Mówi się, że przebieg naszego dnia, zależy od poranka. A także, że dobry poranek zaczyna się już poprzedniego dnia wieczorem – chociażby od wcześniejszego pójścia spać. Poza tym to jak wygląda nasz poniedziałek, często rzutuje na cały przebieg naszego tygodnia. Jak dobrze zacząć tydzień, żeby pozostałe dni przeżyć z radością?

Wiele osób kojarzy poniedziałek z jednym wielkim stresem, chaosem i brakiem motywacji. A pierwszą myślą, jaka pojawia się po wyłączeniu budzika jest to, że do weekendu jeszcze tak daleko.

Daleko, to prawda. Jednak nie unikniemy tego, że nasze życie składa się z wielu poniedziałków. I wtorków, śród i czwartków. Dlatego zamiast odliczać dni do weekendu, lepiej zastanowić się nad tym, jak ujarzmić pozostałe dni tygodnia. Co wcale nie jest takie trudne.

Poniżej 9 moich sposobów. Przy czym 4. uznałabym za najważniejszy, jeśli dobrze wybierzemy kierunek tygodnia, cała reszta odpowiednio sama się ułoży.

Jak dobrze zacząć tydzień?

1.     Podsumuj zeszły tydzień

Zanim wskoczysz w wir obowiązków nowego tygodnia, wciśnij sobie przycisk stop i przeanalizuj ostatnie 7 dni. Aby dobrze zacząć tydzień warto najpierw rozprawić się z tym poprzednim.

Zastanów się, co ci się udało, z czego się cieszysz, co miłego cię spotkało? Zwróć uwagę również na niepowodzenia – wyciągnij wnioski aby na przyszłość nie popełniać tych samych błędów.

2.     Przyjrzyj się swoim planom

Jeżeli tak jak ja zapisujesz wszystko w kalendarzu, pewnie masz tam umieszczone rzeczy, planowane od dawna, które mają wydarzyć się właśnie w tym tygodniu. Dlatego warto tam zajrzeć. Sprawdź, czy nie szukają ci się jakieś ważne wyjścia, spotkania czy wyjazdy. Jeśli tak – co trzeba na nie przygotować?

3.     Zrób sobie plan na nadchodzący tydzień

Gdy już przejrzymy sprawy od dawna planowane, zabieramy się za zadania bieżące. Jeśli mamy wszystko na liście, automatycznie nie musimy tym obciążać głowy. Mamy świadomość, że o niczym nie zapomnimy i że wszystko jest pod kontrolą, a my możemy się spokojnie zająć tym, czym trzeba.

Polecam skorzystać w tym celu z darmowego planera do pobrania.

planer tygodniowy a4

4.     Intencja na nowy tydzień

Oprócz suchego planu działania, warto również wybrać sobie na nadchodzący tydzień intencję, która będzie nam przyświecać. Pisałam na ten temat więcej na naszej tajnej grupie.

W każdy niedzielny wieczór, pomyśl sobie o intencji na cały kolejny tydzień. Może to być wyraz, zdanie, cytat lub jakieś konkretne wyobrażenie. Możesz to robić również każdego poranka i kierunkować w ten sposób przebieg swojego dnia.

Dzięki temu nadchodzące dni nabiorą pozytywnego kursu, zgodnego z twoim wyobrażeniem.

Może ci w tym pomóc krótka, dziesięciominutowa medytacja dla początkujących.

5.     Ubrania i inne ułatwiacze

Przygotuj sobie wieczorem ubrania na następny dzień lub nawet cały tydzień. Rano może to być spora oszczędność czasu.

Wieczorem możesz również podszykować sobie śniadanie i zostawić to, co się da na blacie. Rano na autopilocie nie będzie się trzeba nad niczym zastanawiać ;)

Ja zawsze staram się również wieczorem ogarnąć mieszkanie, lubię wstawać jak jest porządek. Być może jest to również kwestia tego, że pracuję z domu i chcę rano zabrać się do działania bez wymówek. A tak to zamiast tego mogłabym się zacząć od mycia naczyń ;)

Na takie porządki nie poświęcam dużo czasu – nastawiam budzik na 10 minut i biegamy z mężczyznem po mieszkaniu. Robimy tyle ile się da, czasem już w piżamach.

Obecnie torebka nie u mnie w codziennym użytku – nie jestem mamą Muminka, żeby chodzić w niej po domu. Ale jak była, lubiłam sobie zrobić w niej porządek na nowy tydzień.

6.     Menu na cały tydzień

Polecam zrobić sobie również plan posiłków na cały tydzień. Najlepiej od razu z listą zakupów, żeby nie biegać bez sensu do sklepu.

Gotowe menu na cały tydzień znajdziesz na blogu.

7.     Coś dla siebie

Zadbaj o siebie w niedzielę wieczorem. Nie myśl jeszcze o pracy, spędź ten czas tak, jak lubisz.

Kąpiel (jeśli masz wannę, bo ja niestety nie), maseczka, książka, film. Kilka swoich ulubionych polecałam całkiem niedawno.

Spróbuj również spędzić ten czas offline. Najlepiej jeśli uda ci się w ten sposób spędzić cały weekend. Ja tak zrobiłam tym razem i szczerze polecam :)

8.     Połóż się wcześniej spać by dobrze zacząć tydzień

Pewnie wiesz, ilu godzin snu potrzebujesz, dlatego zrób sobie teraz szybką matematykę i policz, o której trzeba położyć się spać. I po prostu to zrób.

Jeśli boisz się, że nie zaśniesz, pamiętaj o kilku rzeczach, które mogą to znacznie ułatwić. Wyłącz komputer minimum 2 godziny przed snem, to samo ze smartphonem. Przewietrz sypialnię. Możesz również pomyśleć o krótkiej sesji jogi. Nawet takiej już w łóżku.

U mnie, jak nie mogę zasnąć, najlepiej sprawdza się czytanie książki do upadłego.

9.     I wstań wcześniej

Poranek bez pośpiechu jest na wagą złota. Zwłaszcza ten poniedziałkowy. Jedynym sposobem, żeby taki mieć, jest po prostu wcześniejsza pobudka. Zwykle nawet kilka minut, czyli dokładnie tyle ile trwa „drzemka” w twoim smartphonie, potrafi dużo zmienić. Nie oszukujmy się – te 5 minut nie sprawi, że wyśpisz się lepiej, na pewno jednak będzie wystarczającą ilością czasu, żeby przygotować sobie jakąś przekąskę do pracy i nie zapychać się drożdżówką.

Poza tym poranek to często jedyny czas tylko dla ciebie, gdy reszta domowników jeszcze śpi, możesz w spokoju zająć się swoimi sprawami.

Kilka dodatkowych minut możesz również wykorzystać na poranną praktykę jogi.

Cały wpis jest jedynie inspiracją, niczego nie narzucam, ale mam nadzieję, że znajdziesz w nim coś, co pozwoli ci dobrze zacząć tydzień.

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

  • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
  • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
  • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close