“Budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować.” – Marek Aureliusz

Na blogach pojawiło się już mnóstwo publikacji, dotyczących tego, co robić, aby dobrze zacząć dzień. Pomysłów było mnóstwo, od modlitwy po zumbę.

Można więc skusić się na którąś z tych wersji, albo zamiast tego, odpowiedzieć sobie co rano na 3 fundamentalne pytania.

Dziś kolejny krok Maratonu Minimalisty. Jeśli jesteś tu po raz pierwszy i nie wiesz o co chodzi – patrzymy tutaj :)

Jeśli w mniejszym lub większym stopniu interesujesz się rozwojem osobistym i produktywnością, to na pewno artykuły na temat właściwego rozpoczynania nowego dnia są Ci dobrze znane. Znajdziemy tam miliony sposobów na to jak szybciej wstać z łóżka, wprawić się w dobry nastrój i zostać bohaterem całego dnia.

Wiele z tych porad jest całkiem fajnych, wszystkie na pewno mają sens, jednak nie zawsze da się je tak łatwo zaaplikować. No bo powiedz teraz matce dwójki dzieci, która musi być w pracy na 8 rano, po drodze odwożąc jeszcze dzieci do szkoły i przedszkola, że rano to powinna biegać, medytować, ćwiczyć jogę, brać naprzemienny ciepło-zimny prysznic, zajadać się owsianką z własnoręcznie zerwanymi z ogrodu owocami i pić świeżo wyciśnięte soki warzywne.

Nie da się. Najzwyczajniej w świecie się nie da. Chyba że jesteś cyborgiem, to wtedy możliwe, że nie ma problemu.

Ale jest coś, co na pewno można zrobić.

3 pytania, które warto zadać sobie codziennie rano.

W internecie można znaleźć wszystko, zarówno bzdury jak i fajne rzeczy. Ja miałam szczęście i trafiłam na cudowne znalezisko – 3 Questions to Ask Yourself Daily as You Roll Out of Bed Matthewa Toren’a. Autor stawia poranki w zupełnie innym świetle. Pisze, że aby dobrze zacząć dzień, wystarczy codziennie rano zadać sobie 3 podstawowe pytania.

dobry początek dnia

1. Komu mogę dziś pomóc?

Obudzić się rano i pomyśleć, że jestem dziś wyjątkowo niewyspany, potrafi każdy. Martwić się o piętrząca się ilość zobowiązań też umiemy. Jednak takie myśli wcale nie nastroją nas pozytywnie. Nie będą również inspiracją i motorem do dalszego działania.

Lepszym pomysłem jest zdanie sobie sprawy, że mamy na tej planecie ograniczony czas i że każdy z nas ma coś do zaoferowania i może pomóc innym.

Cudowną ideą wydaje się być rozpoczęcie dnia od pytania: komu mogę dziś pomóc? Bo wiesz, to jest trochę tak, że wyrażając chęć i gotowość do pomocy jednocześnie samemu sobie mówisz – mam coś do zaoferowania, mam coś, co mogę oddać.

Naturalnie, nie powinno się kończyć na samym pytaniu. Jednak właśnie dzięki jego zadaniu, łatwiej zauważysz, że ktoś potrzebuje pomocy i szybciej wyciągniesz do niego pomocną dłoń.

Pomaganie i oferowanie pomocy ma to do siebie, że do nas wraca. Energia krąży i żaden nasz gest nie pozostaje bez echa. Zarówno ten dobry, jak i ten… zły. Jeśli Ty pomożesz komuś, istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy będziesz w trudnej sytuacji, ktoś inny wyciągnie do Ciebie swoją dłoń.

2. Co mogę dziś zrobić lepiej?

To pytanie można traktować dwojako, zarówno w sensie szczegółowym jak i szeroko pojętym. Najważniejsze jest by wyobrazić sobie jakie pozytywne zmiany, które można wprowadzić już dzisiaj, tak aby ten dzień był odrobinę lepszy od poprzedniego.

Jeśli zdarzyło Ci się popełnić jakiś błąd, albo stracić motywację, zastanów się dlaczego tak jest i jak to naprawić. Jeżeli nawet nie było ostatnio jakiś większych wpadek, co zrobić aby podnieść efektywność swoich działań, jak usprawnić swoją pracę, jak szybciej zrealizować swoje marzenia?

I wcale nie chodzi tu o bycie perfekcjonistą do bólu i wieczne niezadowolenie z siebie. Wręcz przeciwnie. Najważniejsze to uczyć się na swoich błędach, wyciągać  z nich lekcje i więcej nie powtarzać.

Żaden sukces nie rodzi się z dnia na dzień. Jednak Ty masz prawo dążyć do tego, by każdy kolejny dzień był choć odrobinę lepszy od poprzedniego.

3. Jak mogę stworzyć dziś coś wartościowego?

Tutaj chodzi trochę o naszą uważność. O to żeby nie działać przez cały dzień na autopilocie, powtarzając bezmyślne czynności. Często jesteśmy rozproszeni i działamy zupełnie bez żadnego celu.

To co robisz, powinno kreować jakąś wartość. I nie ważne czy jesteś managerem, podpisującym umowy opiewające na miliony dolarów, sprzedawcą w kiosku czy mamą na pełen etat. Masz takie samo prawo, a wręcz obowiązek do nadawania ważności swoim czynom. Nie ma większego znaczenia co robisz, ważne, aby zastanowić się, jak możesz robić coś naprawdę dobrze i wkładać w to całe swoje serce.

Bądź aktywnym twórcą, a nie biernym konsumentem.


Wszystkie pozostałe kroki Maratonu Minimalisty znajdziesz tutaj :)

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

  • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
  • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
  • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close