“Ludzie, którzy tracą czas czekając, aż zaistnieją najbardziej sprzyjające warunki, nigdy nic nie zdziałają. Najlepszy czas na działanie jest teraz!” – Mark Fisher

Jesteśmy już prawie w połowie naszego Maratonu Minimalisty, warto więc porozmawiać trochę o motywacji i o tym jak się zmotywować do pracy. Nie ważne czy jest to praca nad sobą, praca zarobkowa, czy fizyczna. Czasami po prostu jest tak, że ciężko się zabrać. Ale i z tym spróbujemy sobie poradzić :)

Dziś kolejny krok Maratonu Minimalisty. Jeśli jesteś tu po raz pierwszy i nie wiesz o co chodzi – patrzymy tutaj :)

Nawet ci najbardziej zmotywowani i nie znający wymówek, mogą czasem potrzebować przysłowiowego kopa. Bo jesień, bo pada, bo po raz kolejny coś nie wyszło i nie chce się zaczynać raz jeszcze, bo to, bo tamto.

Często jest tak, że to my sami siebie zapędzamy w jakiś dziwny kozi róg, stwierdzamy, że już nic nigdy przenigdy nam nie wyjdzie i siedzimy sobie w tym kącie w najlepsze. Nawet myślenie o tym, że cokolwiek może się zmienić, też nam nie wychodzi.

Byłam w tym miejscu nie raz. I nadal bywam. W końcu jesteśmy tylko ludźmi i każdemu nie raz nie dwa noga się podwinie. Jednak to nie jest ważne. Ważne jest jedynie to, żeby umieć z tego wyjść.

Zapamiętajcie sobie więc raz na zawsze: nie ma czegoś takiego jak sytuacja bez wyjścia. Nie istnieje takie bagno, z którego nie moglibyśmy o własnych siłach się wygrajdać. Małymi, dziecięcymi kroczkami, możemy bardzo łatwo wrócić na odpowiednie tory.

Jak się zmotywować – 10 skutecznych sposobów.

1. Wyznacz sobie JEDEN jasny cel.

Zwykle gdy zdarzało mi się zagubić gdzieś w odmętach swojego życia i dopadał mnie kryzys, okazywało się, że w moim życiu działo się za dużo na raz. Brałam zbyt wiele rzeczy na głowę i próbowałam zrobić wszystko. To zmniejszało moją motywację i energię do działania.

Możemy porównać zbyt wiele celów, do biegania w różnych kierunkach. Jeśli chcesz przebiec maraton, musisz biec w jednym kierunku, tylko i wyłącznie do przodu. Jeśli zaczniesz kluczyć, zawracać, skręcać w prawo i lewo raczej nie dobiegniesz prędko do mety.

Wyznaczanie sobie kilku równoległych zamierzeń, jest jak bieg do mety, z zamiarem zrobienia zakupów po drodze. Totalny nonsens. Mimo wszystko, jest to chyba najczęściej popełniany przez nas błąd. Bierzemy na siebie wszystko co się da i staramy się załatwić jak najwięcej “przy okazji”.

Nie da się rozszczepić naszej energii i skupienia na zbyt wiele punktów jednocześnie. Jeśli masz w życiu coś naprawdę ważnego, co chcesz osiągnąć – skup się tylko na tym. Dzięki temu szybciej to osiągniesz i będziesz mógł/mogła zająć się kolejnym celem. 

Wiem, że to trudne, jednak z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że działa. Naprawdę działa.

Pamiętaj, że zawsze możesz obierać sobie kolejne cele, po zakończeniu jednego.

Tutaj znajdziecie bardzo obrazową motywację ;)

2. Szukaj inspiracji.

Dla mnie najlepszą motywacją są zawsze osoby, które już osiągnęły to, do czego dążę. Albo te, które również dążą do tego samego. Inspiracji szukam na blogach, w książkach, gazetach. Pytam nie tylko google, ale również moich bliskich i znajomych. Kopa do działania szukam również w codziennym życiu, na ulicach i w miejscach, które odwiedzam. Inspiracje pomagają nam przede wszystkim podekscytować się tym, co robimy. Ja wiem, że ekscytacja to jeszcze nie wszystko, ale naprawdę pomaga. Niby takie logiczne, a często o tym zapominamy.

I tutaj często pojawia się problem, bo niby jak się ekscytować skoro dopadł nas kryzys i niemoc?

Po to właśnie potrzebujemy inspiracji. Jednak samo podglądanie innych nie wystarczy. My sami musimy się zdrowo zainteresować tym co robimy. Ja mam w zwyczaju opowiadać mężczyznowi o tym co chcę zrobić i jak to widzę. Dodatkowo lubię sobie w wolnej chwili, najlepiej przed zaśnięciem, myśleć o tym jak to będzie, gdy uda mi się osiągnąć dany cel. To sprawia, że natychmiastowo zaczynam się cieszyć :) A wszystko wzięte razem “do kupy”, przynosi nową energię i zmusza do działania. Czasem nie od razu, ale na pewno robi to skutecznie.

3. Wizualizuj swój cel.

Na to ludzie mają najróżniejsze sposoby. Możesz sobie to zapisać, najlepiej jednym krótkim zdaniem i powiesić w widocznym miejscu. Polecam zrobić to i w domu i w pracy. Ja zamiast zapisywania zdań, wolę obrazy. Lubię tworzyć sobie na przykład tablice ze zdjęciami obrazującymi mój cel. A jeśli nie całe tablice – to chociaż jedno, oddające wszystko, zdjęcie.

Możemy również ustawić sobie motywujące tło na pulpicie, co jak zauważyliście staram się Wam ułatwiać, podsyłając tapety.

4. Zacznij od maleńkich kroczków.

Zacznij pomału, naprawdę pomalutku. Jeśli masz problemy z zaczynaniem czegokolwiek, być możne oznacza to, że rzucasz się z motyką na słońce. Wymagasz od siebie od samego początku nie wiadomo czego, przez co na samą myśl o tym co Cię czeka, dostajesz gęsiej skórki i rozstroju żołądka.

Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć, to nie pakuj się od razu w 3 godziny ćwiczeń z Ewą Chodakowską, bo zmęczysz się jeszcze zanim zaczniesz. Poza tym nawet jeśli Ci się to uda, w co wątpię, to kolejnego dnia zjedzą Cię takie zakwasy, że odechce Ci się ćwiczenia na najbliższych kilka miesięcy. A tu nie o to chodzi. Zacznij pomału. Na początek może być np. 5 minut gimnastyki. Jeśli chcesz zacząć biegać, to też nie od razu maraton. Zacznij od małych dystansów. Kilka minut wystarczy. A potem sukcesywnie zwiększaj dystans.

Tak samo było z tym jak zacząć wcześniej wstawać. Nie ustawiaj budzika od razu 2 godziny wcześniej. Zacznij od 5 minut każdego dnia, po tygodniu masz już ponad pół godziny.

5. Kolekcjonuj kolejne, małe sukcesy.

Jeśli zaczniesz od naprawdę małych kroków, takich jak 5 minutowa gimnastyka, to nie ma takiej siły, żeby nie wyszło. 5 min dziennie da się zorganizować ZAWSZE. Możesz więc z powodzeniem czuć się z siebie dumnym, jeśli udało Ci się wytrwać w postanowieniu ćwiczenia codziennie przez tydzień. I już mamy tutaj pierwszy sukces. Z każdym kolejnym krokiem, wydłużaniem gimnastyki, czy przestawianiem budzika na wcześniejszą godzinę, mamy następny mały sukces.

Małych kroczków nie da się sknocić. A to właśnie one składają się na ten duży na końcu drogi.

6. Myśl o cudownych skutkach nie o przeszkodach.

Podstawowy błąd polega na tym, że często zanim jeszcze się za coś zabierzemy, zaczynamy się dopatrywać samych trudności.

Zamiast więc myśleć o tym jak męczące mogą być ćwiczenia czy bieganie, zastanów się nad tym ile pozytywnych skutków z tego płynie. Zgrabne, umięśnione ciało. Lepsza kondycja. Poprawa zdrowia i koncentracji. To właśnie wizualizacja potencjalnych korzyści pcha Cię do dalszego działania.

7. Zagłuszaj wątpliwości i negatywne myśli.

Zabijaj wszystkie wątpliwości i negatywne myśli już w zarodku. Nie pozwól by zapuściły korzenie. Najlepiej jest zastępować je tymi pozytywnymi.

Tutaj bardzo pomocne może być monitorowanie i kontrolowanie naszych myśli. Zamiast więc mówić sobie “to trudne” lub “nie dam rady”, postaraj się powtarzać raczej “dam radę”, “skoro on/ona był w stanie to ja też”.

8. Nie bój się prosić o pomoc.

Proszenie o pomoc, to żaden wstyd. Jest wiele zadań, których po prostu nie da się zrobić samemu. Poza tym znalezienie osób, które idą w tym samym kierunku albo tych, które już tę drogę przeszły, może nam bardzo dużo ułatwić. Zawsze możemy spytać o radę, wymienić się doświadczeniami, wzajemnie się zmotywować i zainspirować.

Dlatego bardzo lubię wszystkie maile, które do mnie wysyłacie. Zwłaszcza te, w których opisujecie swoje przygody związane z minimalizmem. Mnie to motywuje do dalszego pisania, a Was zapewne do działania :)

9. Myśl i przypominaj sobie o tym codziennie.

Jeśli chcemy coś zrobić porządnie, musimy mieć to w głowie codziennie. Dlatego właśnie tak bardzo pomaga nam tło na pulpicie, hasła czy tablice z inspiracjami.

Może się to wydawać dziwne, ale wbrew pozorom bardzo łatwo jest zapomnieć w jakim kierunku idziemy. Wystarczy że kilka dni z rzędu zapomnimy o naszej aktywności ruchowej i jest możliwe, że umknie nam to nawet na zawsze. Poza tym, im dłuższa przerwa, tym trudniej wrócić.

Najlepiej więc po prostu nie zapominać. Wyrobić sobie swego rodzaju przyzwyczajenie czy codzienny rytuał i się go trzymać. Chociażby te 5 minut każdego dnia (których nie zauważymy), zbliża nas do naszego celu.

10. Za nic w świecie się nie poddawaj.

Nigdy przenigdy się nie poddawaj. Nawet jeśli to nie jest Twój dzień, ani tydzień ani nawet miesiąc. Czasami tak jest, że odnotowujemy spadki motywacji i chęci do działania, jednak to wcale nie oznacza, że powinniśmy się poddać.

Motywacja ma to do siebie, że prędzej czy później wróci. A jeśli zastosujemy się do powyższych porad, to możemy być pewni, że wróci raczej prędzej ;)

Myśl o swoich celach jak o długiej podróży. Twój zastój jest jedynie małym wybojem na drodze. Nie sprawi przecież, że się zniechęcisz i wrócisz do domu? Podróżuj nieprzerwanie, a na pewno prędko dotrzesz do swojego celu :)

Jeśli macie jakieś skuteczne sposoby na to jak się zmotywować – podzielcie się nimi koniecznie w komentarzu :)  

 

Jak się zmotywować do pracy

 

Wybraną tapetę na pulpit, której głównym bohaterem jest moje kocisko (czy tam moich rodziców;) możemy sobie ściągnąć tutaj :)


Wszystkie pozostałe kroki Maratonu Minimalisty znajdziesz tutaj :)

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

 

No more articles
Close