Przedwczoraj Nelson Mandela skończyłby dokładnie 100 lat. 18. lipca obchodziliśmy rocznicę jego urodzin. Z tej okazji na dziś zbiór cytatów i myśli przywódcy.

Nelson Mandela walczył o to, co dziś wydaje nam się być rzeczą oczywistą. A przynajmniej mam nadzieję, że tak właśnie jest. Działał na rzecz obalenia segregacji rasowej, czyli położenia kresu polityce apartheidu. Mieszkał w RPA i stał się pierwszym czarnoskórym prezydentem tego kraju. Niemniej jednak wcześniej, za swoją działalność polityczną, skazany został na dożywocie. W więzieniu przesiedział 27 lat.

Koniec końców otrzymał pokojową Nagrodę Nobla za swoją pracę na rzecz zniesienia apartheidu i tworzenia demokratycznej Republiki Południowej Afryki.

Nelson Mandela często budzi skrajne emocje. Jako że nie jestem znawcą polityki, pozwolę sobie go tutaj nie oceniać. Zresztą, czy ktokolwiek z nas ma prawo kogokolwiek oceniać?

Tak czy inaczej – zostały po nim wypowiedzi i cytaty, które warto przeanalizować i, być może, zapamiętać.

Nelson Mandela cytaty

Chowanie urazy to jak picie trucizny w nadziei, że pozabija twoich wrogów.

——-

Odkryłem, że odwaga to nie brak strachu, ale pokonanie go. Odważny człowiek to nie ten, kto nie czuje lęku, ale ten, kto przezwyciężył ten strach.

——-

Zanim czegoś dokonamy, zawsze wydaje się to czymś niemożliwym.

——-

Największą chwałą w życiu nie jest nigdy nie upaść, ale zdolność do podniesienia się kolan za każdym razem, gdy się upadnie.

——-

Nikt nie rodzi się nienawidząc drugiego człowieka z powodu koloru jego skóry, pochodzenia lub wyznania. Ludzie muszą nauczyć się nienawidzić, a skoro są w stanie to zrobić, to są również w stanie nauczyć się kochać, ponieważ miłość jest bliższa ludzkiemu sercu niż jej przeciwność.

——-

Nie oceniajcie mnie po moich sukcesach, lecz po tym ile razy upadłem i ponownie się podniosłem.

——-

Żeby być wolnym nie wystarczy zrzucić łańcuchów, lecz trzeba żyć tak, by szanować i zwiększać wolność innych.

——-

Przebaczenie wyzwala duszę. Dlatego jest w nim taka siła.

——-

W życiu liczy się nie sam fakt tego, że po prostu żyliśmy. Istotną różnicę robi to, co zrobiliśmy dla życia innych osób.

——-

mandela cytaty

Nadchodzące warsztaty jogi:

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

No more articles
Close