Nie wiem, czy wiecie, ale mamy przed sobą wyjątkowy czas. Dziś najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku, czyli przesilenie zimowe, uznawane za początek astronomicznej zimy. To czas kiedy kończy się mrok i na nowo odradza się światło. Zwycięstwo odrodzenia nad śmiercią. To początek nowego, słonecznego roku.

Co bardzo ciekawe – nakładać nam się będą dwa mocne zjawiska – przesilenie i pełnia księżyca. O pełni opowiem jutro, dziś skupmy się na przesileniu.

Przesilenie zimowe to czas kiedy wszystkie nasze życzenia i magia mają największą moc! A połączenie z energią obecnego Księżyca w pełni to już w ogóle kosmos. Możliwości przyciągania do naszego życia tego, o czym marzymy jest zwielokrotnione. Tak samo z pozbywaniem się tego, co nam nie służy – zdecydowanie łatwiej nam będzie zostawić za sobą teraz stare nawyki.

Przesilenie zimowe dawniej

Od niepamiętnych czasów przesilenie było świętowane jako odrodzenie się Słońca. To czas w którym Słońce znajduje się możliwie najniżej nad horyzontem, spędza więc na niebie najmniejsza ilość czasu i daje nam najkrótszy dzień w roku. Dziś tak jak przed samym świtem czy w nowiu – jest najciemniej, po to by już od jutra Słońce mogło rosnąć w siłę.

Dawniej wierzono, że noc jest czasem panowania złych mocy, dlatego ludzie tak bardzo cieszyli się na powrót ciepła, światła i rozejścia się mroku. Astronomicznie i energetycznie przesilenie zimowe to czas, w którym jasność zwycięża nad ciemnością. Rodzi się nowy cykl natury i “nowe” Słońce.

Przesilenie zimowe a Święta

Prawdopodobnie obrzędy związane z przesileniem praktykowane były już w epoce kamiennej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zgodnie z kalendarzem juliańskim przesilenie przypadało 25 grudnia, co wynikało z innego sposobu obliczania.

25. grudnia to również czas Bożego Narodzenia…

Przypadek?

Nie sądzę.

Kościół, aby nie walczyć na siłę z panującymi pogańskimi obrzędami, postanowił się nieco dopasować i przyjąć tę datę za dzień urodzin Jezusa. Nie jest również przypadkiem, że wiele obecnie praktykowanych obrzędów (również tych zupełnie komercyjnych) wiąże się bezpośrednio z pogańskim Yule. Znajdziemy tu chociażby ucztowanie, czyli odpowiednik naszej Wigilii. Do tego ubieranie choinki, obdarowywanie się prezentami czy jemioła – to wszystko wywodzi się z praktyk typowo pogańskich. A śpiew i taniec – czyli nasze dzisiejsze kolędowanie – miały pomóc Słońcu się odrodzić.

Mówi się o tym, że w okresie Yule, czyli świątecznym, pozostajemy do połowy stycznia.

Przesilenie zimowe – czas oczyszczenia i porzucenia niekorzystnych nawyków

Przesilenie zimowe to czas sprzyjający oczyszczaniu. Porządki świąteczne i noworoczne postanowienia również nie wzięły się znikąd.

Dobrze jest teraz oczyścić otaczającą nas przestrzeń, pozwolić na to, by wszystko to, co nowe i przychodzące wraz z przesileniem, mogło znaleźć dla siebie miejsce.

To również dobry czas na porzucanie przekonań i nawyków które nam nie służą.

Możesz w tym celu wspomóc się rytuałem ognia, uważanego za symbol Słońca. Spisz na kartkach nawyki których chcesz się pozbyć lub przekonania, które zupełnie ci nie służą. Odpal świecę z wybraną przez siebie intencją. Następnie spalaj pojedynczo kartki w płomieniu świecy czując jednocześnie, że faktycznie pozbywasz się ich ze swojego życia.

Noc pozwala docenić dzień

Dzień i noc, jasność i ciemność nie są dziełami przypadku. Jedno pozwala nam docenić drugie. Tak samo jest w życiu – ciężkie chwile, bóle, straty czy niepowodzenia pozwalają nam jeszcze bardziej docenić to, co mamy. Czasem los celowo kładzie nam kłody pod nogi właśnie po to, byśmy zatrzymali się w tym codziennym biegu i odczuli wdzięczność za to, co jest.

Być może zamiast czekać na takiego kopniaka od losu, warto samodzielnie dać sobie chwilę wytchnienia, rozejrzeć się wokół i… po prostu docenić?

Mamy naprawdę dużo. Zdecydowanie więcej niż nam się wydaje :)

przesilenie zimowe
Księżycowy Planer i Księżycowy Kalendarz

Zainteresowanych tematyką odsyłam do Księżycowego Planera i Księżycowego Kalendarza, które pozwolą zachować większą świadomość aktualnych faz Księżyca i związanych z nimi działań.

Planer Księżycowy

planer księżycowy

Planer Księżycowy w całości został wykonany z materiałów z recyklingu. Co wcale nie oznacza utraty na jakości – ja piszę w nim piórem i nie rozmazuje się ani nie przebija.

Planer Księżycowy NIE jest kalendarzem, nie znajdziesz w nim konkretnych dat. Zaczynasz wtedy, kiedy chcesz i działasz tak, jak lubisz.

Dzięki księżycowej zakładce, którą otrzymasz gratis do każdego Planera Księżycowego, każdego dnia możesz szybko i bezbłędnie sprawdzić, w jakiej fazie aktualnie znajduje się księżyc.

Planer będzie idealnym wyborem dla joginki, dzikiej kobiety i każdego, kto chce mieć świadomość aktualnej fazy księżyca. Znajdziesz w nim dokładne informacje dotyczące:

 • Faz księżyca wraz z opisem
 • Działań i rytuałów związanych z poszczególnymi fazami księżyca
 • Kalendarza pielęgnacji opartego na fazach księżyca
 • Pełni w poszczególnych znakach zodiaku, wraz ze wskazówkami jak najlepiej wykorzystać energię Księżyca
 • Energetyki poszczególnych dni tygodnia – dzięki temu łatwiej będzie Ci planować w oparciu o to, który dzień jest najlepszy na dane działania
 • Kryształów, sposobów ich oczyszczania i tego, jak najlepiej wybierać kamienie dla siebie
 • Ayurvedy i idealnego rozkładu dnia zgodnego z ayurvedą – dzięki niemu dowiesz się, o której najlepiej wstawać i jak planować posiłki by zachować pełnię energii i zdrowia
 • Medytacji i tego jak zacząć, wraz z kilkoma scenariuszami do wykorzystania
 • Mocy kolorów i tego jak oddziałują na Twoje życie
 • Znaków zodiaku i ich charakterystyki

Planer składa się z 12 arkuszy na których możesz rozplanować poszczególne miesiące i 52 arkuszy tygodniowych. Do tego prawie 60 stron do poczytania.

Zobacz Planer Księżycowy >>>

Kalendarz Księżycowy w formie plakatu

kalendarz księżycowy

To moje drugie “dziecko” – Kalendarz Księżycowy w formie plakatu, który oprócz oczywistej funkcji ozdobnej, pełni funkcję kalendarza na 2019 rok.

Każdego dnia możesz szybko i bezbłędnie sprawdzić, w jakiej fazie aktualnie znajduje się księżyc.

Do wyboru są 3 formaty:

 • A3
 • A2
 • B2

Zobacz plakat z Księżycowym Kalendarzem >>>


Nadchodzące warsztaty jogi:

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

No more articles
Close