Dziś urodziny obchodzi Dalajlama. Z tej okazji podrzucam tutaj cytaty, które moim zdaniem warto przeczytać i zapamiętać.

Miałam kiedyś taki bardzo dobry zwyczaj zapisywania sobie fragmentów książek, które jakoś szczególnie mnie poruszyły. To był też okres w którym skrupulatnie pisałam pamiętnik, dlatego dużo notowałam tam właśnie. Jednak cytaty zdobiły również okładki i marginesy zeszytów, strony w kalendarzu, czy po prostu jakieś luźne kartki, które miałam pod ręką w czasie czytania, a które potem trafiały do pamiętnika.

Tego zwyczaju już niestety nie mam. Pewnie z wielu powodów. Pierwszy jest taki, że nie prowadzę już pamiętnika. Choć od czasu do czasu wpadam na pomysł, żeby do tego wrócić, to na razie kończy się na pomysłach. Drugi to na pewno fakt, że piszę na blogu – wiele rzeczy, którym kiedyś dałabym upust na kartce, ląduje po prostu tutaj. I trzeci, nie oszukujmy się – internet. Internet, w którym jest WSZYSTKO. Lub prawie wszystko. Co jednak sprawiło, że czasem odczuwałam bezsens zapisywania – przecież jak będzie potrzebne, to sobie znajdę.

I niby tak jest, że mogę sobie wszystko bez problemu znaleźć, ale to już nie jest to samo. Zupełnie inaczej przeżywa się i czuje fragment, który samodzielnie wyłapało się z tekstu. W końcu z jakiegoś powodu to właśnie je wybraliśmy.

Dziś wybrałam 9 cytatów Dalajlamy, które, moim zdaniem warte są przemyślenia i zapamiętania. I być może właśnie któryś z nich warty jest takiego zapisania sobie gdzieś na marginesie zeszytu? Albo na okładce kalendarza? Często w życiu przydaje się taki właśnie drogowskaz.

 

Dalajlama cytaty:

Myślę, że głównym celem życia jest poszukiwanie szczęścia. To oczywiste. Bez względu na to, czy jesteśmy wierzący, czy nie, czy wyznajemy taką, czy inną religię, wszyscy szukamy sposobu na polepszenie swego życia. Głównym motorem naszych działań jest więc dążenie do szczęścia…
——-

 

Istnieją tylko dwa dni w roku, w których nic nie może być zrobione. jeden nazywamy wczoraj, a drugi jutro. Dzisiaj jest właściwy dzień, aby kochać, wierzyć i żyć w pełni.
——-

 

W dzisiejszych czasach ludzie często mylą szczęście z przyjemnością.
——-

 

Jeśli problem jest do rozwiązania i możesz coś zrobić, nie ma potrzeby by się martwić. Jeśli nie jest możliwy do rozwiązania, martwienie się nie pomoże.
——-

 

Jeśli myślisz, że jesteś za mały, aby uczynić różnicę, spróbuj spać w obecności komara.
——-

 

Pamiętaj, że nie otrzymać tego, czego się chce, to czasem wspaniały łut szczęścia.
——-

 

Spędź trochę czasu w samotności każdego dnia.
——-

 

Raz do roku idź w miejsce, gdzie nie byłeś nigdy wcześniej.
——-

 

Moment, w którym doświadczasz bolesnej straty, może być w istocie chwilą,
w której zostałeś najhojniej obdarowany.
——-

Często mam wrażenie, że myśli Dalajlamy zyskują właśnie dzięki swej prostocie. Wcale nie potrzeba wyszukanych słów, by opisać uczucia, dodać otuchy, albo po prostu stworzyć życiowy drogowskaz.

Do jakich cytatów Ty lubisz wracać? To nie muszą być cytaty Dalajlamy :)

dalajlama cytaty

Nadchodzące warsztaty jogi:

 

(Visited 6 342 times, 6 visits today)

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

(Visited 6 342 times, 6 visits today)
(Visited 6 342 times, 6 visits today)
No more articles
Close