dajesz w prezencie sobie, niech będzie wyjątkowy i dokładnie taki, jak lubisz.

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

  • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
  • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
  • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close