“Elegancja to nie to samo, co kosztowne naśladownictwo bieżącej mody, elegancja to własne sympatie, uwydatnione w dobrze dobranym do własnej osoby ubraniu.” – Leopold Tyrmand

Ostatnio w internecie często natknąć się można na stwierdzenie “Nie ma ludzi brzydkich, są tylko biedni.”. Tak jakby elegancja, klasa, styl i dobra prezencja były czymś, co można kupić. I to za duże pieniądze. Otóż jest zupełnie odwrotnie…

Przypuszczam, że każdy z nas ma w swoim otoczeniu kogoś, kto ma stosunkowo dużo pieniędzy. I kto lubi wydawać dużą część z nich na ubrania. I to nawet nie te pierwsze lepsze, z sieciówek czy wyprzedaży, bo takich ludzi znamy zapewne na pęczki. Chodzi mi o osoby, które ubierają się w naprawdę drogich sklepach. A wyglądają najwyżej przeciętnie.

Mi na myśl od razu przychodzi jedna z dziewczyn z którą studiowałam. Nie da się ukryć że wyglądała jak żywa reklama Vogue i Harper’s Bazaar w jednym. To co miała na sobie kojarzyłam z okładek kolorowych pism, blogów modowych i wybiegów. Miała też to szczęście, że rzadko pokazywała się w czymś kilka razy. Zapewne jej szafa pękała w szwach. Czy wyglądała dobrze? Otóż wcale nie. I nie jest to jakikolwiek przejaw zazdrości z moje strony. Po prostu, rzeczy które miała na sobie zupełnie nie pasowały do jej figury, kolory nie podkreślały jej urody, a całość była mieszanką wszystkiego co modne bez konkretnego ładu i składu. I co z tego, że lwią część otrzymywanych od rodziców funduszy przeznaczała na ubrania, jeśli efekt był raczej godny pożałowania.

minimalistyczny stylMinimalistyczny czarno-biały zestaw, który tak naprawdę nigdy nie wychodzi w mody. Złoty zegarek staje się tutaj jednocześnie biżuterią.
|Źródło|

 

Prawda jest taka, że nie ważne jest, czy rzecz którą nosimy, jest modna czy nie. Umiejętność polega na odpowiedniemu skomponowaniu i wyeksponowaniu naszych największych atutów. Oraz na tym, aby nie przesadzić z kolorami. Kolory są bardziej istotne niż sam gust. I w sumie można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że jeśli jakaś osoba potrafi dobrać strój kolorystycznie, to ma gust.

Moja podstawowa zasada odnośnie kolorów – nie więcej niż 3 kolory. Dlaczego tak? Wszystkiemu winny jest nasz mózg-pracoholik, który bez przerwy analizuje i pracuje. Im więcej kolorów, tym więcej dajemy mu do analizowania. A im bardziej analizuje, tym bardziej jest zmęczony. Dlatego tak kojąco działa na nas widok błękitu nieba, bezkresu oceanu czy miasto przykryte grubą pierzyną białego śniegu.

Jeśli nie jesteś do końca przekonany/a – otwórz sobie gazetę lub portal wnętrzarski i przyjrzyj się zdjęciu które wpadło Ci w oko i które uważasz za eleganckie, stonowane i w dobrym stylu. Prawdopodobnie przeważał tam jeden kolor. A i tak się podoba, prawda?

ubrania do pracyPomysły na elegancję w pracy. Klasyczne kolory przełamane wzorzystymi tkaninami.
|Źródło|

 

Podobnie sprawa ma się ze strojem. Jeśli przekroczymy próg 3 kolorów staniemy się automatycznie mniej atrakcyjni. Stworzymy w tym momencie rodzaj dysharmonii, którą mózg naszego odbiorcy będzie rejestrować. Co najgorsze – dotyczy to zwłaszcza oceny kobiet w oczach mężczyzn. Nie od dziś wiadomo, że są oni wzrokowcami, więc ich mózg aż prosi się, by mógł zacząć coś analizować.

Jak zasada 3 kolorów działa w praktyce? Zaskakująco łatwo. Jeśli decydujesz się na szare spodnie, do tego białą koszulę i apaszkę w kolorze, powiedzmy, błękitnym – to użyte zostały już wszystkie dostępne kolory. Buty czy inne dodatki muszą być w jednym z powyższych kolorów. Podkreślam – kolorów, nie odcieni. Dodając bowiem jakikolwiek inny kolor, stworzymy już dysharmonię, ciężką do zaakceptowania dla naszego wizualnego odbiorcy.

Generalnie można powiedzieć, że im mniej kolorów tym lepiej. Możemy próbować tworzyć zestawy w odcieniach jednego koloru, np. szarości. Weźmy czarne buty, szarą spódnicę i białą koszulę – i mamy już 3 kolory w szarej tonacji.

Dodając jednak do tego zielony naszyjnik psujemy cały zestaw. Czasami dodatek w bardzo zdecydowanym kolorze, np. czerwieni, stanowi ciekawy element. Jednak tutaj już trzeba kierować się naprawdę dobrym gustem. Przy 3 kolorach sytuacja jest zdecydowanie bardziej ułatwiona. Możemy praktycznie wybierać rzeczy z szafy na chybił-trafił ;)

Pamiętajmy o tym, że dodatki w damskiej garderobie są bardzo istotne. Są jedną z tych rzeczy, które odróżniają je od mężczyzn. A tym samym przyciągają ich uwagę i ciekawość. Pamiętajmy jednak o tym, żeby przez nie nie przesadzić z kolorami.

elegancki zestaw ubrańKobiece dodatki takie jak wisiorek, apaszka czy torebka dodają smaku każdej stylizacji. Tutaj “zwykłe” biało-czarne zestawy ożywione motywem zwierzęcym ;) |Źródło|

 

Ta zasada dotyczy wszystkich strojów, od dresów czy legginsów w których paradujemy w domu, poprzez styl do szkoły czy pracy, aż po zestawy wieczorowe. Bielizna nie jest wyjątkiem. Pamiętajmy, im mniej różnych kolorów, tym lepiej.

Nie oznacza to jednak wcale, że mamy się ubierać monochromatycznie. Poniżej możemy zobaczyć kilka różnych zestawień kolorystycznych.

czerwony zestaw ubrań

 

Bordowy nazywany również kolorem wina lub burgundem. Kolor bordowy podobnie jak khaki, musztardowy, czy brązowy moim zdaniem idealnie sprawdza się w okresie jesienno-zimowym.

Z jakimi kolorami łączyć kolor bordowy?

Kolor bordowy to kolor bardzo wyrafinowany i elegancki lecz bardzo trudny. To jeden z tych, który nie lubi konkurencji. Najlepiej więc wygląda w zestawieniu “sam ze sobą”, z czernią lub bielą. Przy tym ostatnim uważajmy jednak, by czymś go przełamać – nie chcemy uzyskać efektu flagi narodowej :) Kolor bordowy dobrze łączy się również z brązem, granatem, butelkową zielenią czy kolorem musztardowym, czyli innymi kolorami jesieni.

khaki

 

Kolor khaki to po naszemu brudna, czy też zgniła zieleń. Mi najbardziej kojarzy się z jesienią. Sprawdza się jednak również latem – otrzymujemy wtedy zestaw wzorowany na stylu safari. Kolor khaki ma ten podstawowy minus, że podkreśla przebarwienia i sińce pod oczami. Jeśli więc mamy takowe, musimy pokusić się o dość staranny makijaż. Dlatego też nie każdy prezentuje się dobrze, nosząc khaki przy twarzy. Moim zdaniem najbardziej pasuje złotym blondynkom i rudym.

Z jakimi kolorami łączyć kolor khaki?

Jeśli chcemy otrzymać połączenie w stylu safari – polecam beż, brąz czy camel. Jeśli wybieramy opcję “khaki nie przy twarzy” możemy zestawić beżową bluzkę ze spodniami w kolorze zgniłej zieleni. Bardziej klasycznie khaki zestawić można z czernią lub bielą. Jeśli chodzi o biżuterię – doskonale sprawdzi się tu złoty, podkreśli miejski styl safari.

 

brąz ubraniaZestawy ubrań w odcieniach brązu i złota. |Źródło|

 

Jeśli mowa o jesieni, to nie może zabraknąć brązów, złota i beżu. Są to kolory ciepłe, które kojarzą się z naturą i przyrodą.

Z jakimi kolorami łączyć kolor brązowy?

Brąz dobrze wygląda w zestawieniu z bielą, żółcią i beżem. Jako biżuterię tutaj również najlepiej zdecydować się na kolor złoty. Jeśli chcemy ożywić nasz zestaw, brąz łączymy z turkusem lub pomarańczem.

 

 

https://simplife.pl/wp-content/uploads/2015/08/granatowy-do-czego-pasuje.jpgElegancki styl z granatem. |Źródło|Źródło|

 

 

Granatowy to kolor równie elegancki co czerń. Nie jest jednak aż tak poważny. Przez niektórych uważany za kolor królewski. Podkreśla zwłaszcza urodę osób z niebieskimi oczami.

Z jakimi kolorami łączyć kolor granatowy?

Najlepiej łączy się z bielą, czernią i czerwienią, a także beżem i złotem.

 

elegancka bielEleganckie zestawy łączące biel i pastele. |Źródło|

 

Biel to taki trochę nie kolor, dlatego dobrze wygląda w zestawieniu ze wszystkim. Biel dodaje świeżości, zwłaszcza osobom o ciemnych włosach. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać, możemy łączyć ją z różnymi kolorami. W zestawieniu z czernią czy granatem otrzymujemy klasyczny elegancki outfit. Na zdjęciu powyżej – połączony z pastelami i tkaniami i kobiece wzory tworzy spójną i delikatną całość.

 

kobiecy zestaweleganckie i kobiece zestawy z odcieniami różu. |Źródło|

 

Na koniec zestawienie typowo kobiece. Polecane szczególnie na randki ;) Róż i wszelkie jego odcienie to kolor, który w pewien sposób odróżnia nas od mężczyzn. Panowie raczej nie noszą tego koloru, a przynajmniej nie wszyscy i nie w tym stopniu co kobiety ;) tak jak z biżuterią, kapeluszami czy apaszkami, tak też z różowym – to co niemęskie jak najbardziej przyciąga uwagę płci przeciwnej.

Z jakimi kolorami łączyć kolor różowy?

Kolor różowy lubi towarzystwo koloru białego i czarnego. Dobrze komponuje się z barwami neutralnymi, beżami, odcieniami khaki i kolorem brązowym i granatowym. Najważniejszą rolę odgrywa oczywiście odcień.

 

 

 

minimalist fashion style inspiration outfit

|Źródło|

 

Ostatnia złota rada odnośnie kolorów – jasny na górze, ciemny na dole. Ciemna bluzka i jasne spodnie wyglądają gorzej niż zestaw odwrotny. Pomóc możemy sobie zamykając całą kompozycję ciemnymi butami. Mamy wtedy ciemny, jasny, ciemny – też do przyjęcia :)

Szkoła Jogi online
w Twoim domu

Chcę poczytać więcej >>>

Co otrzymasz?

  • Wysoką jakość domowej praktyki jogi w każdym wymiarze.
  • Dostęp do unikalnych materiałów niedostępnych nigdzie indziej w sieci.
  • Kameralną atmosferę w obliczu wzajemnego wsparcia wyjątkowej społeczności

Dołącz do nas >>>

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close