Święta coraz bliżej. Do wigilii pozostało już tylko kilka dni. Zaczęło się ostateczne odliczanie. Widać to zwłaszcza w galeriach handlowych, ludzie zaczęli szaleć i kupować. Wszystko i dużo. Czasem zupełnie bez sensu.

Święta zamiast cudownej atmosfery zaczęły wpędzać nas w konsumpcyjny obłęd. Staramy się, by wszystko było jak najlepsze, jak najwspanialsze i… by było tego jak najwięcej. Przez co dosłownie oczyszczamy swoje konta bankowe.

Kiedyś prezenty na Święta były czymś wymarzonym i wyczekiwanym. Dziś marzymy raczej o tym, by spędzać wspólnie więcej czasu.

prezenty na święta

Często za pomocą prezentów staramy się zrekompensować komuś naszą nieobecność i wieczne zapracowanie. Dzieciom to, że nie było nas na ich przedstawieniu w szkole, przyjaciołom brak czasu, a współmałżonkom brak zaangażowania.

Jaką rolę prezenty pełnią w naszym życiu?

Pozycja prezentów w naszym życiu na przestrzeni ostatnich lat diametralnie się zmieniła. Kiedyś były czymś niezwykłym, dostawaliśmy je tylko na specjalne okazje takie jak urodziny czy Święta. Były czymś niecodziennym i długo oczekiwanym.

Mikołaj był postacią, na którą naprawdę czekało się z wytęsknieniem. Pisanie listu do niego było ceremonią samą w sobie – długie zastanawianie się nad tym co tak naprawdę chcemy dostać. W końcu Mikołaj przychodzi tylko raz do roku, więc to życzenie trzeba mądrze wykorzystać. Potem całe to stawianie krzywych literek i ekstremalne skupienie, żeby nie zrobić żadnego błędu. Bo wtedy trzeba było pisać od początku, na kartce nie było przycisku backspace. Następnie ozdabianie listu, wszelkie możliwe malunki, szlaczki i wyklejanki. Bo przecież do Mikołaja nie można wysłać byle czego. Na koniec jeszcze wycieczka na pocztę, wypisywanie adresu, przyklejanie znaczka i dopytywanie pani w okienku czy list na pewno dojdzie.

Obecnie obdarowujemy się prezentami zupełnie bez okazji. Mamy wychodzące do sklepu, praktycznie zawsze przynoszą z niego coś słodkiego czy jakąś inną ciekawą przekąskę dla malucha. Dziadkowie, babcie i inne ciotki kupują wnukom dziesiątki zabawek, często obdarowują je przy każdych odwiedzinach. To stało się częścią naszej “kultury odwiedzin”, bo przecież nie wypada tak przyjść z pustymi rękami, trzeba kupić chociażby czekoladkę. Prezenty stają się przez to czymś tak powszechnym jak oddychanie. A nasze domy zapełniają się niekoniecznie niezbędnymi rzeczami.

Poza tym w obecnych czasach nie ma już problemu z dostępnością jakichkolwiek produktów. Na co dzień możemy bez problemu kupić produkty z najróżniejszych zakątków świata. Nawet jeśli nie stacjonarnie, to portale typu e-bay na pewno rozwiążą nasz problem. Jeśli więc o czymś marzymy, to najzwyczajniej w świecie sobie to kupujemy. Zwłaszcza, że jakkolwiek by na to nie spojrzeć, rzeczy są stosunkowo o wiele tańsze niż kiedyś. Tak, kiedyś kupno komputera czy nawet walkmana to było naprawdę COŚ. Teraz komputer ma praktycznie każdy.

Prezenty zdjęto z piedestału, straciły swoją magię i stały się bardzo powszednie. Mimo wszystko jednak nadal stanowią ważną pozycję na naszej świątecznej liście.

Nie od dziś wiadomo jednak, że pieniądze czy prezenty nie zapewnią szczęścia i radości. Kupienie dziecku drogiej zabawki nie zastąpi mu naszej obecności. Tak samo jak cenna biżuteria nie będzie dla kobiety substytutem codziennej czułości.

Mówi się, że dawanie prezentów jest przyjemne. Zastanów się jednak – co dokładnie sprawia Ci przyjemność? Czy przypadkiem nie jest to czysto egoistyczna pobudka, taka jak chociażby chęć pokazania swojej hojności?

Święta są wyjątkowe nie z powodu prezentów ale dlatego, że w tych dniach gromadzimy się wszyscy razem. To MY tworzymy Świąteczną Atmosferę, a nie gadżety znajdujące się pod choinką czy nawet choinka sama w sobie.

prezenty na swieta

Jakie mogą być prezenty?

  • od serca

Czyli najlepiej takie zrobione przez nas samych. Pomysły na prezent DIY już Wam podrzucałam. Tak, wiem, nie każdy ma zdolności, ale wiele z nich jest naprawdę zaskakująco łatwych :)

  • pożyteczne

Ubrania czy buty dobrej jakości mogą być dobrym pomysłem. Pamiętajmy jednak, że to co podoba się nam, niekoniecznie trafi w gusta osoby obdarowywanej.

Dla mnie ważne jest, by prezent był przydatny i praktyczny, a nie wymuszony i na ostatnią chwilę. Stąd kalendarz lub planer zdają się być dobrym pomysłem. Na simplife.shop znajdziesz moje księżycowe, autorskie projekty – Kalendarz z fazami księżyca i Planer Księżycowy >>>

  • zamawiane

Ta opcja ma tyle samo krytyków co zwolenników. Jedni upierają się przy tym, że prezent musi być przede wszystkim niespodzianką, inni że podstawą jest zadowolenie osoby obdarowywanej.

Decyzję musicie podjąć sami, często jednak warto jest podpytać danej osoby, co chciałaby dostać.

  • do samodzielnego wyboru

Kupony prezentowe wszelkiego rodzaju mogą być całkiem dobrym rozwiązaniem. Może się to wydawać pójściem na skróty, jednak często daje obdarowywanemu możliwość samodzielnego wybrania najtrafniejszego i naprawdę potrzebnego prezentu.

Kupienie drogiego i porządnego ubrania w ciemno jest dość ryzykowne. Nie jesteśmy pewni, czy fason będzie dobrze leżał na danej osobie. O guście już nie wspominając. Taki kupon może być dobrym rozwiązaniem.

Alternatywne bony prezentowe widoczne w tym wpisie możecie sobie pobrać tutaj. My z tego samego powodu wprowadziliśmy bony prezentowe do wykorzystania na simplife.shop >>>

  • rozwijające

Książki, prezenty edukacyjne, projekty “zrób to sam”, ponadto najróżniejszego rodzaju kursy: tańca, fotografii, malarstwa – czyli coś, co zostanie z nami na dłużej. Wszystko to, o czym wiecie, że obdarowany zawsze chciał spróbować, a nigdy nie było na to czasu lub pieniędzy.

  • tworzące wspomnienia

Czyli to, co wspomina się po latach. Skok na spadochronie, odwiedzenie nowego, ciekawego miejsca, bilety na koncert ulubionego zespołu. Inny pomysł to podarowanie komuś… jogi.

Nie mam tu na celu reklamowania swoich warsztatów, bo w sumie nie mam takiej potrzeby. Na wyjazd nie ma już miejsc. Jest jeszcze kilka na luty – być może okaże się to idealnym prezentem dla kogoś bliskiego? Albo i dla siebie? Zobacz listę nadchodzących warsztatów >>>

  • wspólne spędzanie czasu

Czyli wszystko to, co możecie robić razem. Wspólny wyjazd, wyjście do kina czy teatru, kolacja w fajnej restauracji. Wieczór spędzony na graniu w gry planszowe czy wypad do lasu i tropienie zwierząt.

  • smaczne

Pomysłów jest mnóstwo. Może być śniadanie do łóżka, własnoręcznie upieczone ciasto, czy kolacja przy świecach. Może być w domu, może być w innym fajnym miejscu. Byleby razem i byleby było co zjeść ;)

  • inspirowane

Czasem wystarczy podsłuchać o czym dana osoba marzy. Być może często wspomina, że potrzebne jest jej to czy tamto. Jeśli mamy pewność, że sama sobie tego jeszcze nie sprawiła – możemy przyjść z pomocą :)

bon upominkowy

Mimo wszystko jednak nie popadajmy w skrajności. Nie można przesadzać z bojkotowaniem prezentów. Przykładowo, jeśli ktoś jest kawoszem czy herbaciarzem z zamiłowania, zupełnie czystym sumieniem możemy kupić mu jakąś ciekawą mieszankę kaw czy herbat. Jeśli my tego nie zrobimy, to zapewne sam to zrobi.

Najważniejsze to po prostu uważnie przyjrzeć się potrzebom naszych bliskich i znaleźć dla nich to, czego naprawdę potrzebują, uciekając jednocześnie od sztampowych, nudnych i oklepanych gadżetów prezentowanych obecnie na większości portali.

I przede wszystkim podarować jak najwięcej tego, co najcenniejsze – czyli czasu, obecności i wspólnie spędzonych chwil. 

Zastanówcie się, co rzeczywiście sprawi Waszym najbliższym radość. Może to właśnie ten czas z nimi spędzony?

prezenty świąteczne

Do podarowania im tego czasu w “elegancki sposób” mogą przydać się gotowe bony upominkowe. Do wyboru jest 12 różnych wzorów :)

Pobierz bon upominkowy >>>

A jakie są Wasze pomysły na alternatywne prezenty? Podpowiedzcie! Warto zainspirować siebie nawzajem :)

prezenty-na-święta

Dodatkowo z “serii świątecznej”:

Świąteczne bileciki do prezentów do wydrukowania.

 

11 pomysłów na ekologiczne pakowanie prezentów świątecznych.

 

Minimalistyczne dekoracje na stół wigilijny.

25 pomysłów na minimalistyczne ozdoby świąteczne DIY

Jak zrobić świecznik z gałązek, czyli nasze ozdoby świąteczne.

Prezenty DIY na Walentynki.

 

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close