Skagens Grenen, czyli po naszemu Przylądek Skagen, to najbardziej na północ wysunięta część duńskiego Półwyspu Jutlandzkiego. To w tym magicznym miejscu spotykają się dwa morza – Morze Bałtyckie i Północne. Obie masy wodne nie mieszają się ze sobą, ponieważ mają różną gęstość.

Dania nie należy raczej do częstych destynacji wakacyjnych podróży, przypuszczam, że głównie z uwagi na niesprzyjającą pogodę. Nie da się jednak ukryć, że są miejsca, które naprawdę warto zobaczyć.

 flaga-danii

Jednym z nich jest właśnie Skagens Grenen. Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć wyraźnie linię przebiegającą wzdłuż połączenia dwóch wód morskich.

skagen woda

Z tego co udało mi się wyczytać, miejsce to nazywa się Grenen, ponieważ linia łącząca te dwie wody przypomina gałąź, czyli z duńskiego gren.

skagen-grenen

Sam przylądek jest oddalony od miasta i tym samym od ostatniego możliwego parkingu o ok. 3 km. W dalszą drogę musimy się więc udać pieszo. Nie prowadzą tam również żadne ścieżki rowerowe. Jakby nie było, jazda po piasku byłaby nie lada wyczynem. Na szczęście parkingów rowerowych mamy również pod dostatkiem.

 skagen-co-zobaczyc

Przy okazji pobytu w Skagen zapałałam miłością prawdziwą do tandemów. Nie mam bladego pojęcia jak się na tym jeździ i czy w ogóle jest to wygodne, jednak na pewno jest szalenie romantyczne ;)

skagen-przewodnik

W sezonie istnieje możliwość dojechania na sam cypel autobusem. A konkretniej rzecz ujmując traktorem z przyczepą dla pasażerów. Z tego co zauważyłam jeżdżą one bardzo często, także o to nie trzeba się martwić.

skagen-dojazd

My zdecydowaliśmy się na wycieczkę pieszą, co było zdecydowanie najlepszym wyjściem. Pozwoliło cieszyć się malowniczymi widokami po drodze.

skagen-plazaskagen-plaza

Plaże są w przeważającej części piaszczyste i raczej mało “zaludnione”, co jak dla mnie było zjawiskiem jak najbardziej pozytywnym.

skagen-plaza

skagen-plaza

Mimo wszystko amatorów kąpieli słonecznych można było znaleźć w najdziwniejszych miejscach ;)

skagen zwiedzanie

Często można się tu również natknąć na miłośników zabytkowych aut. Nie mogło więc zabraknąć ich na zdjęciach :)

 stare-samochody

Moje serce bez dwóch zdań jednak zdobył śliczny zielony garbusek.

skagen

Okolice plaż są zieloniutkie, jeśli więc znudzi nam się siedzenie na piasku, zawsze możemy schować się w trawie ;)

co-zobaczyć-w-skagenskagen-plaza

A tak wygląda sam cypel. Z powodu niebezpiecznych prądów morskich i wirów obowiązuje tu podobno całkowity zakaz wchodzenia do wody. Ale jak widać nie wszyscy tego przestrzegają.

skagen-turystyka

W okolicy plaży natkniemy się również na leciwy żuraw…

co-zobaczyć-w-skagen

Oraz latarnię morską z 1858 roku.

skagen latarnia

Tak jak już pisałam, na plaży raczej nie spotkamy tłumów.

skagen

Natknąć się za to możemy na różnego rodzaju dziwne znaleziska ;)

skagen

Czy polecam Skagens Grenen jako cel wakacyjnej podróży? Wszystko zależy od tego, czego szukacie. Jeśli marzy Wam się typowo wypoczynkowe miejsce, nastawione na ogrom turystów, dyskoteki, kebaby i inne wodotryski, to raczej tutaj tego nie znajdziecie. Jeżeli jednak szukacie spokojnego miejsca, w którym można się zrelaksować, posiedzieć w pełnym słońcu na plaży, poczytać książkę lub pomyśleć o niczym, bez walki o miejsce na ręcznik, bez nachalnych sprzedawców gofrów i kukurydzy i miliarda dzieci stawiających zamki z piasku – myślę, że tutaj to znajdziecie :)

skagen

Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku

Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.

 

 

No more articles
Close