Dziś mam dla Was ciekawostkę – wywiad z Anną Ras-Menet, naturopatą. Opowie nam trochę o tym, kim jest naturopata, czym się zajmuje i jak wyglądają konsultacje. Dzięki niej dowiemy się “jak malować swój najpiękniejszy obraz siebie”.

Przypuszczam, że wielu osobom tematyka dzisiejszego wywiadu może być zupełnie obca. Żeby, więc wszystko trochę uprościć – gdybyś miała odpowiedzieć w jednym zdaniu:

– Naturopata to osoba, która…

…przypomina o tym, że Wszyscy jesteśmy częścią Natury.

Bardzo ważnym i silnym pierwiastkiem żeńskim lub męskim we wszechświecie. A życie, które przeżywamy, powinno ściśle współgrać z rytmami Pieśni Wielkiej Matki.

– To teraz powiedz dokładnie, czym się zajmujesz?

Podpowiadam, jak przy współpracy z naturą w oparciu o sposoby: odżywiania, nawodnienia organizmu, oddychania, poruszania się, odpoczywania, można w zupełnie nieszkodliwym stylu, powrócić do równowagi, na wszystkich poziomach: Fizycznym, psychicznym, duchowym, emocjonalnym, mentalnym. Swoją praktykę opieram na…

 Siedmiu głównych Zasadach Medycyny Naturalnej.

  1. Moc uzdrowienia płynąca z natury.

Wszystkie organizmy żywe, mają wrodzoną zdolność do samouzdrawiania. Wrodzoną, niezakłóconą siłę witalną, promującą samoleczenie, samoregenerację, samooczyszczanie. Moim zadaniem, jest ukierunkowanie osoby zainteresowanej, jak odzyskać ten naturalny, samo-naprawczy proces.

  1. Leczenie przyczyny.

Nie stawiam diagnoz. Identyfikuje źródło „choroby” na wszystkich poziomach. Skupiam się na przyczynie nierówności, nie na jej objawach. Symptomy „chorobowe” są znakiem, że coś, gdzieś tam głębiej, nie współgra z całością.

  1. Po pierwsze nie szkodzić.

Stosuję tylko naturalne, bezpieczne metody i substancje lecznicze. Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest minimalne. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie wywiadu z osobą konsultowaną, by nie wystąpiła żadna interakcja, z „obecnie” stosowanymi substancjami chemicznymi.

  1. Leczyć całego człowieka.

Na całkowity stan zdrowia, składają się wzajemnie oddziałujące na siebie czynniki: fizyczny, psychiczny, emocjonalny, duchowy, społeczny, środowiskowy. Pełny, zharmonizowany stan zdrowia, to równowaga na każdym z tych poziomów.

  1. Naturopata, „lekarz”, jako nauczyciel.

Ja podpowiadam, ukierunkowuję osoby, z którymi pracuję. Zachęcam i motywuję do przyjęcia odpowiedzialności za swoje zdrowie, styl życia i odżywianie.

Zawsze podkreślam. Ja nie leczę, nie uzdrawiam.  Ja przekazuję wiedzę, która jest też w Tobie. Nie powiem Ci, co jest dla Ciebie najlepsze.  Ja Ci podpowiem, jak uruchomić swoje moce, samo-naprawcze.  Mnie tego też uczono, chociaż do wielu spostrzeżeń „dokopałam się” sama.

  1. Medycyna prewencyjna.

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” Przysłowia są mądrością narodu :) Przy zaobserwowaniu już niewielkich dolegliwości w ciele, powinniśmy reagować, by uniknąć rozwoju poważniejszych „chorób”. Moim zadaniem jest właśnie edukowanie Ludzi, Pacjentów, by sami przede wszystkim, nauczyli się wspierać swój stan zdrowia.

  1. Równowaga.

Równowaga nie jest równością, jest odpowiednią proporcją do „Tu i Teraz”. Jako Naturopata, pomagam ustawić optymalny stan zdrowia, na każdym z wyżej wspominanych poziomów (Ciała, umysłu i ducha).

Stan ten, powoduje ogólne uczucie dobrobytu. A stan wszelkiego dobra, to błogostan!!!

Podsumowując… Pomagam Ludziom by malowali, swój najpiękniejszy obraz siebie.

naturopata konsultacje

– Skąd czerpiesz informacje? Jak poszerzasz swoją wiedzę? Czy istnieją jacyś „guru”, dzielący się swoją wiedzą, specjalistyczne książki i kursy, czy raczej sama szukasz wszystkiego na własną rękę?

Obecnie, kończę kilkuletnie studia w Dublinie – CNM College of Naturopathic Medicine”. W Collegu przez te wszystkie lata, wiedzę przekazywali nam wspaniali Nauczyciele, Naturopaci o różnych określonych specjalizacjach ( medycyna naturalna, odżywianie, homeopatia, ziołolecznictwo) z różnych miejsc świata.

Poza tym, brałam udział w szkoleniach, warsztatach z tematyki odżywiania, pracy z ciałem, oddechem. Czytałam wiele książek, medycznych, specjalistycznych (moimi ulubionymi autorami, nauczycielami są: Michael T. MurrayJoseph Pizzorno). Szukałam informacji na stronach internetowych, na blogach tematycznych.

Teraz wiem, że to, co jest „modną” teorią dzisiaj, jutro zostanie podważone kolejną „świeżą” wersją. Jedyną stałą w tym wszystkim, jest zmiana. A prawdziwie pełnym zaufaniem, powinniśmy darzyć nasz wewnętrzny głos, naszą intuicje i naszą mądrość. Tam właśnie jest wszystko to, co powinniśmy wiedzieć na ten czas. Na wszystko, o co zapytamy, uzyskamy odpowiedz. Jeśli odpowiedź się nie pojawi, to znaczy, że nasze intencje nie były do końca czyste. Cała reszta to podpowiedzi. Podpowiedzi równie ważne i potrzebne. Stymulują nas, do samodzielnego myślenia, analizowania i przeżywania. „Wszystko w świecie jest względne, dlatego też, niezbędne są porównania, punkty odniesienia”.

Obserwuje Naturę i Dzieci. Najdoskonalsi nauczyciele w dniu powszednim. Bezwarunkowi, czyści i prości. Współgrający z naturalnym rytmem dnia, przyrody i całego świata. Do momentu, kiedy któryś z „dorosłych” tego nie zakłóci.

Tak, mam dwie postacie. Ona i On. Opowiadają w taki sposób, który ze mną mocno współgra. Myślę, że na ten moment, przekazali mi wystarczająco wiele. Na tyle wiele, ile jestem w stanie przyjąć, zrozumieć i z tym pracować.

Do momentu, w którym poukłada się we mnie ta wiedza. Poprzez, samo zastosowanie i doświadczenie… Nie mam potrzeby, szukać dalej.

– Jak wyglądają konsultacje z naturopatą?

Czas przed konsultacją. Jeśli osoba jest zdecydowana na konsultację, przesyłam pytania i zadania do wykonania przed wizytą. Pytania standardowe: wiek, wzrost, waga. I szczegółowe, np. proszę o dokładne przedstawienie swojej trzydniowej diety. Jak również, indywidualnie dla każdego, kilka pojedynczych pytań zależnych od wyzwania, z jakim osoba się zgłasza. Konsultacja, zajmuje około godziny czasu. Podczas nie zadaję wiele pytań szczegółowych odnośnie historii zdrowia jak i czasu obecnego. Obserwuje skórę, język, paznokcie, źrenice. Mapa ciała przesyła wiele cennych informacji. Bardzo ważnym aspektem konsultacji jest poufność, zaufanie, swoboda odczuć i wypowiedzi. Ważnym czynnikiem jest jasne określenie celów Osoby, jak i stopień motywacji. Nie każdy jest gotowy od razu, na duże zmiany. Wówczas, wolniejszym krokiem dobieram odpowiednie metody, przywracające równowagę organizmu.

Konsultacja odbywa się osobiście lub poprzez Skype. Dzisiaj mamy ten komfort, że z końca świata możemy kontaktować się z drugą osobą, bez opuszczania domu. Po konsultacji, sporządzam protokół, który odsyłam w przeciągu czterdziestu ośmiu godzin. Po okresie czterech, pięciu tygodni, przewidziana jest kolejna konsultacja. Wówczas, jest ona krótsza i ma charakter analizujący bądź rozszerzający. Wszystko zależy od postępów Osoby Konsultowanej.

Mam takie odczucie, kiedy „pacjent” na początku konsultacji, ma raczej niższą energie i niejasności. Zazwyczaj nierównowaga, z którą zgłasza się do naturopaty, była wcześniej diagnozowana i prowadzona innymi metodami próbującymi przywrócić, zdrowie w organizmie. Natomiast już pod koniec konsultacji, energia i nastawienie osobiste „pacjenta”, są dużo wyższe, jaśniejsze i radośniejsze. To jest dla mnie największe wynagrodzenie. Że mogłam i mogę pomagać ludziom.

– Czy odnosisz wrażenie, że ludzie obecnie, przy całym tym zabieganym stylu życia, tracą kontakt z naturą?

A czym jest kontakt z Naturą?

Obcowanie z Naturą, to nie do końca jest spacer po parku. Gdzie drogę, ziemię, oblepia asfalt, widok rozświetla światło latarni i co kilka kroków stoi ławka i kosz na śmieci. Obcowanie z Naturą, to nie jest oddychanie łąką, nad którą rozciągają się słupy elektryczne. A na widnokręgu przesuwają się auta, rozpylające chmury sztucznej mgły.

Obcowanie z Naturą, to najczystsza forma boskiego stworzenia. To akt, w którym Człowiek oddycha a Natura wydycha. Wszystko w całym wszechświecie, jest wzajemnym oddziaływaniem, opierającym się na wdechach i wydechach. Na dawaniu i braniu.

Nie należy „ tylko” czerpać z Natury. Ingerować w jej naturalny rytm. Należy ofiarować jej, swobodę przepływów, nieograniczoną sztucznym działaniem. Podarować jej swoją świadomą obecność. Namacalność, która dba i docenia. Wykorzystuje w sposób czysty, zrównoważony i najlepszy, dla obustronnego dobra. Bez uszczerbku, dla obustronnego piękna.

Czy ludzie tracą kontakt z Naturą? Tak szczerze – Niech każdy sam, odpowie sobie na to pytanie.

– Na pewno udało Ci się zauważyć pojawiające się ostatnio tendencje do bycia „slow”, „offline”, „homemade”, wygląda to trochę, jakbyśmy starali się powrócić do korzeni. Jak myślisz, skąd to się bierze i czym jest spowodowane?

„Tendencje do bycia slow, offline, homemade” to są kolejne etykiety, nazewnictwo i ograniczanie siebie, w kilku znaczkach. Jeśli ktoś ma ochotę, to używa takich zwrotów, i wyraża siebie w danym momencie poprzez takie określenie. Żaden z góry uwarunkowany, wymyślony styl życia, nie jest powrotem do korzeni. Powrotem „do korzeni” jest powrót samemu do siebie. I nigdzie, na całej kuli ziemskiej, nie znajdziemy drugiego takiego samego człowieka, tak samo żyjącego. Jesteśmy niepowtarzalnymi jednostkami i nie ma potrzeby etykietować naszego bycia i wyrażania siebie jestem „offline” czy „online”.

 Ja Jestem! To wystarczy.

Przecież, takim samym systemem i programem, opisywany jest zupełnie przeciwny styl życia. „Fast, onlie, takeway”, Jeśli ktoś ma ochotę używać, bądź nie używać Internetu, to po prostu to robi, lub tego nie robi. Bez określania siebie, w wyżej oznaczony sposób.

Nie bądźmy modni, bądźmy wierni sobie.

– Czy jest jakiś zestaw porad, zaleceń czy sugestii które chciałabyś każdemu przekazać?

Staram się, nikogo do niczego nie przekonywać i nie namawiać.

„Wszyscy jesteśmy wystarczająco mądrzy, by być swoim własnym przewodnikiem”. Czasem przychodzi taki moment, że o tym zapominamy. Wówczas, pojawi się na naszej drodze Ktoś lub Coś, co podpowie, opowie, przybliży nas do siebie.

Wszelką informacje i wiedzę przepuszczamy przez siebie, a zostawiamy tylko to, co na ten moment jest dla nas właściwe.

To, o czym opowiadam, to są moje własne odczucia, i raczej nie nazwałabym tego przekazami.

Ja mogę podzielić się tym, o czym sama sobie przypominam każdego dnia.

Po prostu…

Żyjmy dla samego życia, dla jego absolutnego piękna.

Dziękuję bardzo.

kim jest naturopata

 

Wszystkie zdjęcia są autorstwa Ani.

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close