“If I’d known I was going to live so long, I’d have taken better care of myself.” - Leon Eldred

O minimalizmie w kuchni słów kilka. Przepisy na łatwe, szybkie i świadome gotowanie.

Nie od dziś wiadomo, że „jesteś tym, co jesz”. Mimo wszystko, bardzo często nie zawracamy sobie tym głowy, lub też szukamy tysiąca usprawiedliwień na to, dlaczego jemy tak jak jemy. Często spotykam się z opinią, że ludzie wolą jeść poza domem, lub decydują się na gotowe posiłki z uwagi na brak czasu lub umiejętności. Panuje jakieś błędne przekonanie, że pełnowartościowy posiłek wymaga od nas spędzenia trzech godzin w kuchni i umiejętności kulinarnych na miarę Gordona Ramsay’a. Nie oszukujmy się – w dobie internetu dostęp do wszelkiego rodzaju informacji, w tym także przepisów i porad kulinarnych, stał się nieograniczony. Znalezienie szybkiego i prostego przepisu to bułka z masłem. Minimalizm i prostotę możemy bardzo łatwo wprowadzić również do kuchni. Postarajmy się by nasze gotowanie było łatwe i możliwie szybkie, a jednocześnie wciąż w pełni zdrowe.

łatwe przepisy szybkie kuchnia simple minimalizm w kuchni

Pamiętam, że natknęłam się swego czadu na wywiad z Karolem Strasburgerem, w którym mówił, że jest w trakcie pisania książki, jednak musi ją jeszcze wzbogacić o część kulinarną. Wydawnictwo zasugerowało mu, że książki kucharskie to obecnie najlepiej sprzedające się publikacje. Książki kulinarne wydawane są więc masowo, ponadto istnieją setki blogów na  których bez problemu możemy znaleźć coś dla siebie. Fakt, że nie odziedziczyłyśmy po babci pożółkłego zeszytu zapisanego przepisami wcale nas nie usprawiedliwia.

 


Jak jeść prawdziwe i zdrowe posiłki bez spędzania godzin w kuchni?


Przede wszystkim zastanówmy się, czy na co dzień jemy prawdziwe domowe posiłki, czy też chwytamy za cokolwiek, co uda nam się dorwać w piekarni po drodze czy firmowej kantynie. Niezaprzeczalnie, najlepsze dla naszego zdrowia jest prawdziwe, naturalne jedzenie, najlepiej przygotowane w domu i okraszone szczyptą miłości gotującego :)

 

łatwe przepisy szybkie kuchnia simple minimalizm w kuchni

 

Posiłki serwowane przez różnego rodzaju stołówki czy fast foody, nie podają nam pełnowartościowych produktów. Wcale nie dlatego, że nie chcą tego robić, jednak w grę wchodzi tutaj czas oczekiwania na posiłek i przede wszystkim cena. Owszem, są miejsca gdzie zjemy naprawdę wartościowe danie, jednak często są one stosunkowo drogie, ponadto zwykle proces przygotowywania jedzenia jest długotrwały, więc nie możemy sobie pozwolić na tego typu rarytas codziennie. A przynajmniej większość z nas nie może ;)

Najlepsza wiadomość to taka, że wbrew pozorom, domowe gotowanie jest proste. I może być całkiem szybkie :) W kolejnych wpisach będę Wam losowo podrzucać szybkie i łatwe przepisy, które zawsze mam na podorędziu.

 

łatwe przepisy szybkie kuchnia simple minimalizm w kuchni

 


Świadome jedzenie.


 

Bądźmy jak najbardziej wspaniałomyślni i życzliwi dla naszego organizmu i postawny na świadome odżywianie. Żadne diety cud, czy eliminacja wskazanych produktów z naszego menu nie przyniesie nam długotrwałych rezultatów. Owszem, prawdopodobnie na początku zgubimy parę (wiele?) kilogramów, znajomi zaczną nam zazdrościć i wypytywać jak też nam się to udało. Jednak zwykle po osiągnięciu naszego celu, zaczynamy powracać do tego co było. Tęsknimy za tym co jedliśmy do tej pory. Jest to sumie zupełne naturalnym procesem, zwłaszcza jeśli wyeliminowaliśmy z naszej diety wszystko to, co naprawdę lubimy. Zaczynamy znowu sięgać po wszystko, co do tej pory było zakazane, w rezultacie, wracamy do punktu wyjścia. I to w najlepszym wypadku.

Musimy być sami świadomi tego co i dlaczego jemy. Kierujmy się tym na co nasz organizm ma prawdziwą ochotę. Jedzmy wtedy kiedy NAPRAWDĘ jesteśmy głodni. Niektórzy potrzebują 2-3 posiłków dziennie, inni nawet ośmiu. I nie ma w tym absolutnie niczego złego. Zastanówmy się przede wszystkim dlaczego jemy: czy naprawdę jesteśmy głodni, czy też może nuda próbujemy w ten sposób zabić nudę, zagłuszyć stres, czy osłodzić sobie choć trochę nasze niepowodzenia.

Jedzmy powoli, zwracajmy uwagę na to co jemy, na wygląd, zapach, kolor. Przyglądajmy się jaki to ma wpływ na nasz organizm, nie tylko podczas jedzenia, ale także po. Często po zjedzeniu sytego posiłku czujemy się ociężali, chce nam się spać – to znak że nie był to posiłek dla nas, albo zwyczajnie zjedliśmy o wiele za dużo.

 

łatwe przepisy szybkie kuchnia simple minimalizm w kuchni

Małe zmiany.


Świadome jedzenie oznacza nieprzerwany kontakt z naszym organizmem i wsłuchiwanie się w jego potrzeby. Może okazać się, że jakiś wewnętrzny głos będzie podpowiadał nam, by zmienić, lub trochę inaczej ukierunkować, nasze nawyki żywieniowe. Zacznijmy wtedy od małych, prawie nieodczuwalnych zmian. Jeśli zawsze jesz poza domem, zdecyduj się na jeden w tygodniu obiad przygotowany w domu. Zamiast zamawiać pizzę i zajadać ją leżąc przed telewizorem, znajdź prosty przepis i spróbuj go przygotować. Z biegiem czasu wprowadzaj ich coraz więcej.

Zmiana wszelkich nawyków i przyzwyczajeń, nie tylko żywieniowych, powinna następować powoli. W przeciwnym razie jeśli rzucimy się na zbyt głęboką wodę, w pewnym momencie może nas to zacząć przytłaczać i męczyć. Stwierdzimy że to nie ma sensu, że tak naprawdę oszukujemy sami siebie.  Może okazać się, iż nakupujemy całą lodówkę warzyw, bo oto ni stąd, ni z owąd postanowimy przejść na dietę wegetariańską, a potem z poczuciem winy będziemy musieli wszystko wyrzucić. Zupełnie nie o to chodzi.

 

łatwe przepisy szybkie kuchnia simple minimalizm w kuchni

Naucz się szybkich i łatwych przepisów.


Bezsprzecznie warto jest mieć zawsze pod ręką łatwe przepisy. Nie istotne czy zapisujemy je w zeszycie, czy w jakimś specjalnym folderze czy dokumencie, ważne żebyśmy mieli do niech szybki dostęp zawsze kiedy tego potrzebujemy.

Wybierając przepisy decydujmy się na takie, w których zestawienie produktów jest możliwie jak najkrótsze. Jeśli lista zakupów do jakiegoś przepisu jest długości naszego przedramienia, możemy być prawie pewni, że zniechęcimy się zanim jeszcze wyjdziemy do sklepu. Poza tym, pamiętam moje początki przygody z gotowaniem. Niestety nie jestem szczęściarą, która odziedziczyła po babci czy mamie  zeszyt z przepisami na każdą okazję. Umiejętności raczej też za bardzo z domu nie wyniosłam, dlatego musiałam wszystko odkrywać na własną rękę. Wygrzebywałam z bezkresów internetu najbardziej zawiłe przepisy, kupowałam setki egzotycznych składników, których potem nie miałam jak spożytkować. Teraz stawiam na sezonowe produkty, które zużywam na bieżąco. Choć oczywiście, w przypływie wolnego czasu pozwalam sobie na kuchenne szaleństwo ;) Skomplikowane przepisy są fajne i przygotowanie ich daje nam szczególną satysfakcję, ale może warto zostawić je na weekend.

 

SONY DSC

 

Krótko mówiąc gotowanie jest proste, może być też zaskakująco szybkie, pozostając przy tym zdrowe i pełnowartościowe.

A czy Wy macie jakieś godne polecenia, łatwe przepisy?

 

Wiele najprostszych na świecie przepisów, osiągalnych i wykonalnych dla każdego, znajdziesz tutaj :)

 

Jeżeli spodobał Ci się wpis i chcesz pozostać na bieżąco ze wszystkimi nowościami:
No more articles
Close