Zgodnie z zapowiedzią – dziś pierwszy krok nowego cyklu na blogu, czyli naszego alfabetu ogarniania życia. Jak to w alfabecie – zaczniemy od „A” czyli:

„A” jak analiza upływu czasu

Niektórzy twierdzą, że czas to kapitał, który musimy umieć dobrze zainwestować. To na pewno prawda, faktycznie możemy go mnożyć, dzielić, oszczędzać, zyskiwać i tracić. Jednak poszłabym kawałek dalej – o ile majątek możemy sobie pomnażać bez końca, a pierwszy milion ukraść ;) o tyle czas jest ograniczony. Co gorsza – nie mamy pojęcia ile go jest ani ile nam go jeszcze pozostało.

Dlatego tym bardziej trzeba nauczyć się dobrze nim operować.

Busy is the new stupid

Wybaczcie angielszczyznę, ale zapamiętałam sobie taki nagłówek, który swego czasu był dla mnie dużym i potrzebnym kopniakiem na opamiętanie. Dlatego dzielę się nim w niezmienionej formie. W języku polskim mogę się posłużyć babcią mojego męża, która powiedziała mi kiedyś:

Głupi to zawsze se robotę znajdzie.

Kto chce być głupi? Ja niekoniecznie

Do niedawna i w sumie trochę nadal, wiele osób mówiło o sobie z dumą, że są pracoholikami. Chwalili się tym, że nie mają ani chwili wolnego czasu. Być może niektórym to imponuje. Przede wszystkim jednak podbudowuje samych zapracowanych, bo w swoich oczach wydają się ważni i potrzebni.

Tymczasem tak naprawdę nie ma się czym chwalić. Brak czasu świadczy po prostu o nieumiejętności zarządzania własną energią.

Nie mam czasu… ale gdzie on się podział?

Nie mam czasu, to zdanie powtarzane ostatnio jak mantra. Jednak od samego gadania jeszcze nic się na świecie nie zmieniło. Zamiast narzekać, zastanów się lepiej:

Dlaczego nie masz wolnego czasu?

Zwykle stoi za tym jeden (jeśli nie wszystkie) z poniższych powodów:

 • Brakuje Ci jasno wyznaczonych celów.
 • Pracujesz zbyt dużo i nie masz czasu na odpoczynek, przez co Twoja efektywność i zdolność koncentracji drastycznie spada.
 • Nie potrafisz zaplanować zadań w czasie, przez co bierzesz na siebie zbyt dużo.

Zapisuj, by wiedzieć gdzie jest Twój czas

Ogarnianie swojego życia zwykle zaczynamy od robienia planów, tworzenia harmonogramów i podejmowania różnych wyzwań czy postanowień. To jedna z metod, jeśli działa – wystarczy się jej po prostu trzymać.

Jednak jeśli nie działa, Twoje życie to nadal jeden wielki chaos i po raz kolejny zaczynasz wszystko na nowo (zwykle od poniedziałku) – być może dla odmiany warto zacząć od zupełnie innej strony?

Aby to zrobić, postanów sobie, że przez tydzień będziesz zapisywać w planerze (znajdziesz go na końcu wpisu) wszystko to, co robisz. Zarówno produktywne czynności, jak i zjadacze czasu i chwile przeznaczone na odpoczynek.

W tym czasie:

 • Posługuj się tylko jednym planerem – najlepiej tym, który znajdziesz na końcu wpisu.
 • Zapisuj dokładne godziny i czas trwania zadań.
 • Możesz pisać ołówkiem, by dać sobie możliwość zmiany.
 • Zapisuj wszystko, nawet (a może właśnie przede wszystkim) czynności, do robienia których wcale nie chcesz się przyznać. Jeżeli przeglądanie inspiracji na Instagramie zeżarło Ci całą godzinę, to koniecznie to zapisz.
 • Przy powtarzających się czynnościach możesz jedynie dopisywać godziny i czas trwania, np. zostając już przy Instagramie – wystarczy napisać 5 min, 17 min, 12 min i na koniec dnia wszystko zsumować

Analiza i wnioski

Zapisuj wszystko minimum przez tydzień. Ten czas pozwala już na wyłapanie pewnych zależności. Po tygodniu postaraj się podsumować to, co udało Ci się zapisać.

 • Zastanów się, które zadania uznajesz za te 3 najważniejsze? Dlaczego akurat te? (3 najważniejsze zadania to te, które wpisujesz na górze swojego codziennego planu)
 • Ile czasu poświęcasz dziennie na pracę zawodową?
 • Ile zajmuje Ci dojazd do pracy?
 • Ile czasu przeznaczasz na sen?
 • Czy i ile czasu masz na swój rozwój? Na swoje hobby i pasje?
 • Czy masz czas tylko dla siebie i swoich przyjemności? Jeśli tak, to ile masz tego czasu?
 • Czy masz czas dla rodziny, bliskich, przyjaciół?
 • Co z posiłkami? Jesz w biegu czy na spokojnie?
 • Jakie czynności uważasz za zjadacze czasu? Czy możesz z nich zrezygnować?
 • Czy masz czas na aktywność fizyczną? Jeśli nie to czy jesteś w stanie taki czas wygospodarować?

Po co ta analiza?

Głównie po to, żeby poznać własny rytm dnia.

Im lepiej znasz siebie, tym planowanie staje się łatwiejsze. Możesz dzięki temu przewidzieć, ile czasu zajmie Ci wykonanie danego zadania. Dotyczy to zwłaszcza czynności powtarzających się, a nie ukrywajmy – w dużej mierze to właśnie z nich składa się nasze życie.

Dzięki takiej analizie możesz łatwo zauważyć miejsca, w których ucieka Ci czas. Warto zastanowić się – dlaczego akurat tutaj?

Zastanów się, czy nie masz problemów z samodyscypliną – dlaczego nie możesz dokończyć czynności, którą zaczynasz? Jest tak nieciekawa, że szukasz sobie małych przerw? Czy może Twoja zła organizacja pracy sprawia, że co chwilę coś Cię rozprasza?

Analiza jest również potrzebna do tego, żeby umiejętnie określać czas, którego rzeczywiście potrzebujemy na wykonanie zadania. Zgodnie z prawem Parkinsona (więcej na ten temat pisałam w mojej książce):

„Praca wypełnia cały czas przeznaczony na jej wykonanie”

Aby w przyszłości stworzyć plan, którego z przyjemnością będziemy się trzymać, musimy najpierw znać swoje potrzeby. Człowiek nie jest maszyną, dlatego niechętnie wpisuje się w narzucane schematy. To planowanie czasu jest dla Ciebie, a nie Ty dla planu. Planowanie to narzędzie, a narzędzia są po to, by z nich korzystać.

Czytałam kiedyś, że przygotowanie planu dnia zajmuje ok. 10 minut a pozwala zaoszczędzić nawet 2 godziny. Dlatego po tej analizie będziemy pracować właśnie nad oszczędzaniem.

W końcu każdego dnia masz ograniczoną ilość czasu, od Ciebie zależy to, jak go zagospodarujesz.

Planer do pobrania

Przygotowałam dla Was nowy, gotowy do druku planner.  W zależności od potrzeb możecie go drukować na 1 lub 2 stronach A4.

Jeśli nie chcesz brać udziału w ćwiczeniu, możesz po prostu korzystać z planera w normalny sposób :)

planer tygodniowy a4

Pobierz gotowy do druku planner >>>


Nadchodzące warsztaty jogi:

 

 

(Visited 7 449 times, 52 visits today)

Miej umiar z dedykacją

(Visited 7 449 times, 52 visits today)

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku


Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.


 

(Visited 7 449 times, 52 visits today)

 

(Visited 7 449 times, 52 visits today)
 • Totalnie do mnie nie pasuje ta nowa moda na dawanie sobie wolnego, odpoczywanie i myślenie o swoim życiu, i to jest nawet smutne, bo nie mam o czym czytać na blogach :P Ja muszę ciągle być zajęta pracować, analizować coś, inaczej zaczynam za dużo myśleć, pogrążam się w chandrze i nagle okazuje się, że od kilkunastu godzin bezmyślnie oglądam serial, nic nie jadłam i nie poszłam na uczelnię.

 • Jest jeszcze jedna wazna rzecz w zarzadzaniu czasem. Gdy rozpiszemy liste zadan, przy kazdym ustalimy ile czasu potrzeba na realizacje, warto oznaczyc te zadania ktore wciaz odkladamy. W mysl zasady „zjedz te zabe”, zrobmy je jako pierwsze. Mimo ze nam sie nie chce. Bedzie „z glowy”. Takich żab w koncu bedziemy mieli coraz mniej :).

 • Dorota

  Super planer, jedyne co mnie „odstrasza” to ilosc kwadracikow w liscie zadan do zrobienia na dany dzien, mam wtedy taka tendencje, zeby za wszelka cene wypelnic wszystkie i zaczynam wymyslac zadania jakby troche na sile. Wole gdy sa same linijki i sama moge wpisac sobie numerki/punkty/kratki.

 • AW

  1. Prowadzić dwie listy: dom i praca, pracę zapisać wieczorem w domu, dom ( zakupy/obiad/ zajęcia) pod koniec pracy,
  2. mieć wyrobiony/ wyuczony schemat obowiązków (np. co miesiąc – pościel, co dwa dni pranie) bez myślenia, po babci.
  3. sobota rano – dzieci oglądają bajkę – obiad/ sprzątanie/ przegląd ubrań/czytanie gazet
  4. prasować oglądając filmy ( nie akcji!)
  5. wakacji szukać zimą – nawet jeśli się nie pojedzie to wyszukane miejsce zostaje…
  6. planować posiłki z dwudniowym wyprzedzeniem (gotuję na jutro, kupuję na pojutrze)
  7. rozplanować sprzątanie łazienek na całą rodzinę – myjesz raz na miesiąc :)
  … to moje top 7.
  Oczywiście nie robić nic jeśli dzieci chcą rozmawiać :)

 • ewa

  Bardzo przydatne informacje i bardzo fajny cykl napewno bede sledzic. mam cza sna czytanie bloga / blogow w pracy miedzy jendym a drugim ogarnieciem spraw czasem jest tak , ze nie wiem keidy zroiblo sie ciemno a czasem tak jak teraz, ze wszystko ogarniete. Czytajac ten wpis wzielam kartke i dlugopis i zaczelam pisac co i ile czasu zjamuje mi w ciagu doby …. niestety wynik jest straszny popatrz sama, dojazd do pracy 1,30H // dojazd do domu 1H w pracy 13,50 h // trening 0,50 min // rano przysznic przygotowanie sniadania ubranie wyjsci ok 45 min wspolny posilek z mezem i chwila razem ok 1 h 6 godzin na sen … i doba sie skonczyla ……. przykre bardzo ale tak zycie przecieka przez palce …. podrawiam ewa

Close