Każdy nów księżyca symbolicznie i energetycznie możemy uznać za nowy start. Jako zjawisko atmosferyczne jest na pewno mniej widowiskowe niż pełnia, obszar zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony, więc księżyc jest niewidoczny.

Jednak pomimo braku widoczności, oddziaływanie księżyca w tej fazie jest wyjątkowo silne. Często możemy czuć się w tym czasie pozbawieni sił i generalnie rozbici. Jest to moment w którym jedziemy na oparach, dopiero od tego dnia księżyca zacznie przybywać, a w raz z nim pojawi się nowa siła. To siła narodzin, młodości i świeżości.

Nów księżyca to moment w którym energia księżyca i słońca nakładają się na chwilę i wzajemnie się wspierają. Dobrze jest więc tę energię wykorzystać.

Jaki wpływ ma na nas nów księżyca?

Możemy wychodzić z założenia, że to zabobony i że nas to na pewno nie dotyczy, jednak fazy księżyca odczuwamy wszyscy. Z tą różnicą, że obecnie przez stały kontakt z technologią, brak możliwości obserwowania nieba (umówmy się – w mieście jest zwykle zbyt jasno, by zobaczyć cokolwiek), zachwiany rytm nocy i dnia oraz rolety w oknach, zauważamy to o wiele słabiej.

Niemniej jednak z lekcji geografii w podstawówce wiemy, że księżyc ma wpływ na przypływy i odpływy wielkich wód na kuli ziemskiej. Nasze ciało w 2/3 złożone jest z wody, co oznacza, że i dla nas nie jest obojętny.

Nów księżyca i jego energia

Księżyc “rodzi się” każdego miesiąca na nowo. To świeży początek nowego cyklu, czysta karta. Zwykle lubimy wprowadzać postanowienia i zmiany na początku nowego roku (więcej o postanowieniach noworocznych i tym dlaczego je lubię), wtedy jakoś tak “bardziej nam się chce”.

Energia księżyca w nowiu jest taką właśnie energią wspierającą i wzmagającą “chcenie się”. Możemy więc powiedzieć, że mamy taki swój mały Nowy Rok i miejsce na nowe plany i postanowienia co niecały miesiąc.

Jak wykorzystać energię księżyca?

Energia powiększającego się księżyca ma to do siebie, że wspiera nowe przedsięwzięcia, przyciąga to, czego pragniemy i wspiera w działaniu.

Warto więc wykorzystać dzisiejszy wieczór na spokojną medytację (najlepiej już po kąpieli, zaraz przed pójściem spać) i zastanowienie się:

 • czego tak naprawdę chcę od życia?
 • jak widzę swoją wymarzoną przyszłość?
 • w którą stronę chcę pójść?

Przed tym wszystkim dobrze jest się uspokoić, skupić na sobie. Telefon i komputer powinny pójść w odstawkę na kilka godzin przed snem. Możemy zrobić sobie ciepłą kąpiel, użyć ulubionego olejku. Wyciszyć się, przygasić światło, najlepiej zapalić świece.

Możemy również próbować medytacji ze skupieniem na oddechu, albo medytacji prowadzonej, być może poniższy film będzie przydatny:

Gdy już się wyciszysz, usiądź wygodnie (możesz nawet na łóżku) i szukaj w sobie odpowiedzi na pytanie: co chcesz aby pojawiło się w Twoim życiu? Staraj się tworzyć konkretne wyobrażenia a nie ogólnikowe pomysły i wizje.

Warto spisać sobie to na kartce. Zdjęcia i rysunki jako dodatek są bardzo mile widziane. Zwłaszcza rysunki – one pochodzą z nas, z wewnątrz, nie z zewnątrz tak jak zdjęcia.

Skupiamy się na pozytywnych wyobrażeniach, nie na tym, czego obecnie nie lubimy.

I co najważniejsze – starajmy się, by przez cały czas towarzyszyło nam uczucie wdzięczności i radości, tak jakby wszystko to, już się wydarzyło.

Podczas nowiu możemy również tworzyć sobie swoją tablicę marzeń, energia księżyca będzie przy tym bardzo wspierająca.

Gdy skończymy najlepiej jest od razu pójść spać i oddać się marzeniom… sennym. W takim nastroju na pewno wspaniale będzie się zasypiać :)

Nów księżyca 2018

Na koniec to, co może się przydać na przyszłość, czyli nów księżyca w 2018:

 • 15 lutego
 • 17 marca
 • 16 kwietnia
 • 15 maja
 • 13 czerwca
 • 13 lipca
 • 11 sierpnia
 • 9 września
 • 9 października
 • 7 listopada
 • 7 grudnia

Pamiętaj, że taką medytację możesz robić wraz z każdym nowiem.

Miłego, marzycielskiego wieczoru!

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

 • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
 • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
 • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close