Czasami zastanawiam się nad tym, co miało wpływ na moją decyzję o studiowaniu w Danii. Z jednej strony, na pewno chciałam odmiany – miałam już przyjemność studiować zarówno w Polsce jak i w Hiszpanii. Z drugiej – zarówno w architekturze jak i w wystroju skandynawskich wnętrz było coś, co mnie pociągało. Jeszcze na długo przed tym jak stało się to powszechne i modne.

Postanowiłam zarazić Was moją miłością i podzielić się inspiracjami. Na dzisiaj – sypialnia w stylu skandynawskim – dużo zdjęć wraz z bezpośrednimi linkami do sklepów, w których znajdziecie podobne elementy.

Encyklopedycznie rzecz biorąc, styl skandynawski jako nurt stylistyczny rozwijał się równolegle do modernizmu, czyli już w latach 30. XX wieku. Jak sama nazwa wskazuje – wiąże się głównie z krajami skandynawskimi, przede wszystkim z Danią i Szwecją. Charakterystyczne dla tego stylu jest wykorzystanie naturalnych materiałów – głównie drewna (prawdopodobnie dlatego połowa moich studiów opierała się na pracy z drewnem – na szczęście nie tylko teoretycznej, mieliśmy masę okazji do samodzielnego wykonywania mebli i innych detali), a także skóry zwierzęcej i wełny. Meble z tego nurtu charakteryzują się czystą linią oraz prostą i funkcjonalną formą.

Wiele projektów związanych z tym nurtem zostało uznanych za ponadczasowe dzieła. Główni przedstawiciele to Bruno MathssonArne Jacobsen i Alvar Aalto.

Sypialnia w stylu skandynawskim.

Zastanawiałam się od której strony “ugryźć” ten cały skandynawski temat, żeby to miało sens i było fajne. Zaczęłam przeglądać zawartość mojego dysku, różnego rodzaju zapisane inspiracje, aranżacje i okazało się, że właśnie tych sypialnianych mam najwięcej. Stąd też ta decyzja.

Czym charakteryzuje się sypialnia w stylu skandynawskim?

Oczywiście podąża tym samym torem co cały nurt. Naturalne materiały, jasne kolory, minimalizm – czyli tak naprawdę wszystko to, co sprzyja relaksowi i wypoczynkowi. Nasza uwaga nie jest rozpraszana przez zbędne bibeloty, łatwiej jest również utrzymać porządek.

O ile nie raz już mówiłam, że nie wszystkie duńskie zachowania pochwalam, o tyle sposobem urządzania wnętrz śmiało możemy się inspirować.

Oczywiście nie możemy generalizować – nie wszyscy Duńczycy to asceci i esteci otaczający się meblami za tysiące koron. Widziałam wiele zapuszczonych, zagraconych i przede wszystkim brudnych mieszkań (niestety nie każdy ma tutaj smykałkę do porządków). Niemniej jednak masa naprawdę inspirujących wnętrz również się znajdzie.

Minimalizm i prostota.

Sypialnia w stylu skandynawskim sprawia wrażenie lekkiej, czasem wręcz pustej czy surowej. Meble są proste, najczęściej białe lub w kolorze naturalnego drewna. Mimo iż są masywne, nie przytłaczają wnętrza – głównie dlatego, że jest ich mało.

Aby uniknąć efektu surowości i nieco ocieplić wnętrze, często jako dodatek pojawiają się różnego rodzaju koce, narzuty i poduszki. Ciekawym elementem są również dywany – często z naturalnych futer lub wełny, albo z ich imitacji.

minimalistyczna sypialnia
sypialnia w stylu skandynawskim

Dywany:

Kolory.

Na ścianach przeważa biel. Jeśli mam być szczera – wszystkie mieszkania jakie tutaj widziałam miały białe ściany pokryte tapetą zwaną potocznie barankiem. W różnego rodzaju inspiracjach przewijają się również  szarości, beże, odcienie bieli, brązu i niebieskiego. Zawsze są to jasne, rozpraszające naturalne światło kolory. Takie które nie przytłaczają pomieszczenia, sprawiając jednocześnie, że staje się większe i czystsze.

Czasem pojawiają się tutaj kolorowe akcenty – takie jak kolorowa poduszka, koc, czy krzesło, jednak wszystko z umiarem.

 

okno sypialnia

Naturalne światło.

Skandynawskie wnętrza stawiają na wykorzystanie naturalnego światła. Dekoracja okien ograniczona jest do minimum, po to aby maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne. Co ciekawe – nie znajdziemy tutaj czegoś takiego jak firany. Nawet okna znajdujące się na parterze, w przeważającej większości pozostają odsłonięte, więc bez problemu możemy sobie patrzeć na to, co robią sąsiedzi. Zasłony to również sprawa dyskusyjna – są domy, w których się pojawiają. Często jednak po zmroku zaczyna się prawdziwy ekshibicjonizm – wiadomo, że przy zapalonym świetle w mieszkaniu, z ulicy widać wszystko jak na talerzu.

Ta “bezwstydność” wynika w dużej mierze ze skandynawskiego poczucia równości – tu wszyscy mają mniej więcej tyle samo, nikt nie zazdrości i nie podgląda.

Jeśli będziecie zainteresowani wpisem o naszym mieszkaniu w Danii, to wszystko Wam pokażę. Z naciskiem na brak zasłon u sąsiadów ;)

jasna sypialnia skandynawska jasna sypialnia Poza tym skandynawskie wnętrza same w sobie są jasne, a dzięki małej ilości mebli – światło rozchodzi się równomiernie.

Naturalne materiały.

Skandynawski nurt stylistyczny opiera się na naturalnych materiałach, dlatego podstawą jest drewno. Ja najbardziej lubię wykorzystywanie tego co zastaliśmy i “szczerość” zarówno w materiałach jak i w konstrukcji. W Polsce nadal mamy tendencję do ukrywania elementów konstrukcyjnych, choć na szczęście coraz częściej drewniane belki i słupy pozostają widoczne.
drewno w sypialni drewniane belki w sypialniDodatki takie jak pościele i zasłony są najczęściej bawełniane lub lniane.
biurko sypialnia jasna skandynawska sypialnia

Lniana pościel podobna do tej ze zdjęcia:

Zasłony:

Masywne meble, lekkość przestrzeni.

Skandynawskie sypialnie zwykle wyposażone są w masywne łóżko, z porządną, drewnianą ramą, często z zagłówkiem. Ten mebel mimo swoich rozmiarów nie przytłacza przestrzeni, głównie dlatego, że jest tu najważniejszym i jedynym tak znaczącym elementem.

skandynawska sypialnia
drzwi balkonowe w sypialni Łóżka w stylu skandynawskim, takie jak ze zdjęcia:

Drugim ważnym elementem jest duża, pojemna i prosta szafa.

szafa sypialnia

 

Szafy w stylu skandynawskim:

Przy łóżku zwykle pojawia się mały stolik. Meble najczęściej są drewniane, w jasnych kolorach, głównie w białym. Są pozbawione ornamentów i przeszkleń.

Lampy i oświetlenie.

Lampy i żyrandole również są bardzo proste. Nie ma tu miejsca na bogato zdobione klosze i awangardowe formy.

ramki na zdjęcia sypialnia szafka nocna w stylu skandynawskim

Tym co mogło wam się rzucić w oczy jest charakterystyczna “żarówka”, która faktycznie jest tutaj na porządku dziennym. Jeśli będę robiła wpis dotyczący naszego duńskiego mieszkania, wytłumaczę Wam dokładnie o co z nią chodzi :)

lampka nocna styl skandynawski 13652164_219586978436614_471344734_n

Lampy i oświetlenie:

Dodatki.

Wnętrza skandynawskie to przede wszystkim czystość i funkcjonalność, dlatego nie znajdziemy tutaj różnego rodzaju bibelotów, ozdób i pamiątek. Często natkniemy się za to na zdjęcia, obrazy, grafiki czy hasła oprawione w liczne ramki, wiszące (najczęściej) nad łóżkiem.

skandynawska szafka nocna koc sypialnia

Zestaw ramek do zdjęć:

Szafki nocne:

Na półkach znajdziemy rzeczy codziennego użytku – książki, świeczki, lampki, kwiaty w wazonach – dzięki temu wnętrze napiera domowego i ciepłego charakteru. I nadal pozostaje łatwe do utrzymania w czystości.

sypialnia oświetlenie

jasna sypialniaźródła zdjęć: I II III IV V VI 

Na koniec kilka pytań do Was:
Czy podobają Wam się tego typu wnętrzarskie wpisy? Czy chcecie aby były kontynuowane na blogu?
Jeśli tak – możecie śmiało sugerować konkretne tematy czy zagadnienia. 
Czy interesuje Was wpis o naszym mieszkaniu? Taki pokazujący duńskie mieszkania studenckie, coś jak odpowiednik naszych akademików. 

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close