Dziś zebrałam dla Was fajne, wegańskie przepisy w jednym miejscu. Całość można traktować jako zdrową, lekką dietę oczyszczającą lub po prostu źródło inspiracji. Są śniadania, II śniadania, obiady i kolacje. Pamiętałam również o deserach :)

Na każdą porę dnia jest po siedem różnych przepisów. Można więc uznać tę książkę za gotowe, wegańskie menu na cały tydzień, albo wybierać pojedyncze przepisy :)

Wegańskie przepisy – czy to jest dla mnie?

Pytanie, które zapewne zadają sobie miłośnicy mięsa. W takim wypadku warto potraktować taki siedmiodniowy program jako dietę oczyszczającą. Będzie to na pewno ciekawa odmiana. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować podane przepisy, jedyne co ryzykujesz to to, że po prostu Ci się nie spodobają ;)

Jeśli nie odpowiada Ci tygodniowa zmiana przyzwyczajeń – korzystaj z przepisów pojedynczo, wcale nie muszą być zjadane w pakiecie.

Ważne jest również, by podczas programu jak i na co dzień, pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilość płynów i to nie tylko samej wody, ale również herbat owocowych i ziołowych.

Osobom posiadającym rodzinę lub partnera raczej ciężko jest przejść na jakąś skomplikowaną dietę, głównie dlatego, że zmuszone są wtedy przygotowywać dla siebie specjalne posiłki. Te powinny zasmakować wszystkim członkom rodziny, łącznie z dziećmi, dlatego raczej nie będzie problemu z koniecznością oddzielnego gotowania.

Wegańskie przepisy – czy to prawda, że są drogie i trudne?

Zauważyłam, że często od diety wegańskiej odstrasza nas fakt, że przepisy są trudne w wykonaniu i pełne egzotycznych składników, przez co dodatkowo drogie. Tak wcale nie musi być – zawsze wychodzę z założenia, że trzeba jeść lokalnie, oraz że zdecydowanie zdrowszy jest nasz polski burak niż kolejne jagody  goji, acai czy nie wiem co jeszcze. Nie mam nic przeciwko tym dwóm ostatnim, ale naprawdę nie są one koniecznością.

Do przygotowania przepisów zawartych w książce, nie potrzeba żadnych wyszukanych produktów spożywczych, zaawansowanych gadżetów kuchennych czy kulinarnych umiejętności dużo wyższych niż zagotowanie wody na herbatę.

Chodzi o to, żeby było prosto, lokalnie, zdrowo i smacznie. Podczas całego programu, który niektórzy mogą traktować jako dietę oczyszczającą, ważniejsze jest to, by stawiać raczej na eliminację, niż na wyszukiwanie coraz to nowych suplementów i udziwnień.

Wegańskie przepisy – menu na cały tydzień.

Książka została podzielona na 4 części: śniadania, II śniadania, obiady i kolacje. Znajdziesz w niej po 7 różnych posiłków z każdej kategorii. Bonusem są również słodkie przekąski, bo nie oszukujmy się – wszyscy słodycze lubimy.

Na każdy dzień przewidziane są 4 posiłki – jednak nie trzeba trzymać się sztywno ich kolejności. Śmiało można zamieniać śniadania z II śniadaniem czy obiady z kolacją. Dużo zależy również od Twojego trybu życia i tego czy i jakie dania musisz zjeść poza domem. W tym celu warto jest jakoś sprytnie przemyśleć żywieniową logistykę i wykorzystać lunch boxy czy słoiki.

Śniadania.

Każdy ma na ten temat własne zdanie. Powstało już zapewne milion teorii odnośnie tego, który posiłek w ciągu dnia jest najważniejszy. Dla mnie jest to śniadanie, bez niego pod żadnym pozorem nie ruszam się z domu.

Każdy dzień zaczynam od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny i miodem, piję ją zaraz po przebudzeniu. Śniadanie jem pół godziny później. Tobie również to polecam.

II śniadania.

Również Spokojnie można zamieniać z tymi porannymi, kolejność spożywania nie jest tutaj ścisła. Wiele zależy od tego gdzie jemy. Jeśli poza domem – wybierz posiłek, który najłatwiej nam będzie zabrać ze sobą do pracy czy szkoły.

Ważne jest również by zadbać o atmosferę w jakiej jemy – zrób sobie prawdziwą przerwę, usiądź przy stole, nie jedz siedząc przed komputerem.

Obiady.

Przynajmniej jeden ciepły posiłek w ciągu dnia jest niezastąpiony. Dlatego nie staraj się zaoszczędzić czasu kosztem przygotowywania obiadu. Zajadanie się codziennie kanapkami na dłuższą metę nie prowadzi do niczego dobrego.

Poza tym proponowane przeze mnie przepisy są łatwe i szybkie w przygotowaniu.

Kolacje.

Jest to jesienno-zimowa wersja, dlatego zdecydowałam się na ciepłe kolacje. W dużej mierze przeważają tutaj zupy, a w zupach najfajniejsze jest to, że można jej bez problemu odgrzewać. Dlatego jeśli nie masz czasu na codzienne gotowanie – przygotuj więcej, tak żeby wystarczyło Ci na dwa dni.

Tutaj również swobodnie można zamieniać obiady z kolacjami. Wszystko jest tak samo pyszne.

Pamiętaj, że nawet jeśli Twoim życiowym celem jest zrzucenie wagi, nie rezygnuj  tego powodu z kolacji. To zupełnie nie tędy droga. Burczący brzuch sprawi jedynie, że się nie wyśpisz, a to tylko spowalnia metabolizm.

Słodkie przekąski.

Wszyscy lubimy słodycze i desery, dlatego i tutaj nie mogło ich zabraknąć. Jeśli złapie Cię ochota na “coś słodkiego”, zamiast sięgać po sklepowego batonika, wypróbuj któryś z przepisów. Wszystkie są łatwe, zdrowe i przede wszystkim – pyszne!

Tydzień… i co dalej?

Głównym celem tego siedmiodniowego programu NIE JEST tygodniowe katowanie się dietą, ale uczenie się wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych na co dzień.

Całość ma być dla Ciebie ciekawą odmianą i inspiracją a nie koniecznością. Dlatego mam nadzieję, że przynajmniej część przepisów i nawyków, zostanie z Tobą na dłużej :)


weganskie-przepisy-ksiazka-kucharska

Wegańskie przepisy – książka kucharska do pobrania.

Do wyboru są dwie wersje – jedna ze zdjęciami, przyjemna dla oczu.

Druga czarno-biała w formie listy przepisów, bez zdjęć – przyjazna dla drukarki ;)

 

Zostaw maila, a wyślę Ci książki:

Dajcie znać czy się podoba i przede wszystkim – czy się przyda :)
A może chcecie dalszy ciąg? :)
Lub jakiś tematyczny – typu dania na Święta? :) 

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

  • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
  • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
  • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close