Ślad ekologiczny, czy też, jak mówią za oceanem, ecological footprint, jest analizą zapotrzebowania człowieka na zasoby naturalne. Słowo wytrych, łączące minimalizm i ekologię to przede wszystkim redukcja. Oraz świadomy wybór.

Ślad ekologiczny jest tak naprawdę miernikiem wpływu naszego stylu życia na środowisko naturalne. Zestawia się go ze zdolnością naszej planety do regeneracji. Jednostką śladu ekologicznego jest liczba hektarów potrzebna do rekompensacji zasobów i absorpcję odpadów. Nie trzeba być tęgim umysłem matematycznym, żeby samodzielnie wywnioskować, iż jeśli będziemy zużywali więcej powierzchni niż jest tak naprawdę dostępne, doprowadzimy do zdegradowania, a w dalszym rozrachunku, unicestwienia naszej planety.

Ślad ekologiczny to wskaźnik stworzony, jak nie trudno zgadnąć, przez amerykańskich naukowców. Adaptowany później do określonych warunków poszczególnych krajów. Według nich, analizowanie światowej gospodarki z perspektywy śladu ekologicznego, jest jak prowadzenie domowego budżetu. Warto wiedzieć, ile się zarabia i ile wydaje, zwłaszcza po to, by uniknąć bankructwa.

jak obliczyć slad ekologiczny

Przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej zużywa ok 6 hektarów na zaspokojenie swoich konsumpcyjno-energetycznych potrzeb. W niechlubnych rankingach prowadzą Chińczycy i Amerykanie. Z ogólnych rozrachunków wychodzi, że aby zaspokoić nasze potrzeby, potrzebujemy trzech kul ziemskich. Jeśli więc chcemy przekazać coś naszym dzieciom i wnukom musimy zmniejszyć nasz ślad ekologiczny.

Obecnie dąży się do tego, by ślad ekologiczny był miarą rozwoju gospodarczego jako uzupełnienie PKB. Świadomość ekologiczna jest w cenie i świadczy o postępie cywilizacyjnym.


Ślad ekologiczny a minimalizm.


Co ma wspólnego ekologia i minimalizm? Minimaliści, poprzez dokonywanie świadomych wyborów i unikanie tworzenia bytów ponad potrzeby, minimalizują swoje konsumpcyjne zachcianki. W konsekwencji redukują swój wpływ na środowisko, czyli właśnie ślad ekologiczny.

Można powiedzieć, że tak zwany efekt motyla sprawia, iż żaden nasz ruch ani wybór nie pozostaje bez echa. Każdy zakup niesie za sobą konsekwencje, które można rozważać w ujęciu globalnym. Nawet kupując w biegu najzwyklejszą czekoladę, tworzymy sieć naszych powiązań

Czekolada bierze się z kakaowca, który rośnie na drzewach, co czyni z niej roślinę. Zatem czekolada liczy się jako sałatka.

Głupie powiedzonko krążące ostatnio w sieci, jednak podobny zawiły ciąg powiązań tworzymy w momencie zakupu. Czekolada łączy nas z kakaowcem, z rolnikiem uprawiającym drzewka, z transportem, logistyką, fabryką, producentem pestycydów, jak i kasjerką, która nam ów produkt sprzedała.

ślad ekologiczny kalkulator

Musimy pamiętać, iż ślad ekologiczny dotyczy nie tylko konsumpcji, ale i neutralizacji odpadów. Wyrzucać również musimy świadomie. Jeśli więc zaczynasz dążyć w stronę minimalizmu, pamiętaj, że nie chodzi o to, aby jednego dnia upchnąć całe swoje życie do kontenera. Małymi kroczkami odgruzowujmy swoją przestrzeń, zaś przedmiotom których nie potrzebujemy, starajmy się znaleźć nowe życie.

Nikt z nas nie jest samotną wyspą. Nasze decyzje wpływają na życie innych. To my wspólnie tworzymy ekosystemy i złożone mechanizmy zależności. Czy jesteśmy tego świadomi czy nie, to od naszych działań zależy jakość naszego życia i przyszłość naszej planety.


Ślad ekologiczny –  kalkulator


Ograniczanie czegokolwiek wiąże się przede wszystkim ze świadomością naszych doczesnych potrzeb. Musimy być świadomi kiedy i dlaczego zużywamy zasoby ziemskie.

Polski kalkulator śladu ekologicznego opracowany został przez Fundację GAP Polska we współpracy z WWF Polska, WWF Belgia i Ecolife.

ślad ekologiczny

Na stronie WWF możemy rozwiązać test składający się z kilku pytań i dowiedzieć się o naszym wpływie na środowisko. Być może test nie jest szczególnie wiarygodny, zwłaszcza że wiele pytań nie przewiduje odpowiedzi, które oddawałyby dokładnie mój styl życia. Mimo wszystko jednak daje nam ogólny pogląd na sprawę. Swego rodzaju minusem są także porady jakie otrzymujemy po odpowiedzeniu na pytania. Brakuje jakiegokolwiek powiązania z udzielonymi przez nas odpowiedziami. Zaznaczasz, że nie jesz mięsa, a jako poradę dotyczącą sposobów ograniczania twojego śladu ekologicznego, dostajesz spożywanie dwa razy w tygodniu obiadu wegetariańskiego ;)


Ślad ekologiczny a oszczędzanie.


Nawet jeśli ekologia i dbanie o środowisko nie interesuje nas zupełnie, warto jest obniżyć konsumpcję choćby dla dobra portfela. Wyłączenie telewizora którego nikt nie ogląda, gaszenie świateł w pomieszczeniu w którym nikt nie przebywa, czy zrezygnowanie z kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica, na pewno pozwolą nam zaoszczędzić parę złotych.

ślad ekologiczny

Ponadto przy wyborze żywności, warto jest wybierać produkty wytwarzane regionalnie, ograniczamy w ten sposób niedogodności i koszty związane z transportem. To samo odnosi się do naszego sposobu przemieszczania. Naprawdę, nie trzeba używać samochodu, by udać się do sklepu za rogiem. Wyjdzie to na dobre nie tylko naszemu portfelowi, lecz również odbije się pozytywnie na naszym zdrowiu.

Prawda jest taka, że każda, nawet maleńka decyzja może przyczynić się do polepszenia stanu środowiska naturalnego, naszego zdrowia i stanu naszego portfela.


Co ma wpływ na ślad ekologiczny?


Zmniejszyć ślad ekologiczny można na wiele sposobów. Warto przede wszystkim pamiętać, że jak zawsze najprościej jest  zapobiegać, czyli po prostu ograniczyć swoje konsumpcyjne żądze.

Możliwych składowych jest tyle, ile aktywności w różnych sferach naszego życia.

Jako główne możemy wymienić na pewno:

•    Odżywianie – głównie ilość spożywanego mięsa, wybór między produktami lokalnymi a przetworzonymi czy mrożonymi, jak i też ilość wyrzucanych i marnowanych produktów;
•    Przemieszczanie się – czyli przede wszystkim wybór środków transportu, dzielenie kosztów przejazdu, jak i średnia długość pokonywanych dziennie tras;
•    Mieszkanie – czyli stosunek jego wielkości do ilości zamieszkujących osób, zapotrzebowanie budynku na energię, segregacja odpadów, zużycie wody, izolacja cieplna, pasywność;
•    Wypoczynek – czyli to jak i gdzie spędzamy czas wolny i wakacje;

minimalizm

Pamiętajmy, że zrównoważony ślad ekologiczny ma miejsce wtedy, gdy Ziemia jest w stanie odnowić daną wielkość zasobów w ciągu jednego roku. Jest to średnio 1,8 hektara na osobę. Nie zapominajmy o tym, że bez względu na zamieszkiwaną przez nas część globu, każdy ma równe prawo do korzystania z jego zasobów.

Warto zmienić nieco tory swojej konsumpcji i przestawić się z kupowania wszystkiego jak leci na bardziej strategiczną formę zakupów. Naprawdę, możemy mieszkać, żyć i czuć się dobrze i pięknie, nie powodując ponadnormalnych oddziaływań na środowisko. Oczywiście jest to raczej proces długofalowy, zaczynający się przede wszystkim od świadomości, jednak na pewno warty wysiłku.

Pamiętajmy, zwykle proste rozwiązania są po prostu najlepsze.


Jeżeli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
  • polub simplife.pl na Facebooku
  • śledź na Bloglovin
  • podejrzyj na Instagramie
  • lub zapisz się do newslettera – w każdy piątek wieczorem dostaniesz maila z podsumowaniem tygodnia, wraz z kolejnym krokiem Maratonu Minimalisty w formacie .pdf gotowym do druku, oraz garść dodatkowych treści  i porad niepublikowanych na blogu :)

 

No more articles
Close