„W chwili, kiedy zastanawiasz się czy kogoś kochasz, przestałeś go już kochać na zawsze.” – Carlos Ruiz Zafón (z książki Cień wiatru)

Dziś kolejny krok Maratonu Minimalisty. Jeśli jesteś tu po raz pierwszy i nie wiesz o co chodzi – patrzymy tutaj :)

Zaczynając trywialnie, napiszę: każdy zna kogoś, albo przynajmniej zna kogoś kto zna kogoś, kto wciąż narzeka na swoje położenie. Na to że miasto go przytłacza, praca nie daje satysfakcji, dziewczyna też czegoś tam nie daje. I ogólnie jest słabo.

Jednocześnie jednak  nie robi nic a nic, żeby to zmienić. W poniedziałkowy poranek znów podrepcze do znienawidzonej pracy, popołudniu zaś po raz kolejny minie się bez słowa ze swoją drugą połówką.

A może tak naprawdę to nie Ty znasz kogoś, a sam/a utknąłeś/aś w dziwnej sytuacji.

Jakby nie było, mamy z niej dwa wyjścia: albo zmieniamy to, co nam nie pasuje, albo ulepszamy i z radością akceptujemy to co jest. Samo marudzenie niczego nie załatwi.

Tak jest ze wszystkim. Jeśli nie podoba Ci się praca którą masz, zmień ją. Jednak przed poczynieniem jakiegokolwiek kroku, zastanów się na co tak naprawdę chcesz ją zmienić. Znajdź coś co rzeczywiście daje Ci realną satysfakcję i w czym jesteś dobry/a. Patrząc na wszystko bardzo matematycznie, w pracy spędzamy zwykle minimum 8 godzin dziennie, co stanowi trzecią część naszej doby. I lwią część naszego życia. Serio, nie warto jest spędzać ogromnej ilości czasu w miejscu, którego nienawidzisz. Zrób coś żeby je polubić. Jeśli jednak nie widzisz jakiegokolwiek światełka w tunelu – poszukaj czegoś nowego.

SONY DSC

To samo tyczy się miejsca zamieszkania. Postaraj się polubić miejsce w którym mieszkasz. Spraw, aby wnętrze Twojego domu zachęcało do przebywania w nim i odpoczynku. Nie stawiaj telewizora i komputera na pierwszym miejscu. Zadbaj o wygodną kanapę do wspólnego przesiadywania przy kawie, stół przy którym możecie razem zajadać się tym, co przygotujecie. I przede wszystkim łóżko, do cudownego i zdrowego snu. I nie tylko :)

Mimo wszystko jednak, jeśli czujesz, że to zupełnie nie jest Twoje miejsce. Wyprowadź się, wyjedź, zmień otoczenie. Nie ma czegoś takiego jak „za późno” czy „nie warto”, Twoje życie jest tylko jedno i masz pełne prawo do tego, aby wszystko w nim zmienić.

SONY DSC

Jako ostatnie do odstrzału idą związki. Rzecz najbardziej zawiła. Nie ma krzty racjonalizmu w akceptacji przeróżnych złych zachowań ze strony tej drugiej osoby i życie w nadziei, że któregoś dnia będzie idealnie. Że ona/on się zmieni. Że miłość która dawno już odeszła, nagle i całkiem wtem powróci. Inna sprawa to fakt, że czasem wcale nie chodzi o złe zachowania, ale właśnie o to uczucie, które jakoś wyparowało. Nic tak nie zabija, jak oszukiwanie samego siebie. 

Jak długo mogą przetrwać związki bez miłości? Okazuje się, że całkiem długo. Zasadnicze pytanie brzmi jednak: czy nadal jest to związek, czy może już przedsiębiorstwo? Spółka oparta na wzajemnych korzyściach. Albo po prostu scalana brakiem odwagi na postawienie kroku naprzód. Łatwo jest znaleźć przykłady, na których widać, jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, tylko po to, by mieć z kim spędzać czas wolny. Owszem, samotność na dłuższą metę nie przynosi pożytku, jednak zbyt często przeceniamy wartość porannego „dzień dobry”, wypowiadanego podczas wpadnięcia na siebie przy ekspresie do kawy.

Ale! Nie mówię tutaj, że nie warto jest walczyć o związek i o miłość samą w sobie. Owszem, warto. Jednak walczyć. A nie bezczynnie siedzieć i patrzeć jak życie przecieka nam przez palce. Przewracać kolejne kartki kalendarza ze świadomością, że ten związek wcale nie jest dla Ciebie.

Wiem, że moja prababcia tkwiła w związku z rozsądku. Wiem też, że w tamtych czasach takie zjawisko było na porządku dziennym. Liczyło się wtedy zabezpieczenie na przyszłość, stabilizacja, urodzenie. Wielkie namiętności musiały iść w odstawkę. Dziwne jest jednak to, że mimo iż czas miłosnego racjonalizmu, przynajmniej teoretycznie, minął, problem związków bez miłości funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

SONY DSC

Czasem więc mówimy, że utknęliśmy w miejscu, w którym wcale nie chcemy być. Że utknęliśmy w związku bez namiętności. Że utknęliśmy w pracy, która nie ma przyszłości. W mieście, którego nie lubimy. Zapominamy o tym, że utknąć to sobie można w windzie, jak niefortunnie zatrzyma się pomiędzy piętrami. Chcesz wyjść, ale fizycznie nie możesz. Jednak tu gdzie jesteśmy, jesteśmy na własne życzenie. 

Tak naprawdę to my sami, z własnej woli albo głupoty, decydujemy się na taki a nie inny układ układ. Chcemy wyjść ale nie możemy, czy możemy ale nie chcemy? Czasem pozostanie na wygodnej i znanej pozycji wydaje nam się po prostu łatwiejsze. Panicznie boimy się zmian i równie szaleńczo staramy się uniknąć samotności. Ta teoretyczna chęć przetrwania, zmusza nas do czynów wbrew sobie. Pamiętajmy, że dziewiętnasty wiek już minął i dzisiaj jesteśmy bardziej świadomi tego, że sami tworzymy naszą rzeczywistość. Twórzmy więc taką, o której marzymy.

Jeśli więc Twoje życie jest idealne, nie czytaj tego tekstu. Tak naprawdę te kilka minut było dla Ciebie zwykłą stratą czasu. Miej jednak na uwadze, że nie chodzi tu tylko o związki czy pracę. Może mierzi Cię to, że nie mówisz płynnie w żadnym języku obcym, chodzisz zbyt późno spać lub wypijasz o jedną lampkę wieczornego wina za dużo.

SONY DSC

Jeśli chcesz ustawić sobie powyższą tapetę na pulpit –  do ściągnięcia tutaj.


Wszystkie pozostałe kroki Maratonu Minimalisty znajdziesz tutaj :)


 

 

 


Jeżeli spodobał Ci się wpis, to znajdź mnie proszę tutaj:

I dołącz do naszej Tajnej Grupy na Facebooku


Albo zapisz się do darmowego newslettera, aby otrzymywać dodatkowe materiały i treści.


 

(Visited 3 635 times, 3 visits today)
(Visited 3 635 times, 3 visits today)
 • To co napisałaś naprawdę jest dla mnie ważne. Nie tylko ze wzgląd na motywy mojej przeprowadzki do Barcelony. Chociaż właśnie to mi uświadomiło, że to my jesteśmy odpowiedzialni za naszą codzienność. Tydzień temu spontanicznie zmieniłam wystrój mojej sypialni i czuję się tym niesamowicie. Czasem jest to o wiele łatwiejsze niz nam się wydaje.

  • widziałam odrodzenie sypialni – coś wspaniałego :) jak tylko wrócę do siebie, planuję to samo :) stałaś się inspiracją ;)

 • Tak, dlatego tak ważne jest aby zdawać sobie sprawę z tego, bo wszystko leży w naszych rękach. :-)

 • Moja babcia też tkwiła w toksycznym związku i nic z tym nie robiła. Jej koszmar skończył się dopiero niedawno kiedy dziadek zmarł. Znajoma mojej mamy ma bardzo zaborczego męża, który ciągle się z nią kłóci. Jak usłyszałam z jej ust „Gdyby nie kredyt to bym się z nim rozwiodła” to aż mną ruszyło, bo nie spodziewałam się, że to aż tak. Ale to chyba tak właśnie jest, że ludzie, którzy mają prawdziwe problemy nie mówią o tym nawet bliskim. I boją się cokolwiek zrobić, bo dla nich każda zmiana wiąże się z ryzykiem. Ja jestem młoda i tego nie pojmuję, bo kiedy mi coś nie odpowiada to to zmieniam. I zawsze wychodzi mi to na dobre :)

  • myślę, że nasze babcie (i nie tylko) mają w sercach dużo różnych zakamarków, o których nie mamy pojęcia :)

 • Alicja

  Zacznę tak jak moja przedmówczyni tj. moja babcia też tkwiła w toksycznym związku… ale popędziła dziada. Czarka się przelała i kazała mu się wyprowadzić. Nie były dla niej ważne konwenanse czy „co ludzie powiedzą”. Ważny był dla niej spokój jej i jej rodziny. Dlatego nie wierzę że nie ma sytuacji bez wyjścia. Jeśli nie lubisz np. swojej pracy i rano wstajesz z myślą „jak bardzo nie chcę tam iść” to czas poszukać czegoś innego.

 • disqus_TEDIsvII1h

  To są dylematy sytego i bogatego człowieka zachodu. Powiedz to pracownicy szwalni w Bangladeszu: „Jak Ci się nie podoba Twoje życie to je zmień albo polub”. To nie jest do końca tak, że wszystko zależy tylko od nas. Duży wpływ mają na to uwarunkowania takie jak miejsce zamieszkania, sytuacja ekonomiczna regionu, w którym żyjemy, kultura. Jesteśmy nieprawdopodobnie uprzywilejowani wobec większości ludzi żyjących na świecie, a nawet sporej części ludzi mieszkających w naszym pięknym kraju i myślimy w swoim zadufaniu, że wszystko zawdzięczamy sobie.

  • Ja staram się zawsze patrzeć na wszystko pozytywnie a samo to, że czytają mnie osoby, które mają przynajmniej dostęp do internetu, świadczy o tym, że są „bogatymi i sytymi ludźmi zachodu”, którzy często, mimo że dużo mogą i dużo mają, bywają nieszczęśliwi. Dlatego czasem warto sobie uświadomić jak dużo już posiadamy (Twój komentarz tak naprawdę bardzo pomaga:)) i zacząć to doceniać, jednocześnie zmieniając to, co nam nie odpowiada.

 • Kiedyś dokonałam kolosalnej zmiany… w skrócie… rzuciłam pracę etatową, chwilę później nauczyłam się nowego zawodu, zaczęłam więcej pisać, rozwiodłam się, wyjechałam do Indii na prawie 8 miesięcy, wróciłam, wydałam książkę, chwilę później wyprowadziłam się do Niemiec i mam udany związek (który też nie polega wcale na motylach i fruwaniu, a zwykłym, jest codziennym życiem ze wszystkim co w nim). Byłam bezdomna i udawało mi się wyżyć w Gdyni w pięknym mieszkaniu. Jeździłam stopem i gościłam w milionowej willi. Spałam na trawie i w wygodnych łóżkach. Jadłam serek topiony i piłam czasem szampana na śniadanie zajadając oliwkami. A to wszystko bo żyłam/żyję blisko siebie. Bo podejmowałam decyzje, bo ryzykowałam, ale tylko pozornie, bo nie ryzykuje się nic, można jedynie wygrać siebie. To że mam siebie, nie znaczy, że nie ryczałam po nocach i w ogóle. Zmiany do najłatwiejszych nie należą, ale każda kolejna jest lżejsza. A jak się żyje w zgodzie z sobą to potem to już tylko codzienna kosmetyka wewnętrzna ;-)

  • o mamo, materiał na jakieś 3 książki i 5 filmów ;)

   • no książki się robią, a filmy to lepsze są jak się patrzy na np na psa… co on wyczynia przez cały dzień! komedia-dramat i inne atrakcje ;-)

 • Dobrze napisane. Musimy umieć wziąć odpowiedzialność za swoje życie i kreować je takim jakie chcemy. :)

  • tak, najważniejsze jest to żeby umieć wziąć tę odpowiedzialność :) trafnie napisane :)

 • Serio, nie warto jest spędzać ogromnej ilości czasu w miejscu, którego nienawidzisz – dlatego polubiłam szkołę i z przyjemnością tam chodzę. probuję do tego przekonać innych ale jakoś mi to nie wychodzi ;)

  • jak cudownie czytać, że ktoś polubił szkołę :) i do tego motywuje innych :) trzymam kciuki :)

 • Brzeska

  Szczęście przez to, że jest cholernie względne i subiektywne, zależy zawsze od nas samych. Nasze pasje, marzenia, aspiracje, plany itd. są tym co nas napędza, siedzi nam w neuronach i tylko my sami jesteśmy wstanie określić co to jest i właśnie co daje lub da nam szczęście i to zdobyć

  • to prawda, nikt inny nas nie uszczęśliwi, jeśli my sami tego nie zrobimy :)

 • Nic dodać, nic ująć :) Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje życie. Warto spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać się przed samym sobą, że większość rzeczy, na które narzekamy mamy na własne życzenie. I tylko od nas zależy co z tym zrobimy…

  • „Warto spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać się przed samym sobą, że większość rzeczy, na które narzekamy mamy na własne życzenie.” dokładnie tak :)

 • Taki wpis czytać w przed dzień swoich ostatnich dwudziestych urodzin – bezcenne, dzięki :)

  • niezmiernie mi miło :) i jednocześnie wszystkiego najlepszego (do przeczytania za 15 minut;))

 • W życiu kieruję się maksymą „Umiesz liczyć? Licz na siebie!” I tego się trzymam. Jeśli coś mnie męczy, nie robię tego, a już na pewno nie narzekam. Bo sama wykuwam swój los. W chwilach zwątpienia, powtarzam sobie, że niektórzy mają gorzej. I to przywraca mnie do pionu.

Close