Wakacje w pełni. I pisząc to nie mam na myśli jedynie uczniów i studentów, którzy mają 2 (a nawet 3) miesiące wolnego. Wszyscy możemy wykorzystać energię lata najlepiej jak potrafimy. Ona zaś ma to do siebie, że daje nam energię do działania i napędza promieniami słonecznymi. Dzień trwa dłużej, co sprawia, że jakoś tak więcej nam się chce.

Warto wykorzystać ten zapał, by wprowadzić do swojego życia same dobre rzeczy.

1. Zadbaj o swój tryb życia

To wcale nie jest tak, że ludzie rodzą się z wbudowanym programem do zdrowego stylu życia. Owszem, niektórym jest łatwiej, bo mają do tego predyspozycje, albo wynieśli pewne nawyki z domu. Jednak każdy z nas ma prawo wziąć swoje zachowanie pod lupę i poprawić to, co nie pasuje.

Na zdrowy styl życia wcale nie składają się jakieś wielkie postanowienia czy zmiany, ale wszystkie nasze małe wybory. Codziennie podejmujemy decyzje dotyczące naszego zachowania. Warto podejmować je świadomie, ale nie wpadać w paranoję. Zdrowy balans składa się również z gorszych dni, spadków nastroju, niezdrowego jedzenia czy złych nawyków. Nie ma ludzi idealnych. A przynajmniej ja takich jeszcze nie poznałam.

2. Zwracaj uwagę na to, co jesz

Lato pełne jest owoców i warzyw sezonowych, lokalnych, takich których nie musimy sprowadzać zza oceanu. A one siłą rzeczy są dla nas zdrowsze. W żadnym wypadku nie namawiam nikogo na przejście na dietę wegańską czy wegetariańską, jednak korzystając z tych dobrodziejstw lata – warto jest ograniczyć nieco spożywanie mięsa i produktów odzwierzęcych.

I co równie ważne: jedz tyle, ile potrzeba.

Ani mniej ani więcej. W dbaniu o siebie i w zdrowej diecie chodzi nie tylko o to co jemy, ale także o to ILE jemy. I tu znów pojawia się kwestia słuchania swojego organizmu. On najlepiej wie, ile jedzenia potrzebuje.

Jedz wolniej i uważniej, a na pewno nie przegapisz informacji wysyłanych przez twoje ciało. Więcej na ten temat pisałam w szczupła sylwetka – 8 moich zasad i spostrzeżeń.

3. Spaceruj boso

Chodzenie boso jest wyjątkowo zdrowe dla stóp i całego ciała – w krótkim czasie pomaga prawidłowo ustawić kręgosłup i pozbyć się wielu bóli. Skoro pogoda obecnie na to pozwala, warto skorzystać z okazji i możliwie często zdejmować buty.

Spacerowanie boso pomaga nam również uziemić się i złapać lepszy kontakt z naturą, co w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo potrzebne.

4. Spróbuj jogi

Coraz więcej osób przekonuje się do jogi, co niezmiennie mnie cieszy. A jeśli tobie nigdy jeszcze nie udało się spróbować to… być może to rosnące zainteresowanie będzie dla ciebie zachętą?

Na poziomie ciała joga leczy wiele schorzeń i chorób uznawanych za cywilizacyjne, usuwa również przewlekłe bóle. Mentalnie i duchowo – pomaga się odstresować i znaleźć równowagę. O jej działaniu mogłabym pisać godzinami, ale zupełnie nie o to w tym chodzi. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli dasz sobie szansę na spróbowanie i przekonasz się samodzielnie.

Możesz znaleźć dla siebie szkołę jogi lub próbować na własną rękę w domu – wtedy dobrze jest wspomóc się jutubem. Dwie najnowsze sesje na moim kanale mogą się okazać pomocne:

5. Ruszaj się

Każda forma ruchu jest dobra, dlatego nie będę nic sugerować ani narzucać. Z tym że latem jest po prostu łatwiej o aktywności, które nie wymagają od nas żadnych inwestycji. Możemy spacerować, pływać, jeździć rowerem – pogoda sama się prosi o to, by ją dobrze wykorzystać.

Nawet pozostając za biurkiem warto jest robić sobie krótkie a częste przerwy. Przy tych nieco dłuższych śmiało można wspomóc się jogą:

6. Śpij więcej

Lato sprzyja wcześniejszemu wstawaniu, bo i słońce pojawia się na niebie wcześniej. Zdecydowanie łatwiej jest nam wygrzebać się z łóżka, gdy jest już ciepło i jasno. Ale każdy medal ma dwie strony – przez to że dzień jest dłuższy, ciężko jest położyć się spać wieczorem.

Śmiało wprowadzaj wcześniejsze pobudki, pamiętaj jednak o tym, by nie zarywać nocy. Ciało najlepiej regeneruje się między 22 a 6 rano.

7. Znajdź balans między pracą a odpoczynkiem

Praca jest ważna, daje nam dużo możliwości, jednak nie powinna stać się jedynym priorytetem. Choć kiedyś czytałam, że fachowo rzecz ujmując – priorytet może być tylko jeden. Ale nie drążmy tematu ;)

Często przedkładamy pracę ponad czas wolny. Albo nawet jeśli oficjalnie jesteśmy już “po pracy” to myślami wciąż w niej pozostajemy. Ucz się stawać wyraźne granice między pracą a czasem tylko dla siebie i dla bliskich.

8. Żyj z pasją i  rozwijaj się

Nie odkładaj rzeczy na później, a już na pewno nie teraz, gdy dni są takie długie. Jeśli masz zapisaną na pintereście listę projektów DIY, spróbuj z niej skorzystać. Rozwijaj swoje pasje, o ile takowe posiadasz. A jeśli nie to… szukaj! Na to nigdy nie jest za późno.

Rozwój to nie tylko pasje, ale również wartościowe filmy czy książki. Zwracaj uwagę na to, co czytasz. Lato sprzyja lekturom plażowym, ale śmiało można przeplatać je tym, co czujemy, że nas rozwija.

9. Weź wolne od internetu

Umówmy się, wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez internetu. Nawet jeśli nie włączamy przez cały dzień komputera, to jednak zawsze mamy pod ręką telefon. Często sięgamy po niego zupełnie nieświadomie. Niby chcemy sprawdzić która godzina, a kończy się na tym, że na dobrych kilka minut gubimy się na fejsie.

Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest chyba zostawienie telefonu w domu. I założenie zwykłego zegarka. Albo i nie – w końcu szczęśliwi czasu nie liczą ;)

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

  • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
  • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
  • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close