Nie ma zbyt wiele cza­su, by być szczęśli­wym. Dni prze­mijają szyb­ko. Życie jest krótkie. W księdze naszej przyszłości wpi­suje­my marze­nia, a ja­kaś niewidzial­na ręka nam je przek­reśla. Nie ma­my wte­dy żad­ne­go wy­boru. Jeżeli nie jes­teśmy szczęśli­wi dziś, jak pot­ra­fimy być ni­mi jutro?- Phil Bosmans

Wartość czasu to trzeci z 52 kroków maratonu minimalisty. Wyjaśnienie możemy znaleźć tutaj. Jeśli chcesz poznać pozostałe dwa kroki:
1. Otwarty umysł – czyli jak otworzyć się na zmiany.
2. Bądź offline, czyli bądź naprawdę.


Jak w każdą niedzielę przedstawiam Wam kolejny krok.

Usiądź wygodnie, poświęć chwilę i zastanów się nad tym, jak spędzasz swój czas. Przeanalizuj jak wykorzystujesz wszystkie godziny, minuty i sekundy jakie dane Ci jest spędzić na tej ziemi. Czy zawsze masz wrażenie, że robisz to co chcesz i co powinieneś robić? Czy to nad czym spędzasz długie godziny koresponduje z tym co cenisz i co jest według Ciebie naprawdę ważne i wartościowe? Czy miejsce w którym obecnie się znajdujesz jest tym w którym chętnie przebywasz?

Możliwe że zdarzało Ci się rozważać to już wcześniej, jednak nigdy nikomu nie zaszkodzi przyjrzeć się swojemu życiu po raz kolejny. Być może uda Ci się dzięki temu dostosować swoje życie tak, by czas który spędzasz na ziemi, był jak najbardziej zgodny z Twoimi wartościami. Zrozumiesz, że pieniądze i wszelkie rzeczy, które możemy za nie kupić, mają nieporównywalnie niską wartość w stosunku do umiejętności jak najlepszego korzystania z danego nam czasu.

Wyobraź sobie, że spędzasz całe swoje życie robiąc rzeczy, na które masz ochotę, które dają Ci przyjemność i spełnienie. Przebywasz z ludźmi których kochasz i lubisz, pośród których czujesz się naprawdę sobą. Poświęcasz całą swoją uwagę temu, co uwielbiasz, bawisz się tym, odkrywasz swoją pasję, wkładasz w to całe serce.

Czas jest bezcenny. Zwłaszcza dlatego że jest określony, limitowany i za żadne pieniądze świata nie możemy kupić go ani odrobiny więcej. Ponadto jest jedną wielką niewiadomą.

Możemy spędzić go oglądając telewizję, przeglądając głupkowate strony internetowe, zapuszczając korzenie na Facebooku, czy innych portalach. Równie dobrze, zamiast tego, możemy zająć się czymś, co dla nas ważne, co daje nam radość i co pomaga w jakiś sposób innym.

Możemy zmarnować cały dany nam czas, spędzając go na zarabianiu pieniędzy. Na mnożeniu potrzeb zdecydowanie ponad konieczność i wszelką normę, a następnie szukaniu sposobu na ich zaspokojenie. Na braniu kredytów i wynajdywaniu potem sposobów na ich spłacenie.

Możemy też po prostu zastanowić się co jest dla nas ważne i zacząć podążać w tym kierunku. Wybór należy do nas.

Sztuka doceniania danego nam czasu, polega głównie na uświadomieniu sobie, że pieniądze mają naprawdę znikomą wartość. Zwłaszcza wtedy gdy nie mamy przez nie czasu na to, co naprawdę ważne.

Jak nauczyć się doceniać wartość czasu?

1. Zwróć dokładną uwagę na to na czym spędzasz czas? Na co poświęcasz go najwięcej? Praca? Zarabianie pieniędzy? Wydawanie ich? Nauka?

Zastanów się, co to mówi o Tobie i jak odnosi się to do wartości które sobie cenisz.

Zapytaj sam(a) siebie czy są rzeczy lub całe strefy które chcesz zmienić. Naucz się organizować sobie czas na rzeczy, które naprawdę sprawiają Ci przyjemność. Może zyskasz trochę uciekając od wirtualnej rzeczywistości?

2. Zacznij spędzać czas z tymi których kochasz i na których Ci zależy. Czas który szczęśliwie dzielisz z bliskimi jest najbardziej wartościowy.

3. Rozwijaj się, pisz, czytaj, podróżuj, ucz się nowych języków. Życie oferuje nam niekończone morze możliwości, trzeba tylko umieć je wykorzystywać. Pamiętaj, nie ma takiej możliwości, by czasu wystarczyło Ci na wszystko co chcesz zrobić,  jednak zawsze możesz znaleźć czas na robienie tego co jest dla Ciebie naprawdę ważne.

4. Znajdź czas na relaks, na długą kąpiel z pianą, poranne bieganie i codzienny spacer. Drobne czynności, które pomogą Ci uczynić z każdego dnia małe święto. Zabiegi które przemienią zwykły czas w wyjątkowy.

5. Przyjrzyj się swojej karierze. Najpierw z bliska. Następnie spójrz z zupełnie innej, dalszej perspektywy. Jeśli cały czas wpatrujesz się w jedno drzewo, zrób kilka kroków w tył, by zobaczyć cały las.

Prawdopodobnie lwią część swojego czasu spędzasz w pracy. Odpowiedz sobie na pytanie, czy to czym teraz się zajmujesz, zaprowadzi Cie w bliższej lub dalszej przyszłości dokładnie tam, gdzie chcesz być? Cudownie, jeśli robisz to co lubisz i praca jest dla Ciebie miło i owocnie spędzonym czasem. Jednak jeśli jest inaczej, nie pozwól sobie na zastyganie w pozycji, która nie jest dla Ciebie do końca komfortowa. Nie zostawaj w miejscu, w którym nie możesz się rozwijać. Zdobądź się na odwagę i weź przyszłość i karierę w swoje ręce. Nie ważne jak niepoważne i przerażające może się to na początku wydawać.

Czas jest najdroższym ze wszystkich ziemskich zasobów. Jest bezcenny. Tak naprawdę nigdy nie wiesz, ile Ci go zostało. Może piękny zachód słońca, który dzisiaj przegapiłeś, był Twoim ostatnim. Gdy nauczysz się wystarczająco cenić dany Ci czas, zdołasz jak najbardziej szczęśliwie ulokować swoje priorytety.


Jeżeli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
  • zapisz się do Simplife’owego newslettera, wysyłanego raz w tygodniu. Żadnego spamu, rzetelne podsumowanie, dodatkowe materiały, darmowe dodatki do ściągnięcia oraz garść dodatkowych treści  i porad niepublikowanych na blogu :) Prosty, bezpośredni kontakt.
  • albo szukaj mnie tutaj:

[ts_row] [ts_one_fourth]  [/ts_one_fourth] [ts_one_fourth]  [/ts_one_fourth] [ts_one_fourth]  [/ts_one_fourth] [ts_one_fourth] [/ts_one_fourth] [/ts_row] 

 

No more articles
Close