Joga jest światłem, które raz zapalone nigdy nie gaśnie. Im lepsza jest twoja praktyka tym jaśniej ono świeci. - B. K. S. Iyengar

Czasem przyłapuję się na garbieniu. Wtedy od razu wiem, że w moim życiu jest coś bardzo nie tak. Staram się wyprostować, potem analizuję sytuację, w której się znalazłam. Proste plecy dodają elegancji. Ten nieskomplikowany gest pozwala w mgnieniu oka zyskać większą pewność siebie.

Elegancję zwykło się mylnie utożsamiać z czymś zupełnie powierzchownym, z modą i postawą pozbawioną głębszej refleksji. Jest to daleko idące nieporozumienie. Każdy człowiek powinien mieć elegancję nie tylko w sposobie ubierania, lecz także, a w zasadzie przede wszystkim, w ruchach i postawie.

joga zalety

Dobrze jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze ciało mówi określonym językiem, który tak naprawdę jest podświadomie zrozumiały dla wszystkich otaczających nas osób. Każda żywa istota zrozumie nasz przekaz, zupełnie niezależnie od słów.

Spokój, widoczny najczęściej w oczach, wypływa z serca. Nawet gdy dręczy je niepewność czy obawa, wie, że przez odpowiednią postawę ciała, może odnaleźć równowagę. Joga z każdą kolejną pozycją wprowadza do naszego życia prostotę i opanowanie. Elegancja w znaczeniu czysto fizycznym wypływa z samego wnętrza i nie ma nic wspólnego z powierzchownością.

Joga pozwala pozbyć się niepotrzebnych gestów. Odkrywamy prostotę i siłę płynącą z koncentracji. Uczymy się tego, iż im bardziej prosta i surowa wydaje się być postawa, tym jest piękniejsza. Śnieg jest piękny dlatego, że ma tylko jeden kolor. Spokojne morze czy ocean, rozciągające się aż po kres naszego widzenia, stanowią niekończącą się, piękną w swej jednorodności płaszczyznę. Zarówno śnieg jak i woda oczarowują nas przede wszystkim swoją prostotą.

joga korzyści

Joga pozwala nam stąpać po ziemi pewnie i radośnie. Sprawia, że przestajemy bać się potknięć, zaczynamy dostrzegać sprzymierzeńców którzy gotowi są nam pomóc zawsze wtedy, gdy jesteśmy w potrzebie. Jednocześnie jednak uświadamia nam, że ci mniej nam przychylni, w mgnieniu oka wyczują różnicę między pewnym uściskiem dłoni, a tym powątpiewającym i drżącym. Możemy być pewni, iż dostrzegą każdą wątpliwość w naszym kroku i postawie.

Joga pozwala znaleźć rozwiązanie zawsze wtedy, gdy czujesz się w jakikolwiek sposób spięty. Często wystarczy po prostu odetchnąć głęboko i uwierzyć, że od tej chwili możemy być spokojni. W niewyjaśniony sposób wraca wtedy do nas opanowanie i równowaga.

Kiedy podejmujemy nowe decyzje i postanowienia, które staramy się wprowadzać w życie, joga pozwala nam przyjrzeć się w skupieniu całej drodze, jaką do tej pory przebyliśmy i która doprowadziła nas do postawienia następnego kroku. Jasny umysł sprawia, że przyglądamy się każdemu z etapów, rozumiemy najtrudniejsze momenty i to jak sobie z nimi poradziliśmy. Wszystko to odzwierciedlone zostaje w naszej postawie. Bądźmy świadomi i uważni.

Czasem nawet bardzo doświadczeni jogini, zarówno w życiu jak i na macie, czują się niepewnie. Trzęsą im się ręce, oddech staje się nierówny a ruchy mniej płynne. To ciało wysyła sygnały, że nie wszystko jest w danej chwili zupełnie na swoim miejscu.

Jeśli któregoś dnia stracisz zapał do życia, będziesz poruszać się sztywno, pierzchliwie i bez gracji, zastanów się, co spowodowało brak sprężystości. Dzięki temu stawisz czoła problemom, które być może do tej pory pozostawały w ukryciu.

joga korzyści

Nie jest dobrze, jeśli w życiu brakuje Ci prężności i elegancji. Wyprostuj się, spójrz pewnie przed siebie, wyrusz na spotkanie ze światem z podniesioną głową. Dbając o ciało, dbasz również o swoją duszę, a jedno nie może istnieć bez drugiego.

Koncentruj się na poszukiwaniu połączenia pomiędzy świadomym ciałem, a otwartym umysłem. Odnajdź w ruchu sens, pasję i energię. Dotrzyj do granic swoich możliwości i naucz się je przekraczać.

Uwierz w to, że piękne ciało to świadomy umysł! :)

Obojętnie w jakiej wersji, ważne żeby naszą praktykę uczynić jak najbardziej naszą własną :)

Zdjęcia: www.robertsturmanstudio.com


Jeżeli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:


 

No more articles
Close