Zastanawialiście się kiedyś nad tym, co sprawia, że wiele osób nie lubi poniedziałków? Na pewno z jednej strony jest to kwestia tego, że po weekendzie wracamy do szkoły czy pracy. Ale czy tylko o to chodzi?

Obecnie często zapominamy o prawach i energetyce jaka kieruje poszczególnymi dniami tygodnia. Warto sobie o tym przypomnieć, by odpowiednio się dopasować i wykorzystać tę energię na naszą korzyść.

Ja sama od dłuższego już czasu ograniczam swoje aktywności w poniedziałek. Jestem bardzo zadowolona z owoców takiego postanowienia, dlatego chętnie dzielę się tym dalej :)

Co nam mówią nazwy dni tygodnia?

W języku polskim nazwy poszczególnych dni tygodnia pochodzą po prostu od liczb: poniedziałek – dosłownie oznacza dzień, który jest “po niedzieli”, wtorek – wtóry, środa – środkowy itd. Nazwy te są skutkiem chrystianizacji Słowian, gdzie numeryczność dni tygodnia wyparła nazwy pochodzące od siedmiu planet. Początkowo było to odliczanie dni “po niedzieli”, później, gdy poniedziałek stał się pierwszym dniem tygodnia, stały się po prostu numerem dnia.

Jednak już chociażby w języku angielskim znajdziemy korelację z nazwami planet: Sunday – Sun day (dzień słońca), Monday – Moon day (dzień księżyca), Saturday – dzień saturna. W języku hiszpańskim i francuskim mamy Martes i mardi (wtorek) co nawiązuje do Marsa, Miércoles i mercredi (środa) odwołujące się do Merkurego, oraz Jueves i jeudi (czwartek) pochodzące od Jowisza. Mniej oczywisty pozostaje piątek, tutaj często mówi się o germańskiej bogini Frei, odpowiedniczce Wenus.

Nazwy te nie są przypadkowe. Opisują planety, które tego dnia najsilniej na nas oddziałują, a energia każdej z nich sprzyja konkretnym naszym działaniom. Dlatego zamiast działać na przekór, warto pochylić się nad tym i choć trochę współpracować.

Czy pierwszy dzień tygodnia to na pewno poniedziałek?

W takim planetarnym kalendarzu, jak i w wielu tradycjach, tydzień rozpoczyna się w niedzielę, wcale nie w poniedziałek. Niedziela, jako dzień słońca, uznawana jest za przejaw chęci do życia, punkt wyjścia. Nie służy do odpoczynku po całym tygodniu, ale do naładowania się energią na tydzień, który dopiero nadejdzie.

Na Zachodzie nieco to odwróciliśmy,  stawiając niedzielę na końcu, odwracając jednocześnie cykl. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że chociażby wg. nauk kościoła – nadal to właśnie niedziela jest pierwszym dniem tygodnia.

Energetyka dni tygodnia

Począwszy od niedzieli przez wszystkie kolejne dni tygodnia działa na nas energia planet. Ich subtelne działanie pojawia się tuż po wschodzie słońca, wtedy kiedy zaczyna się kolejna słoneczna  doba.

Każda z nich wspiera zupełnie inne działanie i warto jest z tego wsparcia skorzystać dostosowując się do rytmu tygodnia.

Niedziela – Słońce, siła zdrowia

Niedziela to dzień, w którym warto jest przyjrzeć się naszemu zdrowiu, zadbać o nie – najlepiej wykorzystać w tym celu światło słoneczne i naładować nim organizm na cały nadchodzący tydzień. Nawet jeśli pogoda nie dopisuje, warto jest zrobić coś, co po prostu sprawia nam radość. Bo niedziela to również dzień zadowolenia i uśmiechu. Wpływ słońca może mieć dwojakie działanie – jednych rozleniwia, drugich napędza do działania. Dlatego powinniśmy słuchać potrzeb swojego organizmu i nie mieć wyrzutów sumienia, jeśli najdzie nas ochota na spędzenie całego dnia w łóżku.

Niedziela to również czas wdzięczności – zastanów się nad tym, co dobrego Cię spotkało, dziękuj i doceniaj każdą taką chwilę.

Poniedziałek – Księżyc, siła wzrostu

Poniedziałek, dzień którego wiele osób nie darzy sympatią, to czas kiedy odzywają się mroczne strony naszej osobowości. Te których na co dzień nie chcemy widzieć. To wszystko sprawia, że pierwszy dzień pracy często wiąże się ze zmęczeniem i ogólnym rozbiciem. Wielu ludzi uważa poniedziałek za najtrudniejszy w całym tygodniu.

Dotyka to zwłaszcza osób, które nie znalazły jeszcze swojej ścieżki i mają wrażenie, że nie są w miejscu, w którym być powinny.

Dla osób które czują się dobrze na ścieżce, którą podążają, poniedziałek jest dniem kreowania i planowania. Mówi się, że jest bardzo marzycielski – warto myśleć wtedy o pomyślnych rozwiązaniach, a księżyc będzie je wspierał. Marzenia bezpośrednio wpływają na naszą realną rzeczywistość, a wraz ze wsparciem księżyca robią to w jeszcze bardziej widoczny sposób. Poniedziałek to również dzień sprzyjający intuicji, warto jej wtedy uważnie słuchać.

Wpływ księżyca sprawia jednak również to, że jesteśmy rozkojarzeni i bardzo emocjonalni. Możemy bardzo łatwo poddawać się nastrojom. Ciężko jest nam przez to podejmować stanowcze decyzje. Dawniej, przy większej świadomości energii dni tygodnia – poniedziałek był odradzany jako dzień przeznaczony na podróż, podpisywanie umów, podejmowanie działań i decyzji. Wiele osób tego dnia zamiast angażować się totalnie w pracę, woli spędzić czas z rodziną. A jeśli jednak wybiera pracę, to nie skupia się na nadmiernie ambitnych i nowych zadaniach.

Staraj się nie zaczynać  poniedziałek pracy, która wymaga długotrwałego zaangażowania. Chyba każdy wie, ja to jest z podejmowaniem wielkich postanowień właśnie w pierwszy dzień tygodnia ;)

Wtorek – Dzień Marsa, energia twórcza i siła woli

Marzycielskie ziarno, zasiane w poniedziałek, warto jest „podlewać” właśnie we wtorek. Energia Masa wspiera wzrost i pomaga wprowadzić marzenia w czyn. Jesteśmy wtedy silni zarówno fizycznie jak i mentalnie. Stąd coraz więcej osób przychyla się do tego by wszelkie zmiany (nawet te związane z regularnym chodzeniem na siłownię) zaczynać wcale nie od poniedziałku, a właśnie od wtorku.

Z drugiej jednak strony, wtorek bywa dniem bardzo nerwowym, raptowne działania i dyskusje mogą łatwo zamienić się w awanturę.

Środa – Merkury, siła rozumu

Środa wspiera myślenie twórcze i pozwala nam w pełni wykorzystać potencjał naszego rozumu. Sprzyja działaniom związanym z handlem i finansami. Jest dobrym dniem na rozmowy związane z pracą.

To również doskonały czas komunikacji – sprzyja naradom, zakupom, podróżom. Jest również idealny na rozmowę kwalifikacyjną czy wysyłanie CV.

Czwartek – Jowisz, siła ducha

Czwartek to dzień, w którym warto jest znaleźć czas dla siebie. Pozwala nam wsłuchać się głębiej i dostrzegać nie tylko to, co znajduje się na powierzchni. Idealnie sprzyja również retrospekcji i zadawaniu sobie konkretnych pytań o dalsze działanie. Często pozwala nam zobaczyć efekty naszej pracy.

Czwartek jest najbardziej produktywnym dniem w tygodniu – dlatego skupienie się na pracy pozwoli nam szybko i bezproblemowo domknąć tydzień.  Sprzyja inwestycjom i negocjacjom. To również dobry czas na podejmowanie decyzji zakupowych, nowych wyzwań i podążanie w kierunku samorozwoju.

Piątek – Wenus, siła miłości

Piątek to dzień, w którym jedną nogą jesteśmy już na wakacjach. W kościach czujemy nadchodzący weekend, co potęgowane jest wpływem Wenus, która sprzyja zabawie i romansom. Ten dzień nie sprzyja analitycznej pracy, za to wspiera przedsięwzięcia, wymagające weny. Śmiało możemy się wtedy otwierać na nowe znajomości i propozycje. To czas, który bardzo chętnie spędzamy z drugim człowiekiem – z partnerem, rodziną lub przyjaciółmi. Jak łatwo się domyślić – jest to również dobry dzień na randkę.

Piątek jest również dniem sprzyjającym wyrażaniu emocji. Warto jest również zadbać teraz o ciało i ducha, czyli okazać jak najwięcej miłości właśnie sobie.

Sobota – Saturn, siła wytrwałości

Sobota to dzień, w którym warto dokończyć wszystkie ciągnące się za nami sprawy. Zwłaszcza kłótnie czy nieporozumienia. Pod lupę dobrze jest również wziąć wszystko to, co odkładamy “na później”. Siła Saturna niesie za sobą wsparcie w wytrwałości, która będzie niezwykle potrzebna przy doprowadzaniu wszystkiego do końca.

Być może nie brzmi to zachęcająco, ale sobota to najlepszy dzień na sprzątanie przed nadchodzącym nowym tygodniem. Warto od czasu do czasu pomyśleć również o generalnych porządkach, nie tylko tych pobieżnych.

Tydzień w rytmie

Oczywiście to wszystko, co napisałam, nie powinno być źródłem przesądów, czy jakichś innych kombinacji. To nie jest tak, że nagle powinniśmy zrezygnować w ogóle z pracy w poniedziałek. Zawsze jednak możemy delikatnie dostosowywać się do tego, co dzieje się wokół i unikać lub ograniczać pewne działania. Zwłaszcza że dzięki temu będziemy działać i osiągać podobne rezultaty zdecydowanie mniejszym kosztem. A ułatwianie sobie życia to po prostu fajna rzecz. W końcu zamiast boksować się z koniem, lepiej jest po prostu go dosiąść :)

Księżycowy Planer i Księżycowy Kalendarz

Zainteresowanych tematyką zodiakalną i księżycową odsyłam do Księżycowego Planera i Księżycowego Kalendarza, które pozwolą zachować większą świadomość aktualnych faz Księżyca i związanych z nimi działań.

Swoją drogą – w Planerze Księżycowym tydzień rozpoczyna się od niedzieli :)

Planer Księżycowy

planer księżycowy

Planer Księżycowy w całości został wykonany z materiałów z recyklingu. Co wcale nie oznacza utraty na jakości – ja piszę w nim piórem i nie rozmazuje się ani nie przebija.

Planer Księżycowy NIE jest kalendarzem, nie znajdziesz w nim konkretnych dat. Zaczynasz wtedy, kiedy chcesz i działasz tak, jak lubisz.

Dzięki księżycowej zakładce, którą otrzymasz gratis do każdego Planera Księżycowego, każdego dnia możesz szybko i bezbłędnie sprawdzić, w jakiej fazie aktualnie znajduje się księżyc.

Planer będzie idealnym wyborem dla joginki, dzikiej kobiety i każdego, kto chce mieć świadomość aktualnej fazy księżyca. Znajdziesz w nim dokładne informacje dotyczące:

 • Faz księżyca wraz z opisem
 • Działań i rytuałów związanych z poszczególnymi fazami księżyca
 • Kalendarza pielęgnacji opartego na fazach księżyca
 • Pełni w poszczególnych znakach zodiaku, wraz ze wskazówkami jak najlepiej wykorzystać energię Księżyca
 • Energetyki poszczególnych dni tygodnia – dzięki temu łatwiej będzie Ci planować w oparciu o to, który dzień jest najlepszy na dane działania
 • Kryształów, sposobów ich oczyszczania i tego, jak najlepiej wybierać kamienie dla siebie
 • Ayurvedy i idealnego rozkładu dnia zgodnego z ayurvedą – dzięki niemu dowiesz się, o której najlepiej wstawać i jak planować posiłki by zachować pełnię energii i zdrowia
 • Medytacji i tego jak zacząć, wraz z kilkoma scenariuszami do wykorzystania
 • Mocy kolorów i tego jak oddziałują na Twoje życie
 • Znaków zodiaku i ich charakterystyki

Planer składa się z 12 arkuszy na których możesz rozplanować poszczególne miesiące i 52 arkuszy tygodniowych. Do tego prawie 60 stron do poczytania.

Zobacz Planer Księżycowy >>>

Kalendarz Księżycowy w formie plakatu

kalendarz księżycowy

To moje drugie “dziecko” – Kalendarz Księżycowy w formie plakatu, który oprócz oczywistej funkcji ozdobnej, pełni funkcję kalendarza na 2019 rok.

Każdego dnia możesz szybko i bezbłędnie sprawdzić, w jakiej fazie aktualnie znajduje się księżyc.

Zobacz plakat z Księżycowym Kalendarzem >>>

 


Z okazji pierwszego w tym roku nowiu Księżyca mam również dla Was niespodziankę:

zniżkę – 20 % na Księżycowe Planery i Kalendarze

Zniżki są już na stronie, nie musisz wpisywać żadnego kodu.

Zobacz Księżycowe Planery i Kalendarze >>> 


Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

 • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
 • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
 • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close