Dzisiejszy wpis jest kompilacją odpowiedzi na Wasze pytania, które pojawiły się pod specjalnymi postami na Facebooku, naszej tajnej grupie, czy na Instagramie. Dziś postaram się odpowiedzieć na część z nich, czyli:  joga w domu – czy jest bezpieczna? od czego zacząć? jak się korygować? czy to może boleć? i gdzie szukać informacji?

Pytań było naprawdę bardzo dużo. Gdy skopiowałam je sobie do jednego dokumentu, doliczyłam się ponad 100! Odpowiedzi na 10 z nich znajdziecie w dzisiejszym poście. Kolejne pojawią się w drugiej części wpisu. A niektóre – były na tyle skomplikowane, że staną się tematem na oddzielne wpisy.

Na końcu wpisu znajdziecie również wyzwanie – joga dla początkujących w domu. To cykl 5 filmów na YouTube w którym omawiam podstawowe pozycje i pomagam zacząć.

Znajduje się tam również konkurs, w którym do wygrania jest dowolna, wybrana przez Ciebie rzecz z naszego sklepu simplife.shop :)

Joga w domu

Joga w domu dla początkujących to temat, który wciąż rodzi masę pytań. Widać to chociażby po ilości tych, które pojawiły się pod postami. Jedno co mogę powiedzieć na wstępie to na pewno – nie bój się jogi. Pozwól sobie na otwartość, a to doprowadzi Cię w odpowiednie miejsce.

joga w domu

Joga w domu – odpowiedzi na Wasze pytania

Skopiowałam pytania w takiej formie, w jakiej były zadane. Poprawiłam jedynie literówki, jeśli się takie zdarzyły ;)

1. Dokładnie jak zacząć? Od czego zacząć? Co przygotować przed rozpoczęciem ćwiczeń?

Tak naprawdę do tego aby zacząć, potrzebna jest Ci jedynie mata. I zalecam faktycznie się w nią zaopatrzyć, zwracając szczególną uwagę na to, że jest to mata do jogi a NIE karimata czy mata do fitnessu. Te dwie ostatnie zupełnie się nie sprawdzą i można po prostu zrobić sobie krzywdę.

Joga w domu tak naprawdę nie wymaga żadnego przygotowania ponad to. Jeśli nie masz możliwości wybrania się chociażby na kilka zajęć dla początkujących, zacznij sobie z YouTube – możesz wykorzystać wyzwanie dla początkujących, które znajdziesz na końcu tego wpisu. 

Dobrze jeśli dopełnieniem będzie książka z dokładnym opisem wszystkich pozycji i tego, na co warto zwrócić uwagę. Ja oczywiście polecę swoją, ale mogę być w tym polecaniu lekko stronnicza ;)

Kup książkę Dlaczego joga? z dowolną dedykacją (lub bez ;) >>> 

joga w domu książka dla początkujących

2. Czy jakikolwiek ból/dyskomfort obliguje nas do przerwania?

Tak, jak najbardziej! Jeśli coś boli to należy przestać i albo zmodyfikować pozycję, albo całkowicie z niej zrezygnować.

Wiem, że teraz panuje trend no pain, no gain, ale w żaden sposób nie dotyczy to jogi.

Joga boleć nie może. Co więcej – wcale nie powinna też powodować zakwasów kolejnego dnia. A jeśli się takie pojawią, to znaczy, że wymagamy od siebie aż za dużo :)

Joga jest praktyką odpuszczania i często to właśnie nauczenie się tego, jest najtrudniejsze.

3. Mam pytanie – co z kompletnymi amatorkami, które jogę znają z amerykańskich filmów (wygibasy na macie), oraz z insta (mega zgrabne, pozytywne, interesujące kobiety)? Dam radę?

I to jest ten moment, w którym zawsze ręce mi opadają. W sensie z jednej strony Instagram i inne takie są spoko i mocno przyczyniły się do popularyzacji jogi. Po części to pewnie dzięki niemu ludzie przestali się bać tej praktyki i pozwolili sobie na to, by spróbować.

Jednak to samo medium robi również dużo złego – popularyzuje obraz jogi który… nie jest w ogóle prawdziwy.

Joga to wcale nie są akrobacje, apetyczne ciała i uśmiechy. To nigdy nie było jej celem. Praktyka jogi nie ma nic wspólnego z akrobacją. O innych mitach na temat jogi już pisałam >>>

Tak że dasz radę na pewno – każdy pracuje na swoim własnym poziomie i totalnie nie powinien sugerować się tym, co robi reszta grupy. Ani tym bardziej tym, co robi piękna pańcia na Instagramie :)

4. A ja mam takie pytanie… Czy to jest w ogóle dobry pomysł? Jednak w szkole, nauczyciel powie, poprawi, będzie opisywał ruchy w taki sposób żeby to obrazowało cel… A w domu tego nie ma? Może się pogłębić przecież szereg dysproporcji.

Trochę tak, trochę nie i ciężko mi zająć w tej sprawie jednoznaczne stanowisko. Każdy samodzielnie powinien sobie odpowiedzieć na to, na ile jest w stanie się pilnować i korygować.

Sama bardzo długo wzbraniałam się przed założeniem kanału na YouTube, mimo iż namawiały mnie do tego dziewczyny jeszcze w czasach, gdy prowadziłam swoje studio jogi w Danii. Wtedy wydawało mi się, że joga może się dziać tylko pod okiem nauczyciela. I moje stanowisko do do tego było jasno określone.

Tak naprawdę dopiero wiadomości od Was, w których pisaliście, że w Waszym mieście nie ma studia jogi i że absolutnie nie macie możliwości zapisania się na zajęcia, sprawiły, że postanowiłam zweryfikować swój pogląd.

Joga w domu wymaga od nas uważności, bo tylko my sami możemy siebie korygować. W tym wypadku – warto wspomagać się lustrem.

Mogę jednak dodać, że znam nawet nauczycieli, którzy zaczynali w domu i pojawiali się na kursach wykonując pozycje bez żadnych zastrzeżeń.

joga w domu jak zacząć

5. Czy jeśli ktoś nigdy nie miał do czynienia z jogą to nie lepiej na początek wykupić chociaż kilku lekcji w szkole jogi?

Ja sama zawsze to polecam. Nawet jeśli nie da się tego zrobić na początku, bo małe miasto itp. czyli wszystko to, co powyżej, to warto raz na jakiś czas wybrać się na warsztaty albo na taki kilkudniowy wyjazd. Nie dość że mamy wtedy możliwość pracy z nauczycielem, który skoryguje co trzeba, to jeszcze możemy poczuć energię grupy. A to jest zupełnie inna jakość, niż praktyka samodzielna w domu.

6. Ile czasu należy zarezerwować na jedne domowe ćwiczenia jogi? I ile razy w tygodniu najlepiej praktykować? Czy są pory dnia, w których lepiej ćwiczyć, a w których już nie, możne to tylko kwestia indywidualna?

Joga w domu rządzi się swoimi prawami – to ty decydujesz ile czasu i ile razy w tygodniu chcesz na nią poświęcić. Nie ma tu żadnych sztywnych zasad. Fajnie jeśli występuje jakaś regularność – lepiej jest praktykować np. 2 razy w tygodniu przez dłuższy czas niż tak zrywami (np tydzień praktyki codziennie albo nawet 2 razy dziennie a potem długo długo nic).

W jodze mówi się też dużo o nieprzywiązywaniu się. Od praktyki można się nawet uzależnić, dlatego jeśli nie mamy problemu z regularnością i najchętniej stawalibyśmy na macie codziennie, zaleca się robić 1 dzień przerwy – np w niedzielę.

Jeśli chodzi o pory dnia – najbardziej korzystny jest poranek (jeszcze przed śniadaniem) i późne popołudnie/wieczór. Jednak wszystko jest kwestią indywidualną, musisz przede wszystkim słuchać siebie i swojego organizmu.

7. A może coś dla ciężarnych? Często się pisze, że joga w ciąży jest zalecana, ale jeśli ktoś wcześniej nie praktykował to z brzuszkiem jednak strach zaczynać.

Na temat jogi dla ciężarnych powstał cały oddzielny artykuł – Joga w ciąży – jak zacząć, co wolno a czego nie wolno? >>> 

Jest tam też film z prowadzoną sekwencją dla początkujących, niedługo pojawi się też wersja dla bardziej zaawansowanych.

joga w domu w ciąży

8. Jak jednocześnie ćwiczyć i patrzeć w ekran telefonu albo skąd wziąć trzecią rękę do trzymania książki…

Tego to ja też nie wiem ;)

Jeśli mówimy o takiej praktyce w domu z YouTube czy innym medium – polecam po prostu przerzucić się na telewizor lub ekran komputera. Można też kupić sobie taką podstawkę pod telefon – mój mąż ma coś takiego z Ikea, dzięki niej ręce są zupełnie wolne.

A co do książki – ja zawsze czytam sobie cały opis pozycji, dopiero później próbuję ją wykonać.

9. Czym dokładnie jest joga – całą filozofią, czy może być dla nas tylko miłymi ćwiczeniami?

Joga jest całą bardzo rozbudowaną filozofią i asany, czyli pozycje na macie, to tylko wierzchołek góry lodowej. Co nie co na ten temat zaczęłam już pisać w nowym cyklu na blogu Joga – praktyka poza matą:

Joga – praktyka poza matą, czyli życie codzienne jogina >>>

Czy joga to sport? O systemie jogi nieco szerzej >>>

Niemniej jednak nie planuję nikomu wchodzić na głowę z całą tą filozofią. Tak naprawdę to Ty dokonujesz wyboru – ćwiczenia czy coś więcej?

I jeśli wybierasz tylko ćwiczenia, to jest to jak najbardziej OK. Sam system asan jest na tyle kompletny, że powinien zaspokoić Twoje ruchowe potrzeby, nie mówiąc już o tych fizjoterapeutycznych czy leczniczych.

Całkiem niedawno, konkretne na naszym 4 dniowym jogowym wyjeździe, słyszałam od jednej z uczestniczek bardzo niefajną historię. Otóż, dziewczyna poleciła swojej mamie cykl filmów z jogą na kręgosłup z mojego kanału >>> Mama ćwiczyła, dużo jej to pomogło i wszystko było dobrze do czasu…

Do czasu kiedy spotkała się z lekarką czy fizjoterapeutką, która powiedziała jej, że “jako chrześcijanka nie może ćwiczyć jogi, bo to grzech!“. I mama mocno zwątpiła w to, co robi. Dlatego z tego miejsca chciałabym apelować do tego typu osób: nie mówcie takich rzeczy, bo wyrządzacie krzywdę wielu ludziom. Zwłaszcza, że taki pogląd wynika z nieświadomości i nieznajomości tematu.

10. Ile czasu minimalnie trzeba poświęcić na praktykę jogi w ciągu dnia.

Nie ma czegoś takiego jak minimalnie, nawet 20 sekund spędzonych na świadomym oddychaniu podczas stania w korku, to już jest coś. Wszystko zależy od Twojego czasu i warunków. Może masz wolne tylko 5 minut a może całe 1,5 godziny? Twój wybór.

Przy czym ten brak czasu niech też nie będzie wymówką. Jak mówił Ganga White:

Joga nie zajmuje czasu, ona go daje.

joga w domu instrukcja

Joga w domu – specjalnie przygotowane filmy dla początkujących + wyzwanie

Na moim kanale na YouTube czeka na Was cykl filmów z jogą dla początkujących. Będę je podrzucała sukcesywnie – codziennie po jednym. Pierwszy już tam na Was czeka :)

Aby być na bieżąco polecam:


Chcesz zacząć przygodę z jogą, ale nie wiesz… jak zacząć? ;)

Wyzwanie –  joga dla początkujących w domu

Poniżej podlinkowałam 5 filmów, do wykorzystania od poniedziałku do piątku. Na weekend, kiedy mamy więcej  czasu, możemy wybrać sobie jakiś inny, albo powtórzyć któryś z tych podlinkowanych. Po tygodniu zataczamy koło – czyli raz jeszcze to samo. Najlepiej byłby powtórzyć 3 razy, kompletując w ten sposób 21 dni z jogą. Znawcy tematu mówią, że właśnie po takim czasie budujemy u siebie nawyk.

Na weekend wybierz sobie dowolny materiał dostępny na moim kanale na YouTube. A od poniedziałku zrób kolejną pętlę powtarzając filmy od pierwszego :)

 

Joga w domu – Konkurs

Dla osób, które wezmą udział w wyzwaniu, przygotowałam konkurs, w którym do wygrania jest… dowolna rzecz, którą możesz sobie wybrać z naszego sklepu simplife.shop >>>

Jak wziąć udział w konkursie?

Aby wziąć udział w konkursie, wrzuć zdjęcie, które dokumentuje Twoją praktykę:

Możesz wykorzystać przy tym film z serii dla początkujących, ale wcale nie musisz. Możesz wystąpić na tym zdjęciu, ale nie jest to konieczne – wiem że zrobienie fotki samej sobie bywa problematyczne ;)

Pamiętaj, aby na zdjęciu dodać hasztag #SimplifeJogaDlaPoczątkujących i oznaczyć @simplife.pl oraz @simplife.shop

Konkurs trwa od teraz do 16.09 do północy.

Zwycięzcę wybiorę zupełnie subiektywnie. Może na podstawie najładniejszego zdjęcia, może cudownego opisu a może po prostu zaangażowania w wyzwanie. Tu pozostawiam sobie (i Wam) pełną otwartość.

Powodzenia!

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

  • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
  • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
  • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

 

 

No more articles
Close