Wianek ślubny to chyba najstarsza ozdoba Panny Młodej. Zwyczaj ozdabiania głów Młodych kwiatami sięga odległych czasów, kiedy to wieńce wykonywane były z roślin zielnych takich jak np. mirt, ruta, rozmaryn. Ich zadaniem było przynieść parze pomyślność oraz chronić związek przed wszelkimi przeciwnościami losu.

Przez stulecia ozdoby głowy Panny Młodej zmieniały się, kwiaty pozostały wciąż obecne, jednak częściej w postaci bukietów ślubnych. Obecnie chyba najbardziej popularne są welony (choć trochę już od nich uciekamy), ozdobne spinki, toczki czy nawet kapelusze.

Wianek ślubny kojarzy mi się z naturalnością, swobodą i młodzieńczą beztroską. Przywodzi mi na myśl czasy wczesnoszkolne, kiedy to w wakacje plotło się w nieskończoność. Rozpuszczone lub luźno spięte włosy i wpleciony w nie wianek  sprawiają, że Panna Młoda wygląda naturalnie i dziewczęco.

Wianek ślubny – dla kogo?

Zgodnie z literackimi zapędami natchnionych twórców, wianek ślubny stworzony został dla kobiet o delikatnej urodzie, jasnych włosach i porcelanowej karnacji. Jednak zejdźmy na ziemię – kwietny wianek może pasować każdej dziewczynie, pod warunkiem, oczywiście, że dobierze rodzaj kwiatów tak, by współgrały z typem jej urody.

Poniżej przedstawiam Wam kilka (no dobra, dużo!) propozycji, które wpadły mi w oko :) Warto odwiedzić także strony z których pochodzą zdjęcia – niekończąca się baza inspiracji.


1. Bardzo rodzinny ślub i Panna Młoda w sukni swojej mamy. Mnóstwo cudownych pomysłów DIY do podpatrzenia, w tym felgi rowerowe podwieszone na suficie. Bardzo rustykalny klimat, stare obrazy, wiekowe krzesła, naprawdę warto zobaczyć. Wianek był bardzo mocnym akcentem kolorystycznym, jednak niewątpliwie pasującym do urody dziewczyny :)

 wianek ślubny wianek ślubny

wianek ślubny

Źródło zdjęć: Ruffledblog.com


2. Bardzo dziewczęcy wianek, bazujący na różach. Moją uwagę przyciągnęło upięcie włosów, wyglądają jak zawiązane na supełek :)

wianek ślubny 

Źródło zdjęć: EleganceAndEnchantment.com


3. Cudowny ślub plenerowy i Panna Młoda z duszą hipiski :) Bardzo uśmiechnięty zestaw, zwłaszcza że Pan Młody jak i goście również wydają się być ludźmi umiejącymi znaleźć radość życia we wszystkim co robią. Pominę już fakt, że przyjechali na ślub rowerami :)

wianek slub wianek

wianek slubny

 wianek ślubny

Źródło zdjęć: Hellomay.com.au


4. W tym zestawianiu nawet piesek doczekał się swojego wianka :) Kolejny ślub plenerowy z cudowną butelkową dekoracją. Warto również zwrócić uwagę na dekorację stołu, len, kłosy zboża i nalewki wyglądające na domowe.

wianek na slub wianek ślubny wianek wianek slubny

Źródło zdjęć: GreenweddingShoes.com 


5. Sesja ślubna w której podoba mi się absolutnie wszystko. No, może oprócz Pana Młodego ;) Sukienka jest przepiękna, wszystko wygląda naturalnie, a cała sceneria jest doskonałym dopełnieniem klimatu zdjęć.

wianek na slub

wianek slub

wianek slubny

wianek ślubny

Źródło zdjęć: Tessa-barton.blogspot.com


6. Tutaj propozycja dla dziewczyn, które chciałyby zaaplikować wianek ślubny na upięte włosy. Też się da i wygląda niemniej dziewczęco i romantycznie :)

wianek ślubny spięte włosy

wianek ślubny upięte włosy

Źródło zdjęć: Magnoliarouge.com


7. Panna Młoda o przepięknych oczach :) Cała oprawa to zupełnie nie moja bajka, jednak wianek zasługuje na uwagę. Zwłaszcza że przypadł w udziale nie tylko Pannie Młodej ;)

wianek ślub wianek slubny

Źródło zdjęć: GreenweddingShoes.com


8. Fajny klimat i wianek z gipsówki kontrastujący z włosami Panny Młodej. Warta uwagi oprawa muzyczna ;)

wianek na ślub  

wianek ślubny

 wianek slubny

Źródło zdjęć: GreenweddingShoes.com


9. Raz jeszcze gipsówka. I po raz kolejny piękna suknia i jeszcze piękniejsza Panna Młoda :) Bardzo elegancki i klimatyczny wystrój sali weselnej. No i ten samochód ;)

wianek na slub wianek ślubny

wianek wianek slubny

Źródło zdjęć: Hellomay.com.au


10. Kolejna sesja utrzymana jest w klimacie wielkanocnym ;) królik na ślubie sprawdzi się raczej średnio, ale wiankiem spokojnie można się inspirować :)

wianek na slub

wianek ślubny

wianek

Źródło zdjęć: Calierose.com


11. Na koniec coś dla odważnych. Niespotykane połączenie kolorów, nie wiem czy bym się na takie zdobyła, jednak efekt, trzeba przyznać, piorunujący :)

wianek na slub

wianek ślubny

wianek

Źródło zdjęć: GreenweddingShoes.com


Ważne :)

Wszyscy wiemy, że kwiaty pozbawione wody więdną, dokładnie to samo dzieje się z wiankami. Na szczęście florystki znają (podobno) sposoby na przedłużenie ich trwałości. Warto zdecydować się na ich pomoc w tym przypadku, ponieważ samodzielnie wykonany wianek ślubny może nie wytrzymać próby czasu.

Mimo wszystko jednak wianek ślubny może polec podczas nadmiernego upału, wiec jeśli w dniu Waszego ślubu zapowiada się skwar, to może być ciężko ;)

Alternatywą mogą być kwiaty wykonane z tkanin. Nie mówię tu jednak o bublowatych plastikowych kwiatkach znanych ze starych stroików. Obecnie wspaniałe, zwiewne tkaniny są w stanie stworzyć cudownie realną ułudę żywych kwiatów. I tym samym oszczędzą nam stresu związanego z nietrwałością. Wybór należy tylko do nas.

Inna sprawa – podobno nie można suszyć żywych kwiatów ze ślubu, ponoć zasusza się miłość! ;)

Jeśli nie wiecie jakie kwiaty wybrać – zapraszam tutaj:

Kwiaty sezonowe – dekorujemy minimalistyczne wesele

Wiele innych minimalistycznych ślubnych i weselnych inspiracji znajdziesz w zakładce Ślub, oczywiście ;)

12473662_904421979665179_1571638343792867303_oPS Jeśli czeka Cię wesele, zaloguj się na JustMarry.plgdzie zupełnie za darmo uzyskasz dostęp do panelu, w którym: 

  • będziesz mieć swój indywidualny kalendarz, w którym zapiszesz wszystkie zaplanowane wydarzenia (przymiarki sukienki, wizytę u fryzjera, kosmetyczki itp.)
  • zrobisz listę gości
  • stworzysz plan rozsadzenia ich przy stołach
  • będziesz kontrolować swój budżet
  • uzyskasz dostęp do usługodawców z całej Polski
  • znajdziesz masę inspiracji

Ułatwia życie ;)


Jeżeli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
  • polub simplife.pl na Facebooku
  • śledź na Bloglovin
  • podejrzyj na Instagramie
  • lub zapisz się do newslettera – w każdy piątek wieczorem dostaniesz maila z podsumowaniem tygodnia, wraz z kolejnym krokiem Maratonu Minimalisty w formacie .pdf gotowym do druku, oraz garść dodatkowych treści  i porad niepublikowanych na blogu :) 

 

 

No more articles
Close