"Naucz się doceniać to, co masz, zanim czas sprawi, że docenisz to, co miałeś." - Susan Lenzke

Dziś kolejny krok Maratonu Minimalisty. Jeśli jesteś tu po raz pierwszy i nie wiesz o co chodzi - patrzymy tutaj :)

Podążając za tym, co chcielibyśmy, żeby było, bardzo łatwo jest zapomnieć o tym co jest.

W pogoni za czymś, co chcemy mieć, nie myślimy o tym, by docenić to co mamy.


Doceń wszystko to, co cię otacza.

Doceniać znaczy tak naprawdę zauważać autentyczna obecność kogoś czy czegoś. Pomimo tego, że uznanie jest jednym z najbardziej oczywistych kluczy do szczęścia, bardzo łatwo zdarza nam się zapomnieć o docenianiu swojego życia.

Zacznij od siebie. Doceń swoje ciało i podziękuj mu za to, jak dobrze Ci służy. Nawet jeśli nie masz ciała modelki, a Twoje wymiary nie są nawet zbliżone do 60x90x60. Podziękuj światu za to, że jesteś. I że jesteś piękna. Lub piękny ;) Nawet pomimo pryszcza, który ni stąd ni zowąd wyskoczył na środku Twojego czoła :)

docenić to co się ma

Ciesz się z każdego nowego dnia. Pamiętaj, że każde kolejne 24 godziny są darem, a nie oczywistością która po prostu Ci się należy. Naucz się wykorzystywać i czuć wdzięczność za każdą przeżytą sekundę.

Doceń to co masz. Skup się na tym, co już posiadasz i nie rozprawiaj nad tym, czego Ci brakuje. Naprawdę, wbrew temu co może nam się wydawać, w dzisiejszych czasach posiadamy zdecydowanie za dużo. Być może właśnie w tym natłoku wszystkich własności, gubimy to co ważne.

Pokochaj małe przyjemności i doszukuj się piękna w prostocie. Naucz się rozkoszowania swoim następnym posiłkiem, doceń to co stoi na Twoim stole. Podziękuj za ludzi, którzy siedzą przy nim razem z Tobą.

Pomyśl o swoich przyjaciołach, rodzinie i znajomych. Doceń ich obecność w Twoim życiu. Podziękuj za wszystko to, co do niego wnoszą. Pomyśl zarówno o ludziach, z którymi jesteś teraz w stałym kontakcie, oraz o tych, którzy byli istotna częścią Twojego życia dawniej. Być może to właśnie dzięki nim, jesteś teraz tu, gdzie jesteś.

jak docenić to co się ma

Doceń to co masz i daj o tym znać innym.


Werbalne docenianie godnych uznania cech u ludzi jest najskuteczniejszą metodą przyczyniania się do ich szczęścia i wzrostu. Daje jednocześnie niesamowitą satysfakcję nam samym.

Rozdawaj podziękowania i pochwały. Stwarzaj wokół siebie klimat, w którym ludzie będą doceniać w sobie nawzajem unikalne i godne podziwu cechy. Dziękuj, chwal osiągnięcia, mów komplementy na temat wyglądu, doceniaj wartości, chwal. Nic tak nie dodaje skrzydeł i nie motywuje do lepszych zachowań jak pochwała.

doceń to co masz

Zadanie na nadchodzący tydzień: Doceń to co masz i naucz się to okazywać.


 • Skup się na wszystkim tym co już masz, co udało Ci się osiągnąć, co przynosi Ci radość i za co powinieneś/aś czuć wdzięczność. Możesz zrobić to w wersji papierowej – spisać wszystko na kartce, możesz też wykorzystać dokument w Wordzie czy innym programie. Możesz dodać do niego zdjęcia, wzbogacić go kolorami czy kaligrafią. Wszystko po to, by uświadomić sobie jak wiele już masz. Dzięki temu nawet gdy przyjdzie w Twoim życiu okres, w którym nie do końca wszystko udaje się tak, jak powinno, masz listę, która na pewno podniesie Cię na duchu.
 • Znajdź 3 osoby, którym jesteś szczególnie wdzięczny/a za obecność w Twoim życiu. Skup się na tym za co konkretnie je doceniasz. Jeśli chcesz, zadzwoń do nich lub napisz. Podziękuj im za to że są w Twoim życiu, i że tak wiele do niego wnoszą.
 • Jeżeli masz dzieci, daj im odczuć, że je doceniasz. Podziękuj im za to, że są częścią Twojej rodziny. Za to że wnoszą do niej świeżość i radość. Za to że nadają sens życiu.
 • Nie zapominajmy tu również o naszych partnerach, mężach, żonach, dziewczynach, chłopakach czy narzeczonych. Zbyt często ich obecność traktujemy jako coś, co po prostu nam się należy.
 • W ten sam sposób warto jest podziękować wszystkim członkom rodziny, rodzicom, rodzeństwo, krewnym. To właśnie oni stoją za Tobą murem i pomagają wstać po każdym upadku. Niech wiedzą, że ich kochasz i doceniasz to co robią.

Każdy lubi czuć się doceniony. Każdy kocha pochwałę. Bez wyjątku.

docenić to co się ma

Pamiętaj, że Twoje relacje z ludźmi stanowią odzwierciedlenie Twojej relacji z sobą samym. Jeśli umiesz docenić piękno w innych, potrafisz także znaleźć je w sobie.

Docenianie i bycie wdzięcznym za to, co już posiadasz, otwiera Cię na wszytko to co nadejdzie. Im bardziej doceniasz, tym więcej dostajesz.

Pozwól, by to serce prowadziło Cię przez życie.


Wszystkie pozostałe kroki Maratonu Minimalisty znajdziesz tutaj :)


 

 

Jeżeli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:

 

 

(Visited 3 544 times, 6 visits today)
 • Piękny tekst, dzięki :)

 • też tak twierdzę. powtarzam to ludziom.

 • Sama prawda. Jeśli chodzi o skupianie się na tym co byśmy chcieli i zapominaniu o tym co mamy brzmi mi w głowie zdanie „Bądź wdzięczny za to co osiągnąłeś, ale wciąż myśl o tym co jeszcze przed Tobą”. :)
  Wciąż pracuję, nad docenianiem i chwaleniem innych. Sama mało tego miałam i chyba dlatego. Tzn często i z przyjemnością mówię, że ktoś ładnie wygląda czy dziękuję za pomoc. Ale rzadziej chwalę… tym bardziej najbliższych.

 • zawsze gdy biegam lub jezdze na rowerze doceniam swoje cialo. Choc nie jest idealne, nogi sa duzo za krotkie, uda duzo za szerokie, nie wygladaja swietnie w mini, raczej preferuja dlugosc w tzw. kolanko lub zwiewna maxi – doceniam je po stokroc bo niosa mnie do przodu z sila, z determinacja, z lekkoscia i wdziekiem. Tak, slowo honoru ze w tych momentach bardzo je lubie :)

  docenianie – jedna z najwazniejszych umiejetnosci osobistych ever :)

 • Super post! Bardzo fajnie piszesz. Uwielbiam mądrości w tym stylu. Obserwuję i na pewno będę wpadać częściej. No i zabieram się za czytanie poprzednich postów :)

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

 • Taka mała rzecz, a robi dużą różnicę. Większość z nas skupia się na tym, czego nie ma. Ja nauczyłam się doceniać to co mam i jestem za to bardzo wdzięczna. I to zmieniło jakość mojego życia. Niestety nadal zauważam u siebie problem z pokazaniem bliskim osobom jak je doceniam i jak są dla mnie ważne – więc zadanie na ten tydzień jest jak najbardziej dla mnie:)

Close