„Słaby człowiek nie potrafi wybaczać. Wybaczanie jest to atrybut ludzi silnych” – Mahatma Gandhi

Przebaczenie to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możemy dla siebie zrobić. I choć ego podpowiada nam, że to nasze musi być na wierzchu i że mszcząc się, pokazujemy naszą władzę i siłę, w tej sytuacji nie powinniśmy go słuchać. Żywiąc urazę, robisz krzywdę tylko i wyłącznie sobie.

Warto? Nie, nie warto.

 

Dziś kolejny krok Maratonu Minimalisty. Jeśli jesteś tu po raz pierwszy i nie wiesz o co chodzi – patrzymy tutaj :)

 

Żeby wszystko było jasne – przebaczenie wcale nie oznacza, że przyzwalamy na zło, że zgadzamy się na krzywdę, którą ktoś nam wyrządził. Po prostu zamiast toczyć jad i pozwalać, by złość zjadała nas od środka, stwierdzamy, że było jak było i już się nie odstanie.

Miej wystarczającą ilość szacunku i miłości do siebie, by wyrzucić ze swojego życia wszystkie te trucizny, złości i gorycze.

Jednak nie oszukuj siebie, pozorne wybaczanie jest jeszcze gorsze. Mówienie, że wszystko jest w porządku i jednoczesne duszenie wszystkiego w sobie, to największa krzywda. Jeśli jesteś zły/a, bądź zły/a. Wcale nie musisz tego ukrywać. Daj sobie czas, a gdy będziesz już gotowy/a, po prostu wyrzuć to z siebie.

Wybaczasz dla siebie, nie dla innych.

Może Ci się wydawać, że wybaczając, robisz przysługę winowajcy. Dlatego właśnie tak ciężko nam to przychodzi – bo niby dlaczego miałbym robić coś dobrego dla osoby, która mnie skrzywdziła?!

Tymczasem jest zupełnie odwrotnie – wybaczając, pomagasz tylko i wyłącznie sobie. Kerrelyn Sparks pisała, że:

“Wybaczenie nie oznacza, że akceptujesz jej czyny. Nie wybaczasz jej dla niej. Robisz to dla siebie, żeby móc położyć cały ten ból na wieczny spoczynek i zacząć żyć na nowo.

I o to właśnie chodzi. Wybaczając, pozwalasz SOBIE zacząć żyć na nowo. Dajesz SOBIE spokojne i szczęśliwe dni, oraz przespane noce. To SIEBIE uwalniasz od złości, poczucia beznadziejności i żalu. Bo wiesz, tu nie chodzi tylko o to, by kogoś ułaskawić – ale o to byś Ty stał/a się wolny/a.

Żywiąc do kogoś gniew i urazę, pozwalasz na to, by ktoś przejął kontrolę nad Twoim życiem. Uraza i gniew mają to do siebie, że zajmują większość naszych myśli, psując tym samym nasze relacje z innymi i samymi sobą.

Umiejętność wybaczania to przejaw siły.

Może nam się wydawać, że przebaczają ludzie słabi, którzy po prostu nie mają siły do walki i zemsty. Jednak zdanie psychologów na ten temat jest zupełnie inne. To własnie wybaczenie jest przejawem odwagi.

Zgodnie z tym co głosił Gandhi na początku tego wpisu:

„Słaby człowiek nie potrafi wybaczać. Wybaczanie jest to atrybut ludzi silnych”

Wybaczanie nie oznacza słabości. Wręcz przeciwnie. Dusić urazę, mścić się i wygrażać, każdy głupi potrafi. Mało kto jednak ma w sobie dość siły, by zrozumieć, że tylko odpuszczając, pozwalasz sobie na spokojne i szczęśliwe życie. Szczere wybaczanie wymaga ogromnej odwagi, ale jest też niesamowicie oczyszczające.

Zrób to, chociażby dla świętego spokoju.

Spokój znajdujesz jedynie wtedy, gdy pozwalasz odejść wszelkim urazom, które w sobie dusisz. Dzięki temu, zamiast rozpamiętywać, robisz sobie w głowie miejsce na nowe, fajne rzeczy.

Niektórzy twierdzą, że czasem wybaczać nie należy, ale to nieprawda. Niewiele jest rzeczy ważniejszych, niż spokojny umysł.

Budda Gautama zwykł mawiać do swych uczniów:

„Wpadanie w złość jest tak głupie, że trudno zrozumieć, w jaki sposób inteligentna ludzka istota może to uczynić. Ktoś coś robi, a ty stajesz się zły? Ta osoba może robić coś niewłaściwego, może mówić coś złego, może próbować poniżyć cię czy obrazić. To jej wybór. Jeżeli zareagujesz, staniesz się niewolnikiem. Jeżeli natomiast powiesz: »Sprawia ci radość to, że mnie obrażasz. Mnie sprawia radość, że nie staję się zły«, zachowasz się niczym mistrz”.

Wybaczanie to sztuka, dzięki której możesz uwolnić się od więzienia, które sam/a sobie tworzysz, obarczając winą innych.

Mimo wszystko pamiętaj – wybaczyć nie znaczy ponownie zaufać i obawiać się, że ktoś po raz kolejny to wykorzysta. Wybaczyć to znaczy darować komuś winę, nie mścić się, pozwolić sobie odetchnąć i oczyścić umysł. Wybaczenie to również często świadoma zgoda na to, by Wasze drogi się rozeszły.

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close