Udany związek to niekoniecznie ten, w którym na każdym kroku pojawiają się fajerwerki. To raczej umiejętność czerpania radości z codzienności, odrobina uważności, chęć stawiania siebie na tym drugim miejscu i zadawania pytań.

“Wiem, że nuda zabija związki. Ani przez sekundę nie czułem nudy z moją żoną i ona mam wrażenie też nie. Zawsze jest tak, że emocje gasną, ale cały czas trwa związek duchowo emocjonalny. I on cały czas inspiruje, cały czas kręci. Człowiek wstaje rano i jest ciekaw, co ona powie. Po prostu. Zwyczajna rzecz. Nie ma tak, że ktoś cię znudzi, to mówisz danke. To ja sobie znajdę nową lalkę i będę się bawił. Nie ma tak, bo wtedy człowiek zostaje z szeregiem lalek albo ze wspomnieniami o nich. Do człowieka trzeba się dogrzebać, doskrobać. To nie jest tak, że jak cię żona zmęczy, znudzi to jest koniec. Wystarczy chwilę przeczekać i już jest dobrze.”

-Andrzej Stasiuk

W zeszłym roku, z uwagi na naszą pierwszą rocznicę, pisałam Wam o tym Czy i co zmienia się po ślubie? Dziś, z racji rocznicy numer DWA, chciałam napisać raczej o tym, co robić aby się NIE zmieniało. A jeśli już, to na jeszcze lepsze :)

 

FVKA3956

 

Powyższe zdjęcie przywieźliśmy ze sobą z wycieczki do Pragi. Dwójka staruszków idących ulicą i trzymających się pod rękę. Sprawiali wrażenie zupełnie beztroskich, tak jakby sprawy tego świata zupełnie ich nie dotyczyły.

A przecież też mieli problemy. I mają je nadal. Po prostu zamiast załamywać ręce, trzaskać drzwiami i wychodzić, starają się sobie z nimi radzić.

Miłość, udany związek i wszelkiego rodzaju relacje międzyludzkie są jak rośliny – trzeba je pielęgnować. Dlatego jeśli masz wrażenie, że w Twoim związku nie wszystko jest tak, jak to sobie wyobrażasz, to pamiętaj, że wina zawsze leży po dwóch stronach. To nie tylko kwestia tego, że partner przestał się starać. Często Ty również siadasz założonymi rękami i czekasz aż coś spadnie Ci z nieba.

Ale nie spadnie. I im szybciej się z tym pogodzisz i weźmiesz do roboty, tym lepiej dla Was obu.

 

jak mieć udany związek

 

Na rynku jest nieskończona ilość poradników, mówiących o tym, jak stworzyć udany związek i co robić, by miłość trwała wiecznie. Zaleca się tam seksowną bieliznę, wyskakiwanie z tortu, egzotyczne wakacje czy wizyty w klubach dla dorosłych.

O ile w całym tym zestawie nie ma niczego złego, o tyle często żeby wszystko szło po naszej myśli, wystarczy być po prostu bardziej ludzkim. Postawić się na miejscu partnera i zastawić się: czego oczekuje? co może sprawić mu radość? co go drażni? gdzie potrzebuje pomocy.

I zamiast kolejnego SMSa o treści “kup papier toaletowy” napisać “czekam z kolacją”. Oraz skorzystać z 12 poniższych sugestii.

1. Udany związek to praca

I to taka na cały etat. Bajki zwykle kończą się zdaniem “i żyli długo i szczęśliwie”, niestety nie mówią nic o tym, co dzieje się dalej. A dzieje się zwykle różnie i nie zawsze pod oknem pachną nam fiołki. Zamiatanie problemów pod dywan jest słabym rozwiązaniem, bo przy dokładniejszym sprzątaniu zawsze tak czy siak wyjdą na wierzch.

Czasem krótka codzienna rozmowa przed zaśnięciem – zarówno o tym, za co jesteśmy wdzięczni, jak i o tym, co chcielibyśmy zmienić – potrafi działać cuda.

2. Nie odpowiadasz za szczęście swojej drugiej połówki

Każdy jest kowalem własnego losu. Tak samo jak każdy samodzielnie buduje swoje poczucie szczęścia.

Wcale nie musisz  czuć odpowiedzialności za dobre samopoczucie partnera. Szczęśliwy dom to wcale nie obowiązek żony, co zwykło się ucierać przez kilka ostatnich pokoleń. Tak długo jak nie bawisz się w sadystę i nie robisz swojej drugiej połówce specjalnie na złość, możesz spać spokojnie.

Nie ma sensu porzucać swoich marzeń czy dążeń tylko dla lepszego humoru tej drugiej osoby. Bardzo prawdopodobne, że wcale tego nie zauważy. A w ostatecznym rozrachunku – i tak kazdy musi zbawić się sam.

 

udany związek sposoby

3. Partner za Twoje szczęście również nie ponosi odpowiedzialności

Powyższa zasada działa w obie strony. Tak samo jak Ty nie masz obowiązku maniakalnie zabiegać o to, by ta druga osoba czuła się dobrze, nie możesz również swojego poczucia szczęścia uzależniać od partnera. Więcej na ten temat pisałam w Czy umiesz być sam(a)?

Każdy z nas jest zupełnie osobnym bytem, trzeba umieć o siebie zadbać i nie można mylić tego z egoizmem.

4. Udany związek jest na Waszych zasadach

Gdy dobieramy się w pary, zwykle zaczyna wlec się za nami cały szereg oczekiwań. Rodziców, teściów, otoczenia.

Biały welon, mieszkanie, dom, kredyt, drzewo, dzieci. To jeden z najbardziej powtarzalnych modeli. Jednak Ty nie musisz oczekiwać od partnera i od związku tego, co chciałoby zobaczyć społeczeństwo.

To Ty wybierasz. I to Ty musisz czuć satysfakcję swoich wyborów. Nie ma nic gorszego niż rozgoryczona żona, albo niespełniona matka, która winą za niespełnione ambicje obarcza własne dzieci.

Poza tym modele rodziny drastycznie się zmieniają, nikt nie mówi, że jedyną osobą, która może robić karierę jest facet, ani też że miejsce kobiety jest w kuchni i przy dzieciach.

 

co robić by mieć udany związek

5. Kłótnie są dobre

A na pewno lepsze, niż zamiatanie problemów pod dywan. Jednak kłócić też się trzeba umieć i robić to tak, by wymiana zdań dotyczyła faktycznie problemów, a nie fizyczności czy rzeczy, na które nie mamy wpływu.

Dlatego zamiast zwyczajowych “Ty zawsze…” i “Ty nigdy!” lepiej mówić dokładnie o co chodzi. A dalej szukać porozumienia, rozwiązywać sprawę, wyciągać wnioski i po prostu zapominać.

6. Nikt nie czyta w Twoich myślach

Ani w czasie kłótni ani życia w ogóle, nikt nie będzie się domyślał, co chodzi Ci po głowie. A nawet jeśli będzie próbował, to często z mizernym skutkiem.

Rzeczy, które dla Ciebie są oczywiste, dla Twojego partnera często są totalną abstrakcją. Dlatego trzeba wykładać kawę na ławę, prowadzić, tłumaczyć, mówić w czym rzecz. A nie bawić się w kalambury i inne bliżej nieokreślone zgadywanki.

 

udany związek

7. Nic co ludzkie nie jest nam obce

Kasia Nosowska wraz z zespołem Hey stworzyła kiedyś utwór “Zakochani”, który leciał mniej więcej tak:

“Toaleta jest miejscem 
Do którego nie chadzamy
Nie zdarza nam się jadać
Więc nie wydalamy
Jedyni na ziemi
Gazów nie puszczamy
Nie miewamy problemów
Z przemianą materii

Początek miłości
To czas udawania
Że wszystko co ludzkie
Jest nam obce”

Dlatego jeśli nawet na początku znajomości udawaliście kogoś, kim nie jesteście (choć nie wiem po co to robić), po czasie wiele rzeczy wychodzi na jaw.

Z damy i gentlemana zmieniamy się… po prostu w ludzi. Jednak człowieczeństwo też ma, a przynajmniej powinno mieć swoje granice. Dlatego totalne rozluźnienie, darowanie sobie codziennej grubej warstwy makijażu i przyzwolenie na dres – jest OK. Wycieranie baboli o ścianę już niekoniecznie.

8. Udany związek to PRAWDZIWE zainteresowanie

Gdy się poznajemy, jesteśmy lepsi od wszystkich detektywów razem wziętych. O swoim partnerze chcemy wiedzieć absolutnie wszystko: gdzie chodzi, z kim się spotyka i po co, jakie ma hobby, co go irytuje, a co sprawia przyjemność. Z biegiem czasu ta dociekliwość słabnie. Niby jednym uchem słuchamy opowieści z pracy, jednak drugim szybko je wypuszczamy bez elementu przeanalizowania.

Ludzie cały czas się zmieniają. Dlatego jeśli nie będziemy poznawać siebie na co dzień od nowa, w pewnym momencie możemy dojść do wniosku, że stoi przed nami zupełnie obcy człowiek! Między innymi z tego powodu codzienna rozmowa jest tak ważna.

Poza tym wszyscy potrzebujemy zainteresowania. Chcemy, żeby ktoś nas słuchał, doceniał, radził, więc… i my róbmy to samo!

Pytajmy i słuchajmy siebie nawzajem. Najlepiej każdego wieczoru albo od razu po powrocie z pracy czy ze szkoły. Znajdujmy również czas na bycie tylko we dwoje, na zwykłe “randkowanie” ale nie tylko to polegające na zaleganiu przed telewizorem.

 

sposoby na udany związek

9. Udany związek to poszukiwanie dobra

Oczywiście życie nie polega na ciągłym chodzeniu w różowych okularach, jednak w drugą stronę też nie można przegiąć. Wieczne narzekanie, wywlekanie brudów i doszukiwanie się w  sowim związku wszystkiego co najgorsze, do niczego dobrego nas nie doprowadzi.

Staraj się szukać dobra. Zastanów się, za co doceniasz swojego partnera? Co robi najlepiej? Czym Ci imponuje? Przecież musi być cała masa takich rzeczy! W końcu to właśnie z tą osobą zdecydowałaś się spędzić resztę życia.

Wyszukuj tych pozytywów i, co najważniejsze, nie zostawiaj ich tylko dla siebie. Dziel się nimi. Mów partnerowi o tym, co robi dobrze, doceniaj, chwal.

A jeśli komplementy przychodzą Ci trudno, albo związek przechodzi prawdziwy kryzys – działaj bardziej skrycie. Weź kartkę i w skupieniu wypisz na niej wszystko, co lubisz w tej drugiej osobie. Wygląd, charakter, zachowanie, to że jest dla Ciebie wsparciem. Im więcej uzbiera się takich punktów, tym szybciej dojdziesz do wniosku, że jednak kryzys to za duże słowo.

10. Rozwiązujcie problemy, które mają sens

Są rzeczy, których nie przeskoczymy. I tak na przykład: jeśli Twój partner ma prawie 2 metry wzrostu, to nie ma takiej siły, która sprawi, że zacznie nosić buty w rozmiarze 36. To bardzo obrazowy przypadek, jednak pokazuje, o co chodzi.

Wiele kłótni dotyczy rzeczy, których i tak nie możemy zmienić. A jeśli nawet możemy, to na pewno nie przepychanką, ale wspólnym działaniem.

Dlatego pogódź się, że niektóre rzeczy są, jakie są. Po prostu trzeba się nauczyć z nimi żyć. Ich korzenie sięgają zwykle bardzo głęboko, często to kwestia dzieciństwa, charakteru czy wartości – takich rzeczy naprawdę nie da się zmienić.

Powracające w ten sposób rzeczy również można sobie wypisać na kartce i po prostu dać sobie z nimi spokój. Ja na przykład mogłabym stawać na rzęsach i namawiać męża do wspólnej praktyki jogi. Ale tego nie robię, bo wiem, że nie ma to sensu. Być może kiedyś sam stwierdzi, że chce dołączyć. A jeśli nie – ja nie zaprzątam sobie tym głowy.

Ta zasada dotyczy jednak tylko tych problemów, których rozwiązać się nie da. O wszystkich pozostałych trzeba rozmawiać i wspólnie szukać rozwiązań.

 

 

jak stworzyć udany związek

11. Udany związek to taki, w którym decyzje są wspólne

Każdy chce czuć się ważny i mieć coś do powiedzenia. Dlatego nie dopuszczajcie do sytuacji, w której wszystkie ważne decyzje, podejmowane są przez jedną osobę.

Dyskutujcie, pytajcie się siebie nawzajem o zdanie, szukajcie porozumienia.

Za każdym razem, gdy masz wrażenie, że wszystkie decyzje podejmowane są bez Twojej wiedzy – po prostu zwróć na to uwagę. Bardzo możliwe, że Twój partner robi to z dobrej woli, chce uwolnić Cię od ciężaru decyzyjnego. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że możesz przez to czuć się pomijana.

12.Udany związek to uważność, wspólne działanie i rytuały

Na koniec same przyjemności. Udany związek to nie tylko problemy, decyzje i rozmowy. To również wspólne rytuały i rozpieszczanie.

Na pewno są rzeczy, które uwielbiacie robić wspólnie. Jednak codzienny natłok obowiązków sprawia, że życie zaczyna jakoś przepływać między palcami i  nich zapominamy. Znajdźcie czas dla siebie nawzajem. Zastanówcie się, co sprawiało i sprawia Wam największą przyjemność?

Poza tym w kwestii przyjemności, nie myślcie tylko o sobie. Nigdzie nie jest powiedziane, że musicie dzielić to samo hobby. Jeśli jest coś, co sprawia przyjemność tylko jednemu z Was, nic nie stoi na przeszkodzie, by ta druga osoba od czasu do czasu się poświęciła w imię sprawienia przyjemności drugiej połówce.

Być może nie lubisz horrorów, ale jesteś w stanie wyjść ponad to i od czasu do czasu jakiś obejrzeć. Albo pójść na mecz. Czy zagrać w pokera.

To samo dotyczy się dat zwykłych i niezwykłych – warto kreować wspólne rytuały, znajdować czas na codzienną wspólną herbatę, weekendowe wypady za miasto, celebrowanie rocznic czy urodzin. Nasze całe życie składa się ze zwykłości przeplatanych właśnie tą odrobiną słodyczy. Jak pisał Stephen King:

Dom to oglądanie księżyca wschodzącego nad szałwią i towarzystwo kogoś, kogo można przywołać do okna, żebyście obejrzeli to razem. Dom jest tam, gdzie tańczysz z innymi, a taniec to życie.

 

Takmagicznie-Natalia-Mężczyzna-26

Zdjęcia we wpisie są autorstwa Moniki Tak Magicznie, makijaż to dzieło Kasi Pink Mink Studio.

udany związek co robić

 

 

 

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close