W dzisiejszym wpisie zebrałam fajne pomysły na balkon. Sama szukam pomysłu na zaaranżowanie swojej przestrzeni, pomyślałam więc, że może i Wam przyda się odrobina inspiracji.

Jak do tej pory nigdy jeszcze nie byłam szczęśliwą posiadaczką balkonu, dlatego moje doświadczenie w tej materii jest raczej marne. Swoje planowanie zaczęłam od tego, że określiłam elementy, które chciałabym, żeby się tam znalazły. Bardzo zależy mi na wykorzystaniu tej przestrzeni na ogródek warzywny i stworzenie zielonej przestrzeni w mieście. Drugim kluczowym elementem jest mały stolik i dwa krzesełka.

Moje pomysły na balkon i inspiracje.

Odkąd pamiętam, zawsze ubóstwiałam balkony i dziedzińce w stylu śródziemnomorskim. Kochałam je za kolory, okiennice i bujną zieleń.

Nadal je uwielbiam i wciąż tak samo się nimi zachwycam, wychodzę jednak z  założenia, że wszystko ma swoje własne miejsce. Dlatego nie lubię bezpośredniego kopiowania podpatrzonych gdzieś wzorców. Poza tym klimat u nas raczej nie ten, więc nie ma się co oszukiwać, że na balkonie wyhodujemy sobie ogromne drzewko pomarańczowe.

Niemniej jednak ogromnie cieszę się na samą myśl o zagospodarowywaniu tych kilku dodatkowych metrów kwadratowych właśnie zielenią.

 

grecja balkon

źródło

Pomysły na kwiaty na balkon.

Jak już można się domyślić – uwielbiam zieleń na balkonie. Docelowo bardzo chciałabym, żeby to miejsce zamieniło się w dżunglę. Wiem jednak, że wszystko wymaga czasu i zanim mój balkon zacznie przypominać ten ze zdjęcia poniżej, minie pewnie wiele lat.

Mimo wszystko jednak nie zależy mi na szybkim efekcie i kupowaniu dużych roślin. Wolę mieć satysfakcję z tego, że wyhodowałam je sobie samodzielnie.

 

rośliny na balkon

źródło

 

Przy okazji znalazłam również przepiękną inspirację wnętrzarską. Nawet jeśli nie do domu, to być może ktoś będzie poszukiwał pomysłu na aranżację kawiarni. Na pewno będę chętnie przychodziła! :)

 

wnętrze kwiaty

źródło 

 

Wracając jednak do balkonu – myślę, że teraz zacznę od małych sadzonek w doniczkach, co również ma swój urok. Zwłaszcza, że mamy kilka takich dużych, glinianych, przywiezionych jeszcze z Danii.

 

d99e97adf9eafe7be866d82aedc88557

źródło

 

Być może do aranżacji użyję również skrzynek, które mamy jeszcze jako pozostałość naszego wystroju weselnego. teraz służą za stolik nocny i półkę w sypialni, ale wydaje mi się, że balkon będzie dla nich bardziej odpowiednim miejscem.

 

f0c35a80af0d000e175e42476dcf138f
źródło

 

Swoją drogą – jeśli macie jakieś doświadczenie lub wiedzę o tym, jakie rośliny dobrze czują się na balkonie, to piszcie koniecznie. Będę ogromnie wdzięczna za każdą radę.

 

rośliny balkonowe

źródło 

Warzywa na balkonie?

Tak jak pisałam na początku, bardzo zależy mi na wykorzystaniu tej przestrzeni pod ogródek warzywny. Jakiś czas temu pytałam Was o to czy macie jakieś doświadczenia z balkonowym warzywniakiem i czy w ogóle da się to zrobić. Napisaliście, że to nie problem, więc wierzę ;)

Nie mam jeszcze ustalonego pomysłu jak i w czym będę siała. W Danii w wielu parkach można było znaleźć skrzynki w których rosły warzywa, maliny, truskawki, pomidory – taka namiastka ogródków działkowych. Być może i ja pójdę w tym kierunku i faktycznie wykorzystam skrzynki. Problem w tym, że nie mam ich aż tak wiele, będę więc musiała pomyśleć nad jakąś alternatywą.

 

c5ed0e3809c43ebb2a53d656ecdf7648

źródło

 

Poza tym takie porozstawiane skrzynki czy doniczki docelowo zajmą dużo miejsca. Dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się drabinka albo półka na której można układać sobie roślinki.

 

105df9666267f44b68f40b2ddbf08821

źródło

warzywa na balkonie

źródło

 

Jak na razie udało nam się zasiać pomidory i papryczki, jednak pogoda za oknem jest tak okropna, że nie mam serca wynieść ich na dwór. Dlatego czekają spokojnie w domu na swoją kolej.

 

a3510919fa3f23eb711f4db3b8d1b756

źródło 

 

To co jeszcze rzuciło mi się w oczy, to wiszące doniczki. Fajna sprawa, zwłaszcza wtedy, gdy widok z balkonu nie jest zbyt ciekawy.

 

4e938c69398c77ae39c33f5421467279

źródło

Jakie meble na balkon?

Oczywiście chciałabym, żeby balkon był nie tylko ładny, ale i praktyczny. Bardzo zależy mi na tym, żeby znalazło się na nim miejsce do jedzenia. Chyba nie ma na świecie nic piękniejszego, niż śniadanie zjedzone na świeżym powietrzu. I obiad. I kolacja.

 

balcon (1)

źródło 

 

Raczej wybierzemy mały stoliczek z dwoma krzesłami. Najlepiej żeby był składany, tak żeby można było wszystko bez problemu przechowywać poza sezonem.

 

balcon (2)

źródło 

balcon (4)

źródło 

6b8b78720a11501c3c0684604d5004b3

źródło

Relaks na wąskim balkonie – więcej możliwości.

Nasz balkon jest wąski, ale stosunkowo długi, dlatego tak sobie myślę, że może uda się na nim również wygospodarować miejsce typowo do relaksu. Do leżenia i czytania książek.

Sądzę jednak, że nie będziemy kupować żadnej kanapy czy innego siedziska.

 

balcon

źródło 

 

Bardziej zastanawiam się nad dużymi poduchami, może jakimś dywanem, bo na balkonie niestety mamy tylko płytki. Fajnie byłoby mieć drewnianą podłogę, jednak w wynajmowanym mieszkaniu to jednak za duża inwestycja.

 

Fabulous-Spring-Balcony-Decor-Ideas-04-1-Kindesign

Kącik jogi na balkonie.

To co równie ważne – na balkonie musi znaleźć się miejsce na jogową praktykę. Na szczęście do tego nie potrzeba żadnych specjalnych udogodnień, wystarczy kawałek podłogi, by rozłożyć na niej matę. Najlepiej pośród zieleni, która miejmy nadzieję, jak najszybciej wyrośnie.

 

joga na balkonie

źródło

Oświetlenie na balkonie.

Na koniec jeszcze kwestia oświetlenia, które tworzy wspaniały nastrój wieczorem i w nocy. Mam białe lampki choinkowe, więc myślę, że je tutaj wykorzystam.

lampki na balkon

źródło

333af248450fef5e65ce2ce03b265ea1

źródło

 

Chyba najlepiej będzie przyczepić je do balkonowych barierek. Chyba że w trakcie urządzania wykluje się jeszcze jakiś inny fajny pomysł.

 

f52ff5e59e6fc09e684d98fb350dce70
źródło

 

Poza tym nadal uwielbiam świeczki umieszczone w słoiku, czyli ten sam patent, który wykorzystywaliśmy w naszym wystroju weselnym.

 

świeczki w słoiku

źródło

 

Teraz pozostaje tylko czekać na odrobinę słońca, bo niestety jak do tej pory wiosna robi sobie z nas żarty i zabierać się do pracy :) Już nie mogę się doczekać efektów :)

 


Jestem bardzo ciekawa, jak to wyglądają Wasze balkony?
Czy są jakieś rośliny, których uprawę polecacie?
Jeśli macie jakieś ciekawe balkonowe inspiracje, to koniecznie się podzielcie :)

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

No more articles
Close